Strona Główna Ogród Skuteczne sposoby na komary i meszki

Skuteczne sposoby na komary i meszki

Autor: Maciej
komar

Komary i meszki to zmora chyba każdego z nas. Zaburzają letnie wieczory, spacery po lesie i nad jeziorem, atakując nas i pozostawiając bolesne i swędzące bąble. Na ataki tych małych pasożytów narażony jest niemal każdy z nas, chociaż bywa tak, że niektórych gryzą one znacznie częściej niż innych. Aby uniknąć ukąszeń przez meszki czy komary warto stosować metody odstraszania i zwalczania tych niechcianych owadów.

Co przyciąga komary?

Komary bez problemu znajdują nas nawet w całkowitej ciemności. Na przykład w sypialni, gdzie panuje całkowity mrok, przed zaśnięciem możemy usłyszeć charakterystyczne, złowrogie bzyczenie. To znak, że komar jest w pokoju. Nie ma się co łudzić, że w ciemności nas nie znajdzie. Te małe pasożyty rozpoznają żywiciela przede wszystkim po zapachu , wyczuwają one amoniak i kwas mlekowy które są składnikami potu ludzkiego. Komary wabi również naturalny zapach ciałom człowieka, a także lekko podwyższona temperatura ciała – z tego powodu na ich ataki nieco bardziej narażone są dzieci, kobiety podczas owulacji a także młodzi mężczyźni.

Co zrobić, aby stać się nieatrakcyjnym celem dla komarów?

Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko ukąszenia przez komara czy meszkę, musimy szczególnie latem często brać prysznic, a także zakładać jasne, przewiewne ubrania które nie będą nagrzewać naszego ciała. W godzinach największej aktywności komarów, lepiej unikać wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Warto też unikać wtedy naturalnych siedlisk komarów i meszek jakimi są lasy, zarośla, i jeziora. Dobrze też unikać picia napojów gazowanych, komary przyciąga dwutlenek węgla, którego duża zawartość znajduje się właśnie w takich napojach.

Koniecznie przeczytaj  Bukszpan - uprawa i pielęgnacja

Jak odstraszać komary i meszki

Do obrony przed małymi krwiopijcami możemy stosować wszelkie możliwe sposoby. Możemy na przykład wyposażyć mieszkanie oraz taras czy balkon w rośliny odstraszające owady. Będzie to między innymi:

  • Kocimiętka – jej zapach dzięki olejkowi eterycznemu o nazwie neptalekton odstrasza komary. Kocimiętkę możemy uprawiać w doniczce na balkonie, lub parapecie.
  • Plektrantus koleusowaty – inaczej komarzyca lub komarowiec – wytwarza silny zapach, który odstrasza komary i mole
  • Mirt – pięknie pachnąca roślina, której intensywny aromat jest dla komarów nie do zaakceptowania.
  • Bodziszek cuchnący – inaczej tak zwana anginka, po przetarciu liści emituje bardzo intensywny zapach, którego komary nie tolerują.
  • Bazylia – to popularne zioło kuchni śródziemnomorskiej również skutecznie odstrasza komary swoim intensywnym zapachem.
  • Liście mięty – jej świeży i mocny zapach także nie jest lubiany przez małe gryzące owady

Olejki eteryczne odstraszające owady

Prócz roślin odstraszających owady, możemy też zastosować różnego rodzaju olejki eteryczne, które działają na podobniej zasadzie jak większość przytoczonych gatunków roślin. Ich intensywny zapach odstrasza komary. Do takich olejków zaliczamy olejek cytrynowy, migdałowy, eukaliptusowy, kokosowy, sosnowy, czy waniliowy. Z wykorzystaniem jednego z tych olejków możemy w domu przygotować naturalny aerozol na insekty. DO butelki z atomizerem wlewamy szklankę żytniej wódki i 20 ml wybranego olejku. Całość zakręcamy i intensywnie mieszamy. Tak przygotowany specyfik możemy stosować na ciało.

Ochrona domu przed komarami i meszkami

Aby chronić nasze wnętrza przed komarami i meszkami, warto zabezpieczyć okna i drzwi tarasowe za pomocą specjalnych moskitier. Dzięki nim będziemy mogli swobodnie otworzyć okno i wywietrzyć pomieszczenie, bez obawy przed krwiopijcami. Dodatkowo w pomieszczeniu możemy spróbować ustawić specjalną lampę na owady, która będzie je wabić i porażać prądem.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies