Zima to ciężki okres dla wielu roślin. O ile wiele z gatunków rosnących w Polsce jest odpornych na niskie temperatury, o tyle wciąż jeszcze wiele z nich, nie zawsze radzi sobie z silnym mrozem i zimowym wiatrem. Aranżując ogród mamy dwa rozwiązania. Możemy wybierać tylko takie gatunki roślin, które są silne i odporne na zimowe warunki, lub wybierać takie, które nam się podobają, a wraz z nadejściem zimy, zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tych szczególnie delikatnych. Dla tych, którzy wolą tę drugą metodę, przygotowaliśmy poradnik jak skutecznie zabezpieczać rośliny przed zimą?
Spis treści
Nasza zima zła
Chociaż my się zimy nie boimy, bo wcale nie jest taka zła, niektóre gatunki roślin ogrodowych są odmiennego zdania i nie czują się zbyt komfortowo w czasie dużego mrozu i silnego mroźnego wiatru. Na szczęście w zamian, za piękne zdobienie naszych posesji przez cały sezon, możemy teraz się im odwdzięczyć i zadbać o to, żeby zimą czuły się komfortowo i bezpiecznie. Istnieje kilka skutecznych sposobów na okrywanie roślin na zimę. To, która sprawdzi się najlepiej w naszym ogrodzie, będzie zależało od gatunków, jakie chcemy zabezpieczyć.
Dlaczego zima może być groźna dla roślin?
Czy rośliny boją się śniegu? Otóż nie, śnieg wbrew pozorom to dla roślin ogrodowych najmniejsze zmartwienie, a tak naprawdę to on może w niektórych przypadkach być nawet wybawieniem. Co innego jednak mróz i wiatr. Najgorsze co może czekać naszych zielonych przyjaciół to bezśnieżna, mroźna zima, bez okresów odwilży. Nie mają one wtedy dostępu do życiodajnej wody – korzenie nie mogą jej pobrać przez zamarzniętą ziemię. Osłabione brakiem wody są dużo bardziej wrażliwe na niskie temperatury i wiatr. Dlatego właśnie musimy je przed tym chronić
Jak chronić pędy roślin przed mrozem
Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów okrywania roślin, warto podkreślić, że działania te podejmujemy dopiero po pierwszych silniejszych przymrozkach. Są one konieczne aby roślina weszła w stan spoczynku, ponadto działają jako pewnego rodzaju hartowanie. Nie należy zbyt wcześnie okrywać roślin, ponieważ mogą zacząć gnić. Nadziemne części roślin okrywamy po to, aby ochronić je przed niską temperaturą, a także nadmierną utratą wody przez parowanie. Możemy to zrobić wykorzystując takie materiały jak:
• Włóknina ogrodnicza – okryjemy nią rabaty bylinowe, a także krzewy, przed wiatrem i słońcem, podwójna warstwa włókniny zabezpieczy roślinę przed mrozem. Włókninę szczególnie poleca się do okrywania roślin zimozielonych, ponieważ jest przewiewna, a także przepuszcza wodę i światło.
• Chochoły ze słomy, wikliny lub maty trzcinowej – najlepiej sprawdzają się do zabezpieczania róż.
• Tektura falista lub papier pakowy – możemy z ich pomocą osłonić pnie drzew liściastych oraz rabaty, są jednak mało trwałe
Czym okrywać glebę wokół roślin?
Oprócz pędów musimy pamiętać też o zabezpieczeniu korzeni, zrobimy to okrywając glebę wokół roślin. Ziemię możemy przykryć wykorzystując:
• Liście – okrywamy nimi rośliny, których nadziemna część na zimę zanika, ponieważ liście słabo przepuszczają powietrze
• Ściółkowanie – inaczej mulczowanie gleby wokół pni drzew, krzewów czy bylin. Zabezpiecza ono skutecznie przed odparowywaniem wody z gruntu, a także przed przemarzaniem korzeni roślin. Możemy ściółkować materiałem organicznym takimi jak trociny, słoma czy kora, co dodatkowo nawozi rośliny. Warstwa ściółki nie powinna być grubsza niż 5 cm, nie należy też dopuszczać, aby stykała się z zielonymi częściami roślin.
• Kopczykowanie – usypywanie kopczyków ziemi wokół pni chroni korzenie przed mrozem. Kopczyki z ziemi powinny mieć od 10 do 30 cm wysokości, a ich średnica powinna obejmować cały system korzeniowy, jeżeli do kopczykowania używamy lżejszych materiałów, takich jak torf, trociny czy kora, kopczyki powinny być wyższe od 20 do 50 cm.
• Gałązki roślin iglastych – one również dobrze sprawdzają się do okrywania roślin przed zimą. Pod igliwiem nie gnieżdżą się gryzonie. Można nimi przykrywać nawet rośliny zimozielone, ponieważ igliwie przepuszcza powietrze.
• Słomiane maty – są skutecznym zabezpieczeniem nawet przed dużym mrozem
Rośliny wrażliwe na mróz – podsumowanie
Przed mrozem powinniśmy zabezpieczyć nie tylko rośliny rosnące w gruncie, ale także rośliny doniczkowe. Te bardziej wrażliwe, zabierzmy na zimę do chłodnego miejsca np. piwnicy czy garażu. Te donice, w których rośliny będą zimować na zewnątrz ocieplamy słomianymi matami, teksturą falistą lub styropianem, Ponadto donice przestawiamy w zaciszne wnęki na tarasie lub ganku. Pamiętajmy żeby rośliny doniczkowe podlewać zimą, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej zera.