Strona Główna Kwiaty Rozmnażanie storczyków – wszystko o rozsadzie

Rozmnażanie storczyków – wszystko o rozsadzie

Autor: Maciej
Rozmnażanie storczyków – wszystko o rozsadzie

Storczyki to niezwykle urokliwe kwiaty doniczkowe, które wspaniale zdobią przestrzeń, zachwycając zapachem oraz kolorami. Uprawa storczyków nie jest trudna ani skomplikowana, trzeba jednak zaznajomić się z potrzebami tych roślin i dostosować pielęgnację do ich wymagań. Newralgiczne punkty takie jak przesadzanie, przycinanie czy rozmnażanie storczyków potrzebują odpowiedniego przygotowania oraz wiedzy. W tym artykule zajdziecie informacje jak skutecznie i bezpiecznie rozmnażać storczyki i zapełnić swoje mieszkanie tymi egzotycznymi kwiatami.

Sposoby rozmnażania storczyków

Rozmnażanie storczyków to jeden z najtrudniejszych procesów pielęgnacyjnych, które możemy wykonać przy tych roślinach. Wymaga ono wiedzy, znajomości metod oraz odpowiednich narzędzi, a także dużo cierpliwości i spokoju. Istnieje kilka sposobów rozmnażania storczyków, są to:

  • Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatów
  • Rozmnażanie storczyków z łodygi
  • Rozmnażanie storczyków ze starych bulw
  • Rozmnażanie storczyków z nasion
  • Rozmnażanie storczyków przez keik
  • Rozmnażanie storczyków przez podział

Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy, nie każdy gatunek storczyka można też rozmnożyć za pomocą każdej z tych metod. Warto jednak zapoznać się ze wszystkimi i wypróbować te, które wydadzą nam się możliwe do wykonania.

Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatów

Pędy storczyków, zarówno kwiatowe, jak i te, z których opadły liście mają zdolności wytwarzania nowych pędów z tak zwanych pąków bocznych. Jest to jednak możliwe u storczyków z rodziny Phalaenopsis oraz Dendrobium. W tym celu stare pędy kwiatostanowe przycinamy na odcinku 10-15 cm, dbając o to, aby każdy z pędów zawierał kilka oczek. Tak pobrane pędy będziemy umieszczać w pojemnikach z podłożem. Aby posadzić pobrane sadzonki, musimy przygotować specjalne podłoże składające się z mieszanki piasku oraz wilgotnego torfu. Pędy układamy płasko w skrzyniach z podłożem, skrzynie przykrywamy szkłem i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu. Pamiętajmy o codziennym zraszaniu podłoża z sadzonkami. Po jakimś czasie ze śpiących pąków powinny wyrosnąć nowe korzenie oraz pędy. Po około 2 miesiącach korzenie młodych sadzonek powinny osiągnąć długość mniej więcej 203 cm. Wtedy sadzonki przesadzamy do osobnych doniczek. Dalej postępujemy zgodnie z zasadami pielęgnacji dorosłych storczyków.

Koniecznie przeczytaj  Jak przezimować pelargonie? Kompleksowy poradnik

Rozmnażanie storczyków z łodygi

Rozmnażanie storczyka z łodygi jest możliwe do wykonania dla gatunków Vanda oraz Phalaenopsis. Dodatkowym warunkiem, który musi być spełniony, aby przeprowadzić rozmnażanie z łodygi, jest minimalna długość łodygi wynosząca 30 cm i więcej, a także obecność dużej ilości korzeni powietrznych. Rozmnażanie storczyka z łodygi przeprowadzamy w następujący sposób. Wierzchołek pędu odcinamy na głębokość 1 cm poniżej korzeni, a następnie wysadzamy go w przygotowanej doniczce z odpowiednim podłożem. Szczepki storczyka najlepiej będą czuły się w podłożu z torfu i piasku z dodatkiem kory sosnowej. Pamiętajmy o tym, aby nie przycinać korzeni powietrznych. Nowego pędu możemy spodziewać się z kąta najwyżej położonego liścia w dolnej części pędu. Aby wspomóc rozmnażanie przez łodygę, warto do doniczki dołożyć trochę podłoża z rośliny matecznej. Jest to niezbędne, do prawidłowego rozwoju kwiatów, które współżyją z grzybami mikoryzowymi obecnymi w podłożu. Świeżo posadzona łodyga nie będzie miała tych grzybów, dlatego trzeba pobrać odrobinę podłoża od storczyka dotychczas uprawianego.

Rozmnażanie storczyka ze starych bulw

Innym sposobem rozmnażania storczyków jest rozmnażanie ze starych tak zwanych pseudobulw. Bulwy te pobieramy od zdrowych storczyków. Pobrane w ten sposób bulwy wsadzamy do skrzyni z podłożem do storczyków, w odległości od 5 do 10 cm. Podłoża nie należy podlewać, lecz zamgławiać 1-2 razy dziennie. Na nowe pędy z pseudobulw poczekamy kilka miesięcy. Wyrosną one ze śpiących oczek. Po około roku możemy przesadzić sadzonki do osobnych doniczek.

Rozmnażanie storczyka z nasion

Storczyki rosnące w naturalnym środowisku zapylane są przez ptaki, w ten sposób tworzą się nasiona. W domu sami musimy odegrać rolę zapylających ptaków. Jak to zrobić? Kiedy nasz storczyk zakwitnie, musimy przenieść pyłek z męskiego słupka na żeński. To bardzo długotrwały poziom, ponieważ na pojawienie się nasionka musimy czekać kilka miesięcy. Alternatywnie możemy też kupić nasiona storczyka w sklepie ogrodniczym. Kiedy już zdobędziemy nasiona, czy to ze sklepu, czy samodzielnie zapylone musimy wysiać je na specjalnej odżywce. Odżywkę zakupimy w sklepie ogrodniczym. Nasionka storczyka nie są wyposażone w tkankę odżywczą, dlatego potrzebują stałego odżywiania. Zanim wytworzy się z nich sadzonka storczyka, musimy nawet kilkukrotnie przenosić nasiona na nowe odżywki. To bardzo długotrwały, ale też kosztowny proces, ponieważ na powstanie nowej sadzonki trzeba czekać aż rok, natomiast uzyskane w ten sposób rośliny będą kwitnąć dopiero po kilku latach. Z tego powodu w ten sposób storczyki hoduje się najczęściej w specjalistycznych laboratoriach i hodowlach, a znacznie rzadziej w amatorskich domowych uprawach.

Koniecznie przeczytaj  Złocień właściwy – charakterystyka, uprawa, pielęgnacja

Rozmnażanie storczyków przez keik

Rozmnażanie storczyków przez keik to jedna z najprostszych metod idealna do wykonana w domowych warunkach. Keiki to młode szczepki storczyka, które często pojawiają się na pędach kwiatowych, zamiast kwiatów. Kiedy korzenie rozsady osiągną 2-3 cm długości i będą miały 2-3 liście możemy oddzielić ją od rośliny macierzystej i przesadzić do osobnej doniczki. W tym celu możemy użyć ostrego noża lub nożyc. Narzędzie należy zdezynfekować. Pęd, na którym znajduje się keika odcinamy od rośliny macierzystej. Pozostawiamy około 5 cm pędu z obu stron keiki. Tak pobraną szczepkę będziemy mogli zasadzić w przygotowanej doniczce z podłożem do storczyków i odpowiednią warstwą keramzytu. Pobraną szczepkę delikatnie umieszczamy w doniczce i przysypujemy na zmianę keramzytem i podłożem. Roślinę podlewamy dopiero po 2-3 dniach. Tak pobrana sadzonka storczyka powinna zakwitnąć po około roku.

Rozmnażanie storczyków przez podział

Rozmnażanie storczyków przez podział możliwe jest w przypadku takich odmian storczyków jak Epidendrum, Dendrobium, Cambrie, Bulbophyllum, Cymbidium oraz Miltonipsis. Rozmnażanie przez podział wykonujemy podczas przesadzania storczyków, pod warunkiem, że posiada on nowe pędy lub pseudobulwy. Jeżeli storczyk posiada dwa nowe pędy lub 6 pseudobulw wówczas można wykonać rozmnażanie przez podział. Dzięki temu zabiegowi nie tylko otrzymamy nowe rośliny, ale też odświeżymy stare, pobudzając je do kwitnienia. Aby rozmnożyć storczyka przez podział, musimy wyciągnąć roślinę z doniczki. Korzenie oczyszczamy ze starego podłoża, usuwamy wszystkie uszkodzone, zgniłe i martwe ich części. Przy użyciu ostrego sekatora lub noża dzielimy roślinę, uważając, aby nie uszkodzić bulw. Świeże doniczki wypełniamy keramzytem na 1/3 wysokości, do którego dosypujemy trochę podłoża. Storczyka wsadzamy do tak przygotowanej doniczki, najstarszą pseudo bulwę umieszczamy przy brzegu doniczki, natomiast młode na środku. Umiejscowiona sadzonkę zasypujemy delikatnie podłożem, uważając, aby nie przykryć nasady pseudo bulw. Pierwsze podlewanie roślin wykonujemy dopiero po kilku dniach, gdy zagoją się rany.

Koniecznie przeczytaj  Jak uratować storczyka – najlepsze sposoby

Pielęgnacja młodych sadzonek storczyków

Aby pobrane i rozmnożone sadzonki przyjęły się, rosły zdrowo i wzrosły na nowe, atrakcyjne okazy storczyków musimy je odpowiednio pielęgnować. Podstawą jest odpowiednie podłoże, najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym specjalne podłoże do orchidei. Kolejną ważną kwestią jest doniczka do storczyków. Powinna ona posiadać otwory w dnie, ponieważ storczyki nie tolerują zalegania wody, która prowadzi do gnicia pędów i obumierania rośliny. Bardzo ważny jest dobry drenaż, który umożliwi odpływ nadmiaru wody. Storczyki najlepiej czują się w miejscach jasnych, ewentualnie w półcieniu. Storczyki najlepiej umieścić na ekspozycji wschodniej lub zachodniej. Nie zaleca się umieszczania storczyków na wystawie południowej, ponieważ nie przepadają one za intensywnym słońcem. DO uprawy storczyków najlepsza jest wyższa wilgotność i niższa temperatura niż występuje w naszych domach. Dobrze robi im lekki ruch powietrza, jednak nie tolerują przeciągów. Storczyki podlewamy obficie, nie dopuszczając jednak, aby woda zalegała w doniczce czy na podstawce. Najlepiej poczekać aż podłoże wyschnie całkowicie, a następnie zanurzyć doniczkę na kilka minut w wodzie. Woda do polewania storczyków powinna być odstana i mieć temperaturę pokojową.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies