Strona Główna Ogród Skrzyp zimowy: piękna i łatwa w pielęgnacji ozdoba ogrodu. Jak go uprawiać?

Skrzyp zimowy: piękna i łatwa w pielęgnacji ozdoba ogrodu. Jak go uprawiać?

Autor: Maciej
Skrzyp zimowy: piękna i łatwa w pielęgnacji ozdoba ogrodu. Jak go uprawiać?

Skrzyp kojarzy się dość jednoznacznie ze skrzypem polnym. Nie jest to jednak ta sama roślina! Skrzyp polny to chwast, z którym należy bezwzględnie walczyć, by nie zdominował upraw. Z kolei skrzyp zimowy to roślina ozdobna, która jest chętnie wybierana do ogródków i ogrodów. Jak uprawiać skrzyp zimowy i dlaczego warto mieć tę roślinę w swoim ogrodzie? Poznaj najważniejsze fakty!

Skrzyp polny zimowy – najważniejsze informacje

Choć skrzyp kojarzy się z jednym gatunkiem rośliny (inwazyjnym i trudnym do zwalczenia skrzypem polnym), to warto wiedzieć, że na całym świecie istnieje aż kilkanaście gatunków tej rośliny. W Polsce spotyka się ich kilka, a jednym z najpopularniejszych jest skrzyp zimowy. Jeśli więc chcesz mieć skrzyp w swoim ogrodzie jako roślinę ozdobną, pomyśl nad skrzypem zimowym. To roślina zimozielona, dzięki czemu nawet podczas największych mrozów cieszy oko soczystą zielenią. 

Skrzyp zimowy jest rośliną długowieczną i w jednym miejscu bez problemu może rosnąć przez wiele lat. Uwaga – skrzyp zimowy, podobnie jak skrzyp polny, również jest rośliną ekspansywną. Trzeba to wziąć pod uwagę przy sadzeniu go. Aby zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się go, najlepiej sadzić go w donicach, a te zakopać w gruncie. 

Roślina może osiągnąć sporą wysokość – dorasta nawet do 130 cm, a średnica jej łodyg to od 5 do 10 mm. Skrzyp zimowy zawiera dużo krzemionki – to właśnie ona odpowiada za to, że roślina jest silna i odporna na różne warunki. Biorąc pod uwagę jej oryginalny, atrakcyjny wygląd (przypomina pędy bambusa), a także to, że jest wieloletnia i doskonale radzi sobie w trudnych warunkach (również zimą, kiedy pozostaje zielona), jest bardzo chętnie wybierana do tworzenia atrakcyjnych kompozycji ogrodowych. Skrzyp zimowy nie ma również wielkich wymagań co do uprawy i pielęgnacji, co jeszcze bardziej dodaje mu punktów!

Koniecznie przeczytaj  Najpopularniejsze rośliny na pergole

Skrzyp polny może i nawet powinien rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Nie wymaga więc przesadzania.

Skrzyp zimowy – podłoże i stanowisko

Skrzyp zimowy preferuje miejsca, w których będzie miał swobodny dostęp do słońca. Dobrze, jeśli podłoże na jego stanowisku będzie naturalnie wilgotne. Jednocześnie skrzyp zimowy najlepiej czuje się w miejscu, w którym będzie osłonięty przed silnym wiatrem. 

Roślina preferuje podłoże wilgotne i o lekko kwaśnym odczynie, najlepiej żyzne. Choć skrzyp lubi wodę i należy go solidnie nawadniać, to nie powinna się ona zbierać w miejscu uprawy. 

Skrzyp zimowy bez problemu dostosowuje się do warunków, w jakich się znajduje, dlatego nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Rośnie szybko i jest dość okazały. Jeśli jednak chcesz, by był jeszcze bardziej dorodny i urósł jeszcze szybciej, w jego pielęgnacji możesz stosować nawóz do roślin wodnych. Świetnie sprawdzi się również obornik. 

Skrzyp zimowy – sadzenie i rozmnażanie

Sadzonki skrzypu zimowego można sadzić na dwa sposoby:

  • pojedyncze egzemplarze w pewnych odstępach;
  • w grupach po kilka sztuk. 

Jeśli chcesz rozmnożyć skrzyp, najlepiej zrób to poprzez podział. Roślina jest dość odporna na mróz, jednak warto ją zabezpieczyć na wszelki wypadek. Wystarczy okrycie z gałęzi, kory lub liści. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies