Maliny to owoce, które nie znają płci ani wieku. Kochają je wszyscy. Mali duzi, starzy i młodzi. Za ich nieoceniony smak, za obfitość zastosowań, ale też za ogromny ładunek wartości odżywczych, jakie w sobie kryją. Z roku na rok ceny malin idą w górę, dlatego całkiem sensownym i logicznym rozwiązaniem wydaje się ich samodzielna uprawa, zwłaszcza jeśli mamy ku temu warunki. Uprawa malin wcale nie jest trudna, wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce i poświecić trochę czasu i pracy na przygotowanie gleby, aby już w kolejnym sezonie cieszyć się soczystych, pysznych pełnych witamin owoców.
Spis treści
Sadzenie malin – jak wybrać sadzonki?
W sklepach ogrodniczych bez problemu kupimy sadzonki malin. Wybór odmian jest ogromny, możemy je kupić zarówno w pojemnikach, jak i z nagimi korzeniami czy też w wersji balotowanej. Wśród dostępnych odmian możemy kupić maliny letnie, takie jak Canby, Beskid, Narna czy Mallin Promise, a także maliny jesienne, odporne na mróz, takie jak Polka, Poranna Rosa, czy Polana. Wybierając odpowiednie sadzonki do swojej uprawy, musimy przede wszystkim podjąć decyzję, jaki rodzaj malin chcemy hodować- letnie czy jesienne, a także znaleźć sprawdzonego dostawcę. Nie warto kupować tanich sadzonek od pierwszego lepszego ogrodnika, ponieważ możemy przysporzyć sobie tylko kłopotów. Maliny są roślinami podatnymi na różnego rodzaju choroby i grzyby. Jeżeli nie chcemy rozpoczynać uprawy od walki z chorobą, lepiej kupić sadzonki owocowych krzewów w sprawdzonym sklepie ogrodniczym.
Kiedy sadzić maliny?
Maliny najlepiej sadzić jesienią. W tym okresie sadzimy maliny z odkrytymi korzeniami, ponieważ będą one miały odpowiednią ilość czasu na regenerację. Maliny sadzimy do gruntu od września mniej więcej do początku listopada, nawet kiedy temperatura wynosi około 4 stopni Celsjusza. Świeżo posadzone krzewy malin warto na zimę ściółkować, co pomoże im przetrwać silniejsze mrozy. Możemy również sadzić maliny na wiosnę, jednak w tym pierwszym roku po zasadzeniu owocowanie będzie znacznie mniejsze. Sadzonka musi mieć odpowiedni czas, aby się przyjąć i zregenerować.
Jak sadzić maliny?
Kluczową kwestią w powodzeniu uprawy malin jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie będą rosły. Maliny najlepiej czują się w miejscach osłoniętych od wiatru, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, jednak w pełnym słońcu mogą lekko przysychać. Najlepsza pod maliny jest gleba próchnicza, o pH między 5 a 6,5. Najlepiej, aby podłoże było żyzne, lekko przepuszczalne. Nie należy sadzić malin w miejscach, gdzie może dochodzić do zastojów wody – może to bowiem spowodować gnicie korzeni. Maliny mają głęboko rozwinięty system korzeniowy, dlatego przygotowując rabatę pod maliny, ziemię trzeba dość głęboko przekopać. Przygotowując się do sadzenia krzewów malin, musimy przede wszystkim przyciąć pędy oraz korzenie. Sekatorem obcinamy uszkodzone, przesuszone oraz zbyt długie korzenie, a następnie przycinamy pędy na długość od 30 do 50 cm.
Na 2-3 godziny przed sadzeniem malin, warto bryły korzeniowe włożyć do wiadra wody, nie zaleca się bowiem sadzenia malin z przesuszonymi korzeniami. W czasie, kiedy przygotowane sadzonki moczą się w wiadrze, możemy przystąpić do przygotowania dołów. Z pomocą szpadla wykopujemy dołki na głębokość przynajmniej 10 cm i szerokość co najmniej 20 cm. W gotowych dołkach umieszczamy pionowo sadzonki, dbając o równomierne rozmieszczenie korzeni. Boki przysypujemy próchniczą ziemią, ubijamy i obficie podlewamy.
Co ile sadzić maliny?
Krzewy malin dość mocno się rozrastają, dlatego podczas sadzenia musimy zachować odpowiednie odległości między sadzonkami. Najlepiej sadzić maliny mniej więcej co 50 centymetrów. Warto zadbać o to, aby maliny posadzone zostały w równych rozstawach. Jeżeli zakładamy większą rabatę z malinami, możemy maliny posadzić w kilku rządkach, co umożliwi łatwe wykonanie podpór. Maliny w trakcie wzrostu dość mocno się bowiem rozrastają, aby pędy nie pokładały się na ziemi, dobrze jest zapewnić im podpory. Możemy wykonać je ze sznurka lub z drewnianych desek i drutu, który między nimi rozciągniemy.