Strona Główna Ogród Rozmnażanie bukszpanu – z gałązek czy może w wodzie?

Rozmnażanie bukszpanu – z gałązek czy może w wodzie?

Autor: Maciej
Rozmnażanie bukszpanu – z gałązek czy może w wodzie?

Bukszpan to bardzo popularna roślina żywopłotowa. Jego niewątpliwą zaletą są zimozielone liście, a także podatność na formowanie. Bukszpan rośnie dość powoli, jednak jego walory estetyczne sprawiają, że wart jest zachodu, oczekiwania i pielęgnacji. Niewiele osób wie, że bukszpan możemy samodzielnie rozmnażać a tym samym zyskiwać nowe sadzonki tej rośliny. W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić skutecznie, jakie są sposoby rozmnażania bukszpanu i w jaki sposób pobrać sadzonki do jego rozmnożenia.

Sposoby rozmnażania bukszpanu

Sadzonki bukszpanu wcale nie są drogie, kupimy je już za 5-10 zł w sklepie ogrodniczym. Powszechne jest jednak samodzielne rozmnażanie tej rośliny, co można zrobić dość łatwo na kilka sposobów. Najczęściej wybieranym sposobem rozmnażania bukszpanu jest tak zwane wegetatywne rozmnażanie. Bukszpan nie wytwarza nasiona, dlatego z łatwością można go rozmnożyć z gałązki, możemy też rozmnożyć go przez podział lub przez odkłady. Jeszcze inny sposób rozmnażania bukszpanu to tak zwane szczepienie. Bukszpan możemy zaszczepić na jednym z gatunków innych odmian tej rośliny. Jest to jednak dość trudne i wymaga profesjonalnej wiedzy ogrodniczej. Do domowej uprawy i rozmnażania bukszpanu zdecydowanie lepiej wybrać inne, dużo łatwiejsze sposoby.

Rozmnażanie bukszpanu z gałązek

Rozmnażanie bukszpanu z sadzonek pędowych to jedna z najłatwiejszych metod rozmnażania tego krzewu. Musimy się do tego odpowiednio przygotować, ale sam proces nie jest skomplikowany i z reguły przynosi zamierzone efekty. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak ostry i zdezynfekowany sekator, do pobierania gałązek, a także odpowiedni pojemnik z podłożem, w którym posadzimy pobraną sadzonkę

Koniecznie przeczytaj  Uprawa ogórków w gruncie – wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak pobrać sadzonki bukszpanu do rozmnożenia?

Pobieranie sadzonek bukszpanu najlepiej zaplanować na okres późnego lata i jesieni, na przełomie sierpnia i września, alternatywnym terminem jest wczesna wiosna, jednak musi to odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Do pobrania wybieramy zdrowe, zdrewniałe dobrze rozkrzewione gałązki. Sadzonka powinna mieć około 10 cm i pobieramy ją z pędu szczytowego. Spód pędu oczyszczamy z listków, a następnie ukorzeniamy go w przygotowanym podłożu. Najlepsze podłoże do uprawy bukszpanu to wilgotna, lekka gleba, może być mieszanką torfu i piasku, o odczynie od 5,1 do 5,7 pH. W celu przyspieszania ukorzenieni rośliny możemy zastosować specjalny ukorzeniacz, jednak i bez niego sadzonka w końcu wypuści korzenie. Sadzonki bukszpanu powinny być sadzone dość płytko w odpowiednich odległościach – niezbyt blisko siebie. Sadzonki podlewamy regularnie jednak nie bardzo intensywnie, aby nie doprowadzić do ich gnicia. Ukorzenianie się bukszpanu może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego z sadzeniem nowej rośliny do gruntu najlepiej poczekać do następnego sezonu wegetacyjnego.

Wegetatywne rozmnażanie bukszpanu – z odkładów i przez podział

Kolejna metoda rozmnażania bukszpanu to rozmnażanie wegetatywne przez podział roślin. Najczęściej stosuje się ją w przypadku krzewów o niewielkich wymiarach. Rozsadzać bukszpan możemy, począwszy od wczesnej wiosny, aż do późnego lata. Metoda ta polega na rozdzieleniu rozrośniętego krzewu na kilka mniejszych sadzonek. Tak otrzymanych roślin nie wysadzamy jednak od razu do gruntu, lepiej posadzić je w pojemniku z odpowiednim podłożem i poczekać aż nowa sadzonka się wzmocni i zacznie rozrastać. Jeżeli chodzi natomiast o rozmnażanie przez odkłady, to wymaga ono od nas kilku istotnych kroków. Przede wszystkim, aby było ono możliwe, musimy wczesną wiosną lub późną jesienią krzewy bukszpanu podsypać ziemią. Sprawi to, że latem na tej ziemi pojawią się korzonki. Tak utworzone kopczyki musimy regularnie nawadniać i okładać ściółką najlepiej z kory sosnowej. Jesienią możemy przystąpić do rozgarnięcie kopczyków i pobrania sadzonek, które możemy od razu wysadzić do ogrodu.

Koniecznie przeczytaj  Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Rozmnażanie bukszpanu w wodzie

Niektórzy stosują również metodę rozmnażania bukszpanu w wodzie. Polega ona na pobraniu około 10-centymetrowej sadzonki z pędu bukszpanu, a następnie zanurzeniu jej w pojemniku z wodą w celu ukorzenienia. Aby przyspieszyć ten proces, możemy wodę wzbogacić o specjalny ukorzeniacz, który pobudzi szybsze pojawienie się korzeni, jednak i bez niego gałązka w końcu wypuści korzenie. Gdy na pobranej sadzonce pojawią się korzonki, możemy wadzić ją do doniczki z odpowiednim podłożem. Z wysadzaniem do ogrodu najlepiej poczekać do kolejnego sezonu, aby sadzonka zdążyła wytworzyć zdrowy i mocny system korzeniowy.

Sadzenie bukszpanu

Kiedy uda nam się już wyprodukować młode sadzonki bukszpanu, przychodzi pora na wysadzenie ich w odpowiednie miejsca w ogrodzie. Warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego stanowiska, aby uprawa tej rośliny zakończyła się powodzeniem. Bukszpan jest wprawdzie dość odpornym krzewem i nie ma wygórowanych wymagań stanowiskowych, jednak ma pewne preferencje. Zdecydowanie lepiej czuje się na stanowiskach nasłonecznionych lub w półcieniu. Gleba pod bukszpan nie powinna być zbyt kwaśna, a także ciężka, gliniasta i podmokła. Przed wysadzeniem sadzonek do gruntu, warto ziemię wzbogacić i dojrzały kompost, który zapewni odpowiedni materiał odżywczy dla roślin. Sądząc bukszpan w celu utworzenia żywopłotu, musimy zachować odpowiednie odległości między sadzonkami, minimalnie powinno to być 20 cm.

Pielęgnacja młodych sadzonek bukszpanu

Aby rozmnażanie bukszpanu zakończyło się sukcesem, musimy nie tylko w odpowiedni sposób pobrać sadzonki, ale również następnie zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Nie zaleca się zbyt głębokiego sadzenia bukszpanu, jednak nie możemy też dopuścić, aby był on posadzony zbyt płytko. Zadbajmy o odpowiednie ułożenie korzeni, aby nie było one podwinięte, może to bowiem zaburzyć rozwój rośliny. Podczas sadzenia, do przygotowanego dołka wlewamy wodę, następnie umiejscawiamy sadzonkę i przysypujemy ją ziemią, po czym znowu podlewamy. Zaleca się obsypywanie sadzonek bukszpanu ściółką z kory sosnowej – zadba ona o zachowanie prawidłowej wilgotności gleby, a dodatkowo ochroni sadzonki przed mrozem. Podczas upalnego lata, warto zadbać o osłonięcie młodych sadzonek bukszpanu przed działanie ostrego słońca, które może poparzyć liście oraz pędy rośliny.

Koniecznie przeczytaj  Truskawki w domu i w ogrodzie – sadzenie i uprawa w doniczce

Przycinanie bukszpanu

Oprócz podlewania i okrywania bukszpanu podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie. Wpływa ono bowiem pozytywnie na wzrost i rozkrzewianie się rośliny. Bukszpan powszechnie stosowany jest do tworzenia żywopłotów, a także rzeźb ogrodowych, dzięki odpowiedniemu przycinaniu jesteśmy w stanie stworzyć z niego piękne, fantazyjne zielone posągi. Odmładzające przycinanie bukszpanu wykonujemy z reguły dwa razy w roku. Pierwszy raz na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja, kiedy ryzyko przymrozków jest minimalne. Drugi raz wykonujemy je końcem wakacji, jednak nie za późno, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć i przygotować się na zimę. Podczas przycinania bukszpanu pędy skracamy o ¼, 1/3 długości. Niezwykle ważne jest użycie odpowiednich narzędzi do cięcia tego krzewu. Muszą one być przede wszystkim doskonale naostrzone, w przeciwnym razie, zamiast uciąć, będą one szarpać i łamać gałązki, co z pewnością nie przyniesie pożądanego efektu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies