Strona Główna Ogród Ściana wodna w ogrodzie – relaks i wyciszenie na wyciągnięcie ręki

Ściana wodna w ogrodzie – relaks i wyciszenie na wyciągnięcie ręki

Autor: Maciej
Ściana wodna, wodospad w ogrodzie

Aranżacja urokliwego ogrodu, który będzie zachwycał urodą i zachęcał do przebywania na jego łonie nie musi być wcale trudna do zrobienia, ani tym bardziej bardzo kosztowna. Liczy się kreatywne podejście i pomysł. Warto szukać inspiracji w naturze i próbować przenieść je na swoją działkę. Błogi relaks podczas górskiej wędrówki, na łące obok której płynie strumyk. Subtelny szum wody daje prawdziwe ukojenie i wyciszenie, a obcowanie z przyrodą pozwala odnaleźć wewnętrzny spokój. Nie zawsze mamy możliwość odpoczywać w tak bajecznych miejscach, dlatego warto się nimi zainspirować i stworzyć we własnym ogrodzie podobne warunki do odpoczynku.

Ogród ze ścianą wodną – od czego zacząć

Ogród ze ścianą wodną może stać się Twoim ulubionym miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Nic tak nie koi nerwów jak spokój i piękno natury. Warto więc stworzyć takie miejsce w swoim ogrodzie. Oczywiście aby to zrobić, potrzeby jest projekt i takie dobranie elementów i ich stylistyki, aby komponowały się z resztą ogrodowych aranżacji. Sytuacja jest w miarę prosta, jeżeli dopiero zaczynasz urządzanie ogrodu i planujesz aranżacje i nasadzenia. Na tym etapie bez problemu sam lub z pomocą architekta wkomponujesz ścianę wodną, która będzie zdobić Twój ogród i stanie się miejscem odpoczynku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wkomponować ścianę wodną do ogrodu już istniejącego. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów planując budowę ściany.

Ściana wodna w ogrodzie – co to jest?

Ściana wodna jest to konstrukcja pionowa, wykonywana najczęściej z kamienia, betonu, stali nierdzewnej, lub szkła, po której spływa woda. W górnej części ściany znajdują się specjalne wylewki z których wydobywa się woda. Doprowadzana jest ona tam systemem hydraulicznym zamontowanym i zakamuflowanym w tylnej części ściany. Ściana wodna w ogrodzie może przybierać różne formy. Najczęściej wykonuje się ją z kamienia naturalnego, ponieważ w ten sposób najlepiej zgrywa się z otaczającą ją roślinnością i pozwala na uzyskanie naturalnego efektu. Można ją również wykonać z aluminium lub ze stali. Ściany wodne w ogrodzie zwykle przybierają kształt wysokiego prostopadłościanu. Woda wydobywająca się z ze znajdujących się na górze wylewek, spływa swobodnie po ścianie i wpada do umieszczonego u jej podstawy zbiornika.

Koniecznie przeczytaj  Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Kup grzybnię!

Walory estetyczne ściany wodnej

Montaż ściany wodnej w ogrodzie najczęściej podyktowany jest pobudkami estetycznymi. Taka konstrukcja jest bowiem piękną ozdobą ogrodu i pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat. Zwłaszcza gdy zostaje zamontowana w specjalnie do tego przeznaczonym, dobrze wyeksponowanym miejscu. Ozdobiona efektownym oświetleniem otoczona starannie dobraną roślinnością tworzy idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Szum opadającej wody doskonale koi zmysły, tłumi odgłosy otoczenia i pozwala się wyciszyć na świeżym powietrzu.

Gdzie zamontować ścianę wodną w ogrodzie?

Planując montaż ściany wodnej w ogrodzie musimy dobrze przemyśleć jej lokalizację. Na decyzję będą miały wpływ różne czynniki. W nowopowstałym ogrodzie można bez problemu podciągnąć dopływ wody i znaleźć najbardziej optymalne miejsce na ścianę wodną, a resztę aranżacji dopasować do tego elementu architektury ogrodowej. W ogrodzie już istniejącym mamy więcej ograniczeń. Istniejące nasadzenia czy inne elementy architektury to niektóre z nich. Często ściany wodne instaluje się w bezpośrednim sąsiedztwie ściany domu lub ogrodzenia – takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku małych ogrodów. Mając do dyspozycji większą przestrzeń, możemy postawić na większą, wolnostojącą zabudowę, która będzie imitować ogrodowy wodospad lub zastępować fontannę. Ściana wodna może też zostać umieszczona nad oczkiem wodnym. Taka wodna kaskada będzie jeszcze bardziej przypominać naturalny wodospad. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość zasilenia fontanny wodą z oczka wodnego. Konieczne będzie jednak zaopatrzenie się w niezbędne filtry oraz pompę.

Koszt wykonania ściany wodnej w ogrodzie

Ściana wodna w ogrodzie nie należy do najtańszych dekoracji ogrodowych. Jej ostateczny koszt będzie zależał od wielkości ściany, a także materiałów z jakich zostanie wykonana. W sklepach ogrodniczych lub marketach budowlanych możemy kupić gotowe konstrukcje wykonane z kamienia, lub stali nierdzewnej, wyposażone w pompę i elementy hydrauliczne. Koszt takiego zestawu to około 2000 zł. Chcąc jednak wykonać ścianę wodną według własnego projektu o nietypowym kształcie czy wielkości, wtedy z pewnością zapłacimy za nią znacznie więcej.

Koniecznie przeczytaj  Nawóz z pokrzywy – jak zrobić i do czego stosować?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies