Strona Główna Ogród Rozchodnik – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Rozchodnik – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Autor: Maciej
Rozchodnik – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Rozchodnik to jedna z popularnych roślin ozdobnych o szerokim zastosowaniu w ogrodzie. To niezwykle mało wymagające rośliny, co nie pozostaje bez znaczenia dla ich popularności. Rozchodniki zdobią nie tylko rabatki, ale także murki, skalniaki i skarpy. Rosną w praktycznie każdych warunkach, dlatego mogą być sadzone niemal wszędzie. Rozważasz rozchodniki w swoim ogrodzie? Sprawdź, jakie mają wymagania! 

Rozchodnik – podstawowe informacje

Rozchodniki to niskie, urokliwe byliny. Niektóre mogą jednak osiągnąć wysokość nawet do 80 cm. Rozchodniki to uniwersalne – bo niezwykle wytrzymałe – rośliny, które dodadzą uroku każdemu miejscu, w którym się znajdą. 

Nie jest przesadą stwierdzenie, że rozchodniki rosną wszędzie – to prawda. Nadają się do obsadzania skalniaków, skarp, murków, a nawet zielonych dachów. Obecnie znanych jest ponad 400 gatunków rozchodników. W polskich warunkach występuje ich tylko 10. Co ciekawe, rosną również samoistnie, przede wszystkim na terenach górskich. 

Do najważniejszych atutów rozchodników bez wątpienia należą ich ozdobne liście, zachowujące swój urok przez większość roku. Rośliny te są odporne na wahania temperatur i długotrwałą suszę, dzięki czemu są praktycznie niezniszczalne. 

Rozchodnik – sadzenie

Rozchodniki można sadzić na dwa sposoby: z nasion lub z sadzonek. Niezależnie od wybranej metody, przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować grunt. Podstawą jest dokładne oczyszczenie podłoża z chwastów i śmieci. 

Rekomendowane jest sadzenie rozchodnika z sadzonek. Roślinę należy sadzić w kwietniu lub maju. Co istotne – na tę czynność należy wybrać dzień, w którym będzie chłodno i nie będzie słońca. To istotne ze względu na wrażliwe korzenie młodziutkich roślin – jeśli będzie ciepło i będzie świecić mocne słońce, korzenie mogą ulec przesuszeniu. Sadzonki należy wkopać w grunt bezpośrednio po wykopaniu dołków – pod żadnym pozorem nie można zostawiać ich na słońcu. 

Koniecznie przeczytaj  Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Pomiędzy sadzonkami należy zostawić kilkadziesiąt centymetrów przestrzeni. Roślina rośnie bardzo szybko i jest rozłożysta, więc jeśli sadzonki będą posadzone blisko siebie, lada moment będą rosły w ścisku. 

Rozchodnik – stanowisko i podłoże

Na sposobie sadzenia jednak koniec większych wymagań tej rośliny. Rozchodniki bez problemu rosną na każdej glebie, także tej całkiem jałowej. Dobrze, jeśli podłoże będzie przy lekkie i przepuszczalne, najlepiej o obojętnym odczynie. 

Rozchodniki najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach, jednak istnieją również odmiany, które dobrze rosną w półcieniu. 

Rozchodnik – podlewanie i nawożenie

Choć rozchodnik dobrze radzi sobie na ubogich glebach, to jeśli chcesz wesprzeć bujny rozkwit tych bylin, na początku sezonu możesz podlać je niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej sprawdzi się nawóz o spowolnionym uwalnianiu substancji odżywczych. 

Rozchodniki lubią wilgoć, dlatego istotne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej dawki nawodnienia. Jeśli jednak zapomnisz o regularnym podlewaniu, nic złego się nie stanie – roślina jest odporna na długotrwałą suszę. Rozchodnik to sukulent – a więc roślina, która ma zdolność do gromadzenia wody w liściach. Dlatego dobrze radzi sobie z nawet długą suszą. Uważaj więc, by podlewając rozchodniki, nie przesadzić z ilością wody. Jeśli jednak zaobserwujesz, że liście usychają, nie czekaj dłużej i nawodnij roślinę. 

Rozchodnik – zimowanie

Rozchodniki co do zasady są dość odporne na mróz, jednak nie zaszkodzi zabezpieczenie ich przed nadejściem zimy. Z okrywaniem roślin poczekaj jednak do czasu, aż ujemne temperatury utrzymają się co najmniej kilka dni. Do zabezpieczenia rozchodników przed mrozami wystarczy niewiele: możesz przykryć je nawet warstwą liści, słomą lub agrowłókniną. 

Rozchodniki wymagają jednak odświeżenia już po zimie. Gdy tylko ustąpią wiosenne przymrozki, konieczne jest cięcie sanitarne roślin – usuń przesuszone i przemarznięte pędy i gałązki. Tyle w zupełności wystarczy, by wraz z pierwszymi, ciepłymi promieniami słońca rozchodniki odżyły i znów cieszyły pięknym wyglądem przez wiele miesięcy.

Koniecznie przeczytaj  Przebiśnieg - ulubiony zwiastun wiosny. Jak uprawiać przebiśniegi?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies