Strona Główna Ogród Ścieżki w ogrodzie – z czego możesz je zrobić, jak je zaplanować?

Ścieżki w ogrodzie – z czego możesz je zrobić, jak je zaplanować?

Autor: Maciej
Ścieżki w ogrodzie – z czego możesz je zrobić, jak je zaplanować?

Piękny ogród to nie tylko zadbana starannie wypielęgnowana roślinność, ale też cała zawarta w nim architektura i infrastruktura. Ogród powinien bowiem nie tylko ładnie się prezentować, ale też a może przede wszystkim być funkcjonalny. W większości przypadków zakładamy bowiem ogród w celach rekreacyjnych. Ma to być miejsce wypoczynku domowników. Oaza, w której możemy oderwać się od trudów codzienności i na łonie natury złapać głęboki oddech. Jedni odpoczywają z drinkiem z palemką na leżaku. Dla innych idealny wypoczynek będzie oznaczał prace ogrodowe, takie jak koszenie, przycinanie czy sadzenie roślin. Bez względu jednak na to, który styl spędzania wolnego czasu preferujemy, planując ogród, warto dobrze zaplanować ścieżki w ogrodzie. Będą one traktami komunikacyjnymi, ozdobą, ale też pewnego rodzaju granicą, między poszczególnymi strefami.

Ścieżki ogrodowe – funkcje

Podstawową funkcją ścieżek ogrodowych jest komunikacja. Mają one umożliwiać nam wygodne poruszanie się po poszczególnych miejscach w ogrodzie, bez konieczności deptania trawy, czy moczenia obuwia. Oczywiście ścieżki ogrodowe są również ozdobnym elementem architektury ogrodowej. Z tego powodu, wybierając materiał na ścieżki, dobrze, aby był dopasowany do całego wystroju ogrodu i domu. Ścieżki ogrodowe mogę też być wykorzystane do oddzielenia poszczególnych stref w ogrodzie. Dzięki takiemu podziałowi łatwiejsza będzie pielęgnacja roślin, trawnika, ale też wyznaczenie strefy wypoczynku oraz strefy rozrywkowej dla dzieci.

Ścieżki w ogrodzie – z czego je zrobić?

Najpowszechniej stosowanym materiałem do budowy ścieżek w ogrodzie jest kostka brukowa. Jest to materiał trwały, łatwodostępny i przystępny cenowo. Duży wybór różnych wzorów kostki brukowej pozwala stworzyć bardzo efektowne aranżacje, dopasowane do całej posesji. Ścieżki z kostki pasują do ogrodów urządzonych w różnych stylach. Kolejnym z popularnych materiałów stosowanych do budowy ogrodowych chodników jest beton. Wykorzystuje się do tego bloczki betonowe oraz płyty betonowe, które są stosunkowo tanie i bardzo wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Producenci elementów betonowych oferują gotowe bloczki betonowe, a także różnego rodzaju płyty imitujące cegły klinkierowe, kamień naturalny czy też bruk drewniany. Z ich pomocą stworzenie efektownego i oryginalnego chodnika w ogrodzie jest niezwykle proste. Jeżeli zależy nam na tym, aby aranżacja ogrodu była jak najbardziej naturalna i razem z roślinnością tworzyła prawdziwie dziewiczy krajobraz, wówczas możemy postawić na takie materiały ja kamień, żwir czy drewno.

Koniecznie przeczytaj  15 najładniejszych drzew liściastych do ogrodu

Kamienne ścieżki ogrodowe

Kamień w budownictwie znany jest do wieków. Stanowi bardzo trwały surowiec, umożliwiający budowę różnego rodzaju elementów architektury ogrodowej, w tym również ścieżek. Kamień jest bardzo odporny na ścieranie, a także na działanie wilgoci oraz bardzo niskich i bardzo wysokich temperatur. Kamienne chodniki mogą występować w formie tradycyjnych pełnych ścieżek, zrównanych z murawą lub ograniczonych krawężnikami. Możemy też pojedyncze płyty kamienne montować indywidualnie na trawniku, co pozwoli na uzyskanie efektu naturalnych wysp do chodzenia. W takiej formie możemy też układać charakterystyczne polne kamienie tak zwane otoczaki. Szczególnie dobrze sprawdzą się one w ogrodach naturalistycznych. Najczęściej do budowy ogrodowych ścieżek stosowane są takie gatunki kamienia jak bazalt, kwarcyt, granit, czy piaskowiec.

Ścieżki żwirowe w ogrodzie

Żwirowe ścieżki w ogrodzie pięknie komponują się z otaczającą je zielenią. Najlepiej prezentują się w ogrodach urządzonych w stylu naturalistycznym oraz angielskim. To, co jest niewątpliwą zaletą ścieżek żwirowych to łatwe i niedrogie wykonanie. Z łatwością samodzielnie przygotujemy tego typu ścieżki. Jedyne co musimy zrobić, to w miejscu wyznaczonej ścieżki zdjąć darń, usunąć wierzchnią warstwę ziemi, osadzić obrzeża, a następnie przygotować warstwę drenażu. Na tak przygotowaną nawierzchnię wystarczy wysypać wybrany żwir i gotowe. To, co możemy zaliczyć do mankamentów ścieżek ze żwiru to pielęgnacja. Może być ona nieco uciążliwa ze względu na regularne przerastanie chwastów.

Kamyczki przemieszczają się też podczas chodzenia, dlatego ścieżkę od czasu do czasu dobrze jest wyrównać na przykład drobnymi grabkami. Jeżeli chodzi o rodzaj żwiru, który najlepiej sprawdzi się na ścieżki w ogrodzie to dobrze wybrać kruszywa, których ziarna mają wielkości do 5 do 25 mm. Ważne, aby ziarna miały ostre krawędzie, co sprawi, że podczas użytkowania kamienie będą się klinowały, stabilizując nawierzchnię. Do popularnych rodzajów żwiru, stosowanych do tworzenia ścieżek w ogrodzie zaliczamy żwir, tłuczeń, kliniec oraz grys.

Koniecznie przeczytaj  Jaka ziemia do hortensji – wszystko o glebie i podłożu

Ogrodowe ścieżki z drewna

Drewno w ogrodzie to niezwykle modny i efektowny surowiec, jednak zdecydowanie mniej trwały. Oczywiście odpowiednio przygotowane drewno, wysuszone i zaimpregnowane przez kilka lat będzie służyło i dobrze się prezentowało. Jest ono jednak znacznie bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane działaniem szkodników, a także czynników atmosferycznych. Do budowy drewnianych ogrodowych chodników najlepiej wybierać elementy z twardych gatunków drzew liściastych. Możemy wybrać na przykład dębowe, akacjowe, bukowe czy też świerkowe okorowane krążki drewniane, czy belki imitujące belki kolejowe. Oprócz mniejszej trwałości dużym mankamentem drewnianych ścieżek jest to, że po deszczu stają się bardzo śliskie, przez co niebezpieczne. Co więcej, układając drewniane elementy jako chodnik, trzeba zachować odpowiednie odległości pomiędzy nimi. Drewno pod wpływem temperatury pracuje, przez co może puchnąć lub kurczyć się.

Ścieżki w ogrodzie – jakie najlepsze?

Jak widać, jest dużo różnych materiałów, z których możemy zbudować przydomowe ogrodowe alejki. Które z nich będą najlepsze? Jakie najlepiej sprawdzą się akurat w naszym ogrodzie? Wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeżeli nie ograniczają nas fundusze, wówczas możemy postawić na nieco droższe, naturalne surowce, takie jak kamień czy drewno. Z kolei chcąc zrobić ścieżki ekonomiczne, najlepiej postawić na żwir, lub elementy betonowe, ewentualnie bruk. Rodzaj materiału na ścieżki w ogrodzie uzależniony powinien też być od stylu ogrodu, a także całej posesji. Ścieżki powinny bowiem estetycznie zgrywać się z resztą architektury ogrodowej.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies