Strona Główna Ogród Skalniak w ogrodzie. Podpowiadamy krok po kroku, jak założyć ogródek skalny w swoim ogrodzie?

Skalniak w ogrodzie. Podpowiadamy krok po kroku, jak założyć ogródek skalny w swoim ogrodzie?

Autor: Maciej
Skalniak w ogrodzie, rośliny na skalniak

Piękny ogród pełen różnych gatunków roślin i architektury ogrodowej to gwarancja cudownych wieczorów na łonie natury, prawdziwego relaksu na wyciągnięcie ręki, a także niesamowitej ozdoby całej posesji i zwieńczenie aranżacji domu. Zakładając ogród, warto więc przemyśleć dokładnie jego ułożenie, zrobić projekt, przygotować odpowiednie instalacje w taki sposób, aby później podczas aranżowania przestrzeni, a dalej w czasie użytkowania ogrodu był on wygodny, komfortowy i funkcjonalny. Planując zagospodarowanie powierzchni w ogrodzie, zwykle dopasowujemy ją do swoich potrzeb, preferencji i swojego poczucia estetyki. Rozmieszczenie roślin i innych elementów architektury ogrodowej zależy od tego, jaką funkcję ma spełniać ogród. Spośród różnych elementów, jakie planujemy i aranżujemy w ogrodzie, jednym z najpopularniejszych jest ogrodowy skalniak, pełniący najczęściej funkcję ozdobną. Czym jest skalniak i jak go zaplanować, aby w pełni wykorzystać jego potencjał?

Czym jest skalniak ogrodowy?

Skalniak ogrodowy to dość popularny element architektury ogrodowej, jednak czym tak naprawdę jest skalniak i jaką genezę ma ten rodzaj aranżacji ogrodu? Aby zaprojektować i stworzyć w swoim ogrodzie piękny skalniak, warto dowiedzieć się, czym powinien się on charakteryzować. Ogrodowe skalniaki są namiastką tak zwanego alpinarium, czyli kamiennego ogrodu, który odzwierciedla górskie środowisko naturalne. Skalniaki ogrodowe tworzone są najczęściej w celach dekoracyjnych, miłośnicy górskich krajobrazów, starają się odtworzyć jakąś ich część we własnym ogrodzie. Idealny skalniak powinien więc jak najlepiej odwzorowywać naturę i górskie krajobrazy. To, czym powinien cechować się ogrodowy skalniak to połączenie kamienia, typowo górskiej roślinności oraz nie idealność. To właśnie w niej leży klucz do sukcesu. Natura nie jest doskonała, nie ma uporządkowany idealnie równych krawędzi, drzewa i krzewy nie są posadzone symetrycznie, a kamienie nie mają idealnych krawędzi i kolorów. Tworząc więc naturalistyczny ogródek górski, musimy o tym pamiętać i tak dobierać jego elementy, aby mimo starannego ich selekcjonowania i umiejscowienia, dawały poczucie pewnej przypadkowości i naturalności.

Koniecznie przeczytaj  Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Od czego zacząć zakładanie skalniaka?

Zakładając skalniak, musisz liczyć się z tym, że czeka Cię trochę pracy i wysiłku, jaki trzeba włożyć w zaplanowanie i zrealizowanie całego przedsięwzięcia. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne zadanie, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim, pierwsze co musisz zrobić to przygotować plan. Naszkicuj kształt skalniaka i jego umiejscowienie na działce. Następnie określ, gdzie umieścisz największe kamienie i głazy, a także poszczególne grupy roślin i pojedyncze osobniki. Wybierając miejsce na skalniak, musisz określić jego rolę, z pewnością będzie to dekoracyjny element ogrodu, dlatego warto umieścić go tam, gdzie będzie mógł być podziwiany przez domowników i gości. Jeżeli na działce istnieją wzniesienia, będzie to idealne miejsce na założenie skalniaka. Wybierając lokalizację skalnego ogródka, weź też pod uwagę rośliny, jakie planujesz w nim umieścić i ich potrzeby.

Jak przygotować teren pod skalniak?

Po wykonaniu projektu skalniaka czas przystąpić do prac ziemnych. Musisz wykonać wykop najlepiej, aby jego powierzchnia była nieco większa niż zaplanowana powierzchnia ogródka, umożliwi Ci to łatwe wyłożenie terenu agrowłókniną, która ułatwi późniejszą pielęgnację. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie terenu pod skalniak. Musisz pozbyć się chwastów, a także dobrze utwardzić grunt. Skalniak z zasady powinien przybierać formę wzniesienia, dlatego, jeśli Twoja działka jest prosta jak stół, aby uzyskać pożądany efekt tego rodzaju ogródka, powinieneś zaplanować nasyp ziemny, który utworzy odpowiednie dla skalniaka podłoże. Na tak przygotowanym gruncie możesz rozpocząć układanie kamieni, pamiętaj jednak o tym, żeby nie było zbyt idealnie. Po ułożeniu kamieni możesz przystąpić do wypełnienia terenu ziemią. Na szczycie przygotowanego wzniesienia ułóż kamienie, a na końcu całość intensywnie podlej. W tym momencie kończy się pierwszy etap prac nad skalniakiem. Teraz musisz odczekać kilka dni, aby Twoja przygotowana konstrukcja porządnie osiadła.

Koniecznie przeczytaj  Szybko rosnące drzewa – najszybsze, dające cień, do małego ogrodu

Jak sadzić rośliny na skalniaku?

Po kilku dniach, kiedy teren Twojego skalniaka osiądzie, możesz przystąpić do sadzenia roślin. W tym miejscu też warto pamiętać o zasadzie, że nie powinno być zbyt idealnie i symetrycznie, jednak to nie znaczy, że ma być całkiem przypadkowo. Aby Twój skalniak prezentował się dobrze, powinieneś trzymać się pewnych zasad sadzenia roślin. Po pierwsze pojedyncze większe okazy warto sadzić pojedynczo z tyłu skalniaka z kolei niższe na przodzie. Grupy roślin sadzimy razem, rozmieszczając je tak, aby zgrywały się kolorystycznie, lub wręcz przeciwnie, aby razem tworzyły barwną kontrastową kompozycję. Dobrze jest też zapewnić zielone tło dla skalniaka, na przykład z jałowców czy modrzewi. Po zasadzeniu wszystkich roślin możesz całość wysypać drobnym żwirem, w celu uzyskania naturalnego efektu, warto pomiędzy rośliny wsypać żwir gruboziarnisty.

Jakie rośliny nadają się na skalniak?

Jeszcze zanim zaczniesz prace nad skalniakiem ogrodowym, warto zapoznać się z roślinami, które dobrze będą się czuły i prezentowały w tego typu ogródku. Do roślin polecanych na skalniaki zaliczamy takie gatunki jak:

  • różowa gęsiówka kaukaska
  • ubiorek wiecznie zielony
  • biała gęsiówka kaukaska
  • rogownica kutrzerowata
  • różanecznik karłowaty
  • dzwonek karpacki
  • bergenia sercolistna
  • pierwiosnki
  • narcyzy
  • szafirki
  • mchy
  • paprocie
  • floks skrzydlasty
  • żagwin ogrodowy
  • czyściec ogrodowy
  • lawenda wąskolistna
  • krwawnik pospolity
  • rojnik
  • tymianek właściwy
  • smagliczka skalna
  • rozchodnik
  • pięciornik krzewiasty
  • jałowiec pospolity

Jak pielęgnować skalniak ogrodowy?

Pielęgnacja ogródka skalnego nie różni się zbyt od pielęgnacji pozostałych części ogrodu. Nawadnianie, odchwaszczanie, pozbywanie się przekwitłych kwiatostanów, rozsadzanie zbyt zagęszczonych bylin, odmładzanie roślin słabo kwitnących, nawożenie, czy okrywanie wrażliwych roślin na zimę, to podstawowe czynności pielęgnacyjne, z którymi musimy się liczyć. Piękny zadbany skalniak będzie uroczą ozdobą ogrodu i wspaniały jego urozmaiceniem. Warto próbować wdrażać nowe formy aranżacji ogrodowej, które wprowadzają powiew świeżości i nieoczywistości. Atrakcyjne gródki skalne czy kwieciste klomby to doskonałe elementy, o które warto rozbudowywać zieloną przestrzeń. Rosnące w nim rośliny przyciągają owady, są siedliskiem wielu z nich, co z pewnością będzie korzystne dla całej roślinności w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Magazynowanie i rozsączanie wody deszczowej – co powinieneś o tym wiedzieć?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies