Strona Główna Ogród Skrzyp polny – niepożądany gość w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Skrzyp polny – niepożądany gość w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Autor: Maciej
Skrzyp polny

Skrzyp polny znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości wzmacniających włosy i paznokcie. Napary ze skrzypu polnego także mają szerokie zastosowanie zdrowotne. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę skrzyp jest… chwastem. W odróżnieniu od niektórych innych chwastów skrzyp polny jest jednak pożyteczny – nie tyle dla swojego otoczenia, ile dla człowieka. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów jest powszechnie wykorzystywany w ziołolecznictwie i kosmetyce. Jednak w ogrodzie jest rośliną niepożądaną: to chwast. W dodatku rozprzestrzenia się bardzo szybko, dlatego walka z nim nie należy do łatwych. Jeśli pozwolisz mu rosnąć, błyskawicznie może zdominować trawnik i wszystkie uprawy. Dlatego lepiej się go pozbyć. Jak?

Skrzyp polny – najważniejsze informacje

Skrzyp to pospolita roślina, porastająca różne tereny na całym świecie. Występuje właściwie wszędzie: w górskich rejonach, w lasach, na wrzosowiskach, pastwiskach i łąkach, a także w wilgotnych zaroślach. Pojawia się również w ogrodach, gdzie przez wielu ludzi jest postrzegany jak chwast trudny do wytępienia. Wynika to przede wszystkim z bardzo rozbudowanego systemu korzeniowego skrzypu. Powiedzenie, że rośnie jak szalony, nie odda istoty tego, jak jest w rzeczywistości. Skrzyp polny ma niezwykłą właściwość odrastania z nawet najmniejszych pędów.

Pierwsze pędy skrzypu zaczynają rosnąć wczesną wiosną. Mniej więcej w marcu pojawiają się na nich zarodniki, by na przełomie wiosny i lata wykształciły się z nich ostateczne pędy.

Choć skrzyp polny może kojarzyć się dobrze – jest znany jako skuteczny, naturalny środek wzmacniający włosy, skórę i paznokcie – to jednak jego obecność w ogrodzie jest zdecydowanie niepożądana. Walka z nim jest trudna i czasochłonna, ponieważ skrzyp polny odradza się niemal błyskawicznie z nawet maleńkich kłączy, które pozostały w ziemi.

Koniecznie przeczytaj  Skrzydłokwiat - cieszy oko i oczyszcza powietrze. Jak uprawiać ten kwiat?

Skrzyp polny – jak z nim walczyć?

Im szybciej, bardziej zdecydowanie i bezlitośnie, tym lepiej – tak w skrócie można określić walkę ze skrzypem polnym. Ta roślina ma wyjątkową zdolność do odradzania się z nawet małych fragmentów kłączy i pędów pozostałych w ziemi, dlatego nawet jeśli wydaje Ci się, że skutecznie pozbyłeś się skrzypu, on może pojawić się ponownie za jakiś czas. Wszystko dlatego, że kłącza skrzypu mogą sięgać w głąb ziemi nawet na 1,5 metra!

Podstawą jest więc systematyczne i dokładne usuwanie pędów i kłączy, począwszy od wczesnej wiosny. Wówczas pojawiają się pędy zarodnikowe, które następnie rozsiewają zarodniki. Jak je rozpoznać? To pojedyncze, nagie pędy o wysokości kilkunastu centymetrów, o czerwonawym lub jasnobrązowym kolorze. Usuwaj je, zanim zaczną się rozsiewać.

Ze względu na to, że kłącza skrzypu mogą sięgać bardzo głęboko w grunt (do 1.5 metra), usunięcie ich poprzez wyrwanie może być niemożliwe. Aby pozbyć się ich z tej głębokości, trzeba przekopać grunt bardzo głęboko – co najmniej na te 1.5 metra – a następnie wybierać ręcznie wykopane części rośliny.

Drugą metodą na pozbycie się skrzypu polnego jest stosowanie herbicydów: środków chemicznych lub naturalnych (bądź mieszanych), o działaniu niszczącym poszczególne gatunki roślin. Należy wybrać ten przeznaczony do walki ze skrzypem polnym. Większość środków chwastobójczych skrzyp polny wchłania przez liście. Dlatego, aby zadziałały skutecznie, powinny być aplikowane na dojrzałą roślinę, z rozwiniętymi liśćmi.

Uwaga – jeśli na miejscu, w którym rośnie skrzyp polny, chcesz uprawiać inne rośliny niż te, które są tam do tej pory, konieczne będzie zastosowanie herbicydu niszczącego wszystkie gatunki roślin.

Co jeszcze można zrobić, by pozbyć się skrzypu polnego?

Walka z już istniejącymi roślinami to jedna metoda. Druga to zapobieganie kwitnieniu skrzypu. Jak “zniechęcić” roślinę do tego, by rosła w Twoim ogrodzie?

Koniecznie przeczytaj  Piękny i dorodny żywopłot - jakie rośliny wybrać?

Warto wiedzieć, że skrzyp lubi kwaśne gleby. Dlatego warto przeprowadzać jej wapnowanie, najlepiej tuż po zastosowaniu środka chwastobójczego i gdy skrzyp uschnie.

Nie zrażaj się po tym, gdy po pierwszym oprysku, wapnowaniu lub przekopywaniu gleby i usuwaniu części roślin efekt nie będzie widoczny. Skrzyp to odporna i uparta roślina, dlatego zabiegi trzeba będzie powtarzać kilkukrotnie, zanim się go pozbędziesz. Musisz jednak przygotować się na to, że walka ze skrzypem może potrwać nawet kilka lat.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies