Strona Główna Ogród Skuteczne sposoby na mszyce – jak się pozbyć niechcianych szkodników?

Skuteczne sposoby na mszyce – jak się pozbyć niechcianych szkodników?

Autor: Maciej
Oprysk drzew owocowych, oprysk na mszyce

Mszyce to jedna ze zmor domowych ogrodników. Szkodniki te atakują różne gatunki roślin, wysysając z nich mnóstwo soku, doprowadzając do ich dużego osłabienia, a co za tym idzie upadania upraw. Kiedy tylko pojawią się pierwsze oznaki mszycy, trzeba reagować szybko, aby szkodniki nie rozprzestrzeniały się na inne sąsiadujące rośliny. Wśród skutecznych środków na mszyce mamy do wyboru kupne opryski lub też domowe mieszanki na te szkodniki.

Mszyce – jak je rozpoznać?

Atak mszyc to jedno z tych doświadczeń, które prawdopodobnie każdemu ogrodnikowi przyjdzie przeżyć. Objawy tej choroby są łatwe do zauważenia gołym okiem, młode kwiaty, listki, a także świeże pędy rośliny zaczynają się zwijać i więdnąć z powodu braku odżywiających je soków. Po bliskim przyjrzeniu się zwiniętym liściom zauważalne są malutkie, zielone lub szaroczarne pluskwiaki, oblepiające całe łodygi. Widok ten nie jest przyjemny, ale to naoczny dowód na to, że mszyca jest w natarciu i że trzeba czym prędzej przejść do kontrataku. Mszyce często pojawiają się na młodych pędach roślin przyniesione przez mrówki. Skąd jednak mszyce u mrówek? To bardzo ciekawe – mrówki posiadają bowiem własne hodowle tych szkodników – w jakim celu to robią? Produktem ubocznym przemiany materii mszyc jet słodka spadź, którą mrówki wybitnie lubią. Jak sobie w takim razie poradzić z atakiem mszyc?

Skuteczne domowe sposoby na mszyce

Amatorzy ekologicznej hodowli roślin z pewnością wolą używać domowych sposobów na walkę ze szkodnikami, niż gotowych oprysków ze sklepów, nawet jeśli te są ekologiczne. Prawda jest taka, że nawet ekologiczne opryski trują nie tylko szkodniki, z którymi walczymy, ale też inne, pożyteczne owady, znajdujące się w pobliżu, na przykład podczas zapylania. Korzystając więc z syntetycznych oprysków, najlepiej robić to po zmierzchu, kiedy większość zapylających owadów już nie pracuje.

Koniecznie przeczytaj  Rozchodnik - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie. Co musisz wiedzieć?

Woda w walce z mszycami

Jednym z najprostszych i najbardziej ekologicznych sposobów walki z mszycami jest użycie wody. Jeżeli to możliwe, roślinę wstawiamy do wanny i obficie zlewamy wodą, zabezpieczając wcześniej ziemię w doniczce. Liście myjemy zarówno z wewnętrznej, jak i z zewnętrznej strony. Taką kąpiel powtarzamy co kilka dni, żeby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich osobników, nawet tych, które niedawno wylęgły się z jaj. Nie wszystkie jednak rośliny mamy możliwość przeniesienia do wanny w celu zmycia szkodników, na większe krzewy i drzewa musimy spróbować użyć innej metody, na przykład oprysku z octu.

Ocet na mszyce

Oprysk z roztworu octu to również dość bezpieczny domowy sposób walki z mszycą. Aby go wykorzystać, musimy przygotować roztwór wody z octem w proporcji 1:10, można do tej mieszanki dodać łyżeczkę szarego mydła, lub kilka kropli płynu do naczyń – dzięki temu oprysk lepiej rozprowadzi się na roślinie i będzie działał dłużej. Miksturę przelewamy do opryskiwacza i spryskujemy dotknięte szkodnikiem liście z wewnętrznej i zewnętrznej strony. Bardzo ważne, aby przestrzegać proporcji podczas przygotowywania oprysku octowego, zbyt silne stężenie może bowiem uszkodzić młode wrażliwe pędy rośliny.

Mleko z wodą na mszyce

Kolejną domową, naturalną mieszanką na mszyce jest oprysk z mleka i wody. Przygotowujemy go, mieszając wodę z mlekiem w proporcji 1:1. Następnie przelewamy gotową mieszankę do opryskiwacza i opryskujemy obficie roślinę dotkniętą mszycą.

Czosnek w walce z mszycą

Czosnek to warzywo często wykorzystywane w domu do walki z bakteriami – nazywany naturalnym antybiotykiem, świetnie sprawdza się w łagodzeniu pierwszych objawów przeziębienia, ma właściwości przeciwzapalne. Jak wykorzystać zatem czosnek do walki z mszycą? Trzeba przygotować specjalny macerat z czosnku. Macerat umożliwia wydobycie z czosnku substancji, potrzebnych do zwalczania szkodników. Co ciekawe, można go używać nie tylko na mszyce, ale też na mączliki, przędziorki, oraz choroby grzybowe. Jak zatem wykonać macerat z czosnku? Pół główki czosnku zalewamy 1 litrem wody i odstawiamy w ciepłe miejsce na całą dobę. Po tym czasie macerat jest gotowy do użycia. Jednak zanim go zastosujemy, należy rozcieńczyć go wodą w proporcji 1:1 i przecedzić, aby drobinki czosnku nie zatkały opryskiwacza.

Koniecznie przeczytaj  Alokazja - uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie i choroby

Wywar z cebuli

Cebula podobnie jak czosnek może być skutecznym środkiem w walce z mszycą. Aby jej użyć, należy przygotować specjalny wywar z cebuli. Do jego zrobienia potrzebujemy 75 g cebuli i 10 litrów wody. Cebulę kroimy i zalewamy wodą, po czym przez 30 minut gotujemy na wolnym ogniu. Gotowy wywar studzimy, cedzimy, następnie możemy przelać do opryskiwacza i przystąpić do opryskiwania.

Chemiczne środki na mszyce

Jeżeli naturalne środki walki z mszycą zawodzą, może okazać się konieczne wyciągnięcie ciężkiej artylerii w postaci sztucznych oprysków. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest stosowanie rotacyjne różnych preparatów, dzięki czemu szkodniki nie wykształcą sobie mechanizmów obronnych na substancję czynną zawartą w stosowanym preparacie. Zalecane jest, aby w walce z mszycą stosować środki, które zawierają związki karbaminianiowa na zmianę z tymi zawierającymi związki fosforoorganiczne i neonikotynoidowe oraz pyretroidy. Zaczynając walkę z mszycą za pomocą sztucznych preparatów, zawsze trzeba zacząć od środków selektywnych, które nie są szkodliwe dla pożytecznych owadów, które żywią się mszycami (np., biedronki, złotooki). Wśród polecanych preparatów na mszyce znajdują się takie środki jak: Pirimor 500WG, Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP, Agricolle, Emulpar 940 EC, czy Polysect 005 SL.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies