Strona Główna Nawadnianie Sprawdzone sposoby na tanie nawadnianie ogrodu

Sprawdzone sposoby na tanie nawadnianie ogrodu

Autor: Maciej
Linia kroplująca napowierzchniowa

Nawadnianie ogrodu jest niezwykle istotne dla utrzymania roślin w odpowiedniej kondycji, a także dla ich prawidłowego rozwoju i wzrostu. Regularne podlewanie wpływa na lepsze i bardziej obfite kwitnienie, wspiera rozwój systemu korzeniowego trawy, zapewnia żywe kolory i zwiększa żywotność roślin. Krótko mówiąc, oczywiste jest, że rośliny do życia potrzebują wody.

Niestety nie zawsze pogoda i ilość opadów jest dostateczna. Dlatego zwłaszcza w sezonie letnim, konieczny jest nasz udział w nawadnianiu roślin ogrodowych. To, co wydaje się oczywiste, w praktyce nie zawsze takie jest. Brak czasu na regularne podlewanie, a także wysokie koszty nawadniania zwłaszcza dużej powierzchni ogrodu sprawiają, że nie mamy możliwości zapewnienia naszym roślinom takiej ilości wody, w jaką powinny być one zaopatrzone.

Coraz częściej powtarzające się epizody sezonowych suszy sprawiają, że ekolodzy biją na alarm o oszczędzanie wody, dlatego podlewanie roślin z sieci również pod wieloma względami może budzić w nas pewne opory. Co zatem możemy zrobić, aby w sposób ekonomiczny i ekologiczny nawadniać ogród?

Tanie nawadnianie ogrodu – czy to możliwe?

Aby z czystym sumieniem i spokojnym sercem zapewniać naszym roślinom odpowiednie nawodnienie musimy poznać kilka podstawowych zasad dotyczących samego procesu podlewania. Metoda, sposób, pora oraz pozyskiwanie wody, to kluczowe kwestie w efektywnym oszczędzaniu wody.

Zacznijmy więc od pory podlewania. Jeżeli chcemy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody, którą one efektywnie zmagazynują i wykorzystają, musimy pilnować pory podlewania. Najlepszy czas na podlewanie ogrodu to wczesny poranek. Podlewajmy więc rośliny, zanim jeszcze słońce zacznie mocno operować i temperatura stanie się wysoka, powodując szybkie parowanie wody. Nie tylko szybkie parowanie jest niebezpieczne. Polewanie wczesnym rankiem chroni również rośliny przed zniszczeniem. Kropla wody na liściu działa jak soczewka, mocne promienie słońca mogą więc powodować uszkodzenie roślin. Jeżeli nie mamy możliwości podlewania wczesnym rankiem, kolejną dobrą porą jest wieczór. Temperatura spada, a słońce nie operuje już tak intensywnie. Są jednak przesłanki, mówiące o tym, ze wieczorne podlewanie może narażać rośliny na ataki grzybów i pleśni. Wilgotne i ciemne środowisko to dla nich najlepsze warunki do rozwoju. Jeżeli więc mamy wybór, zdecydowanie starajmy się polewać ogród z samego rana.

Koniecznie przeczytaj  Kule nawadniające do kwiatów – rodzaje, zastosowanie i opinie

Sposób podlewania a oszczędzanie

Równie ważny z punktu widzenia ekonomicznego, jak pora podlewania, jest sposób podlewania. Nawadniać ogród powinniśmy rzadziej, ale bardzo obficie. Dzięki temu woda zdąży przedostać się w głębokie partie gleby, gdzie przed dłuższy czas zapewni roślinom korzystne warunki. Podlewając krócej, uniemożliwiamy wodzie magazynowanie się w glebie. Woda szybciej odparowuje, przez co musimy podlewać częściej, zwiększając tym samym wydatek wodny.

Bardzo ważne jest również, aby podlewając rośliny strumieniem wody kierować bezpośrednio w okolice korzenia. Unikajmy moczenia liści, ponieważ to również naraża je na ataki grzybów. Ważny jest również strumień wody. Należy podlewać rośliny delikatnym, niezbyt intensywnym strumieniem, który nie uszkodzi kwiatów oraz liści. Warto zadbać o końcówkę rozpraszającą wodę, jeżeli podlewamy ogród wężem ogrodowym lub konewką, w przypadku stosowania zraszaczy, wyregulujemy je w taki sposób, aby strumień był subtelny i rozproszony.

Zraszacz systemu nawadniania ogrodu podlewający trawę
Na rynku dostępne są zraszacze różnego rodzaju – od tańszych, masowych rozwiązań, po skomplikowane urządzenia.

Tanie nawadnianie ogrodu – czym najlepiej podlewać?

Urządzenia stosowane do podlewania roślinności również są bardzo istotne pod względem ekonomii. Jedną z najlepszych metod podlewania jest skorzystanie z automatycznego systemu nawadniania. System ten umożliwia efektywne rozmieszczeni zraszaczy i innych urządzeń nawaniających, które zapewnią optymalne nawodnienie wszystkich stref ogrodu. Co więcej, automatyczny system nawadniania pozwala na ustawienie najlepszej pory oraz długości podlewania. Dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko wodę, ale również czas. Najlepszym rozwiązaniem do podlewania ogrodu jest zastosowanie zraszaczy ogrodowych, które posiadają regulowane dysze, umożliwiające odpowiednie skierowanie strumienia wody. Zraszacze rozpraszają również strumień tak, aby był dla roślin bezpieczny, gwarantując jednocześnie odpowiednie nawodnienie.

Inną metodą, sprawdzającą się do nawadniania rabat, klombów czy skalniaków, a także kolumn tui, czy żywopłotów są podziemne linie kroplujące. Linie kroplujące emitują wodę niemal bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. Powolne, ale regularne skraplanie zapewnia roślinom optymalne nawodnienie, a przy tym jest niezwykle ekonomiczne.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie warzywniaka – wszystko o nawadnianiu warzyw

Tanie nawadnianie – inne sposoby

Powyższe wskazówki z pewnością pomogą nam zaoszczędzić mnóstwo wody, ale również czasu niezbędnego do podlewani ogrodu. Są one bardzo korzystne i cenne, jednak mimo wszystko cały czas zakładają korzystanie z sieciowej instalacji wodnej. Wiąże się to z opłatami za pobór i odprowadzenie wody, jeżeli nie posiadamy osobnego licznika, wskazującego pobór na zewnątrz domu. Jest jednak rozwiązanie pozwalające na jeszcze większe oszczędności, a równocześnie gwarantujące ekologiczne i skuteczne nawadnianie ogrodu.

Woda opadowa do podlewania

Najprostszym i do tego najtańszym sposobem na tanie nawadnianie ogrodu jest wykorzystanie wody opadowej. Inwestując w specjalny zbiornik na deszczówkę, podłączany do systemu rynien, będziemy w stanie zmagazynować wodę. Tę zaś, następnie wykorzystamy do podlewania ogrodu. Woda deszczowa ma niezwykle korzystne parametry: nie zawiera chloru i możemy nią spokojnie podlewać nawet delikatne i młode rośliny. Jeżeli zainwestujemy w większy zbiornik na deszczówkę i zainstalujemy pompę, wówczas zyskamy doskonałe źródło darmowej wody do podlewania ogrodu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies