Strona Główna Kwiaty Róże w doniczkach – jak je sadzić, pielęgnacja

Róże w doniczkach – jak je sadzić, pielęgnacja

Autor: Maciej
Róże w doniczkach – jak je sadzić, pielęgnacja

Róże nie bez powodu nazywane są królowymi kwiatów. Pięknie się prezentują, zdobią wnętrza i ogrody, występują w tak wielu kolorach i odmianach, że bez problemu każdy może wybrać takie, które najlepiej sprostają jego oczekiwaniom. Róże doniczkowe pochodzą od karłowatych odmian tego krzewu i występują w ponad kilkuset odmianach. Uprawa róż doniczkowej nie jest trudna, wymaga jedynie odpowiedniej pielęgnacji, przycinania i od czasu do czasu nawożenia. Dowiedz się jak sadzić i uprawiać róże doniczkowe.

Róże w doniczkach – charakterystyka

Róże doniczkowe to doskonała alternatywa dla tych, którzy nie mają możliwości, aby uprawiać klasyczne róże ogrodowe. Nie zawsze jest to możliwe, chociażby ze względu na zbyt małą przestrzeń ogrodu lub jego całkowity brak. Czy mieszkańcy bloków mają być, wobec tego pozbawieni możliwości czerpania przyjemności z uprawy róży? Oczywiście, że nie. Rozwiązaniem jest właśnie uprawa róży w donicy. Do uprawy róży w doniczkach najczęściej wykorzystywane są miniaturowe odmiany tej rośliny, jednak istnieją też klasyczne odmiany róży, które bez problemu mogą być hodowane w mniejszej przestrzeni, jaką jest donica. Sprawdzają się tutaj między innymi odmiany róż wielkokwiatowych lub rabatowych.

Róże miniaturowe

Wspomniane wcześniej róże miniaturowe to najczęściej wybierane odmiany róży do uprawy w donicach. Są niezwykle urocze i zachwycają swoją delikatną urodą. Róże miniaturowe zwykle dorastają do 50 cm wysokości, rosną, przybierając zwarty pokrój, a ich kwitnienie utrzymuje się niemal przez całe lato. Kwiaty róży miniaturowej mogą mieć od 1 do 3 cm średnicy. Występują w bardzo wielu kolorach, kwitną pojedynczo lub tworzą charakterystyczne grona. Róże miniaturowe nadają się od uprawy domowej, a także ogrodowej. Róże miniaturowe pochodzą z Chin. Do Europy trafiły dopiero w 1810 roku, jednak dopiero około 100 lat później zyskały większą popularność. Obecnie znane jest ponad 5000 odmian róży miniaturowej.

Koniecznie przeczytaj  TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

Jak sadzić róże w doniczce?

Planując sadzenie róży w donicach, musimy przygotować odpowiednie pojemniki o wielkości dostosowanej do wielkości rośliny. Ponadto musimy zadbać o podłoże — może preferują ziemię o lekko kwaśnym pH. Najlepiej, aby ziemia była lekka, próchnicza, dobrze przepuszczalna. Na dnie przygotowanej donicy umieszczamy warstwę drenażową, następnie część przygotowanej ziemi, na której umieszczamy sadzonkę. Po odpowiednim jej umieszczeniu przysypujemy róże resztką ziemi i dokładnie ubijamy podłoże. Po posadzeniu róże nawadniamy, dbając o to, aby ni była ona przelana. Różę w donicy umieszczamy w docelowym miejscu – najlepiej na wystawie południowej, południowo-zachodniej lub południowo- zachodniej.

Jak dbać o róże w doniczkach?

Uprawa róży w donicach nie różni się bardzo od uprawy róży w gruncie. Rośliny te mają bardzo zbliżone wymagania. Podstawą w powodzeniu uprawy róży doniczkowej jest dobór odpowiedniego pojemnika. Przestrzeń życiowa w donicy jest mocno ograniczona, dlatego musimy zadbać o to, aby bryła korzeniowa miała wystarczająco miejsca, aby swobodnie się rozwijać i pobierać substancje odżywcze z podłoża. Pojemność donic na róże doniczkowe powinna mieć od 10 nawet do 40 litrów, jeżeli mamy do czynienia z mocno rozrośniętą sadzonką. Ważną kwestią jest wysokość donicy. System korzeniowy róży ma układ pionowy, dlatego głębokość donicy powinna być nie mniejsza niż 40 cm. Ziemię w donicy musimy raz na jakiś czas wymieniać, aby zapewnić roślinie optymalne warunki do życia. Jeżeli chodzi o wybór miejsca dla róży, to przede wszystkim musimy zadbać o to, aby miała ona stały dostęp do słońca. Róża potrzebuje około 5-6 godzin ekspozycji na słońce w ciągu dnia. Ma to ogromny wpływ na jej wzrost oraz kwitnienie.

Jak pielęgnować róże w doniczce?

Pielęgnacja róż doniczkowych nie jest bardzo skomplikowana. Kluczowe jest dbanie o odpowiednie nawodnienie i tutaj ważna kwestia – róże nie lubią ani przesuszonego, ani zbyt mokrego podłoża, musimy więc znaleźć złoty środek. Najlepiej podlewać róże regularnie mniejszymi porcjami. Warto również zadbać o odpowiedni drenaż w donicy, aby nadmiar wody mógł być swobodnie odprowadzany. Róże kwitną obficie i powtarzają kwitnienie nawet kilka razy w sezonie, aby było to możliwe, musimy zadbać o ich odpowiednie zasilenie. Warto więc wyposażyć się w specjalne nawozy do róż i stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Róże doniczkowe możemy przycinać i formować. Najlepiej robić to wiosną. Trzeba wtedy pousuwać wszystkie przemrożone, uszkodzone i obumarłe pędy. Regularne przycinanie róży wydłuża jej kwitnienie i wspomaga rozrost.

Koniecznie przeczytaj  Starzec zwyczajny - rozpoznanie, zastosowanie, szkodliwość i zwalczanie

Jak zimować róże doniczkowe?

Róże ogrodowe bez problemu radzą sobie z przetrwaniem zimy w ogrodzie. Z różami doniczkowymi bywa różnie. Te rosnące w większych skrzyniach na balkonie powinny sobie również poradzić, jednak dla pewności warto donice obłożyć styropianem lub kartonem. Róże w małych donicach możemy przenieść na zimę do domu. Powinny one być wówczas przechowywane w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi od 5 do 15 stopni i jest tam dostęp do światła dziennego.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies