Strona Główna Kwiaty Stokrotki – piękna ozdoba ogrodów i parapetów. Jak je uprawiać?

Stokrotki – piękna ozdoba ogrodów i parapetów. Jak je uprawiać?

Autor: Maciej
Stokrotki

Stokrotki to jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnych. Nic dziwnego – są urocze, zakwitają bardzo wcześnie, a dodatkowo nie są wymagające w uprawie, dlatego poradzi sobie z nimi każdy. Te kwiaty z powodzeniem można uprawiać właściwie wszędzie: w domu na parapecie, na balkonie, a także w ogródku na rabatce: solo lub w połączeniu z innymi kwiatami wczesnowiosennymi. Stokrotki są bardzo odporne na niesprzyjające warunki: chłód, pluchę czy silny wiatr, dlatego będą piękną ozdobą ogrodu już wczesną wiosną, kiedy pogoda jest jeszcze zmienna i niepewna. Co musisz wiedzieć o stokrotkach, zanim posadzisz je w swoim ogródku? 

Stokrotki – kilka słów wstępu

Wraz z pierwszymi ciepłymi powiewami wiatru, z niecierpliwością oczekujemy nadejścia wiosny. Stokrotki to z pewnością jedne z tych kwiatów, które zwiastują tę nowinę w pierwszej kolejności. Są odporne na zimno i wiosenną pluchę, dlatego cieszą oko już wówczas, gdy miejscami zalega jeszcze śnieg. 

Dla miłośników stokrotek ciekawostką może być fakt, że te kwiaty niekiedy są uznawane za chwast. Wynika to z faktu, że lubią rozprzestrzeniać się samoistnie z rabatek na trawnik. Malutkie, białe kwiatuszki z żółtym środkiem wyglądają przepięknie na młodym, wiosennym trawniku. 

Stokrotki są niziutkie i małe, co jeszcze bardziej dodaje im uroku. Te rośliny najczęściej są białe, jednak występują również stokrotki różowe, a nawet czerwone i o bordowym zabarwieniu. 

Kwitną bardzo szybko – pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu, a następnie w kwietniu. To właśnie między innymi dzięki temu, że to wczesnowiosenne kwiaty, stokrotki licznie zdobią ogrodowe rabatki. Dobra wiadomość dla miłośników tych uroczych kwiatów jest taka, że stokrotki kwitną aż do czerwca. Co więcej – w zależności od gatunku, niektóre stokrotki mogą ponownie zakwitnąć jesienią. Można więc śmiało rzec – nic, tylko sadzić i cieszyć się ich pięknym wyglądem przez większość roku!

Koniecznie przeczytaj  Ostrokrzew - różnorodność na wyciągnięcie ręki

Stokrotki – stanowisko i podłoże

Doskonałą wiadomością dla miłośników stokrotek jest to, że to rośliny bardzo mało wymagające. Zapewnij im niezbędne minimum, a one odwdzięczą się uroczym wiosennym dywanem! 

Aby stokrotki rosły bujne i zdrowe, potrzebują żyznej gleby. Najlepiej jeśli będzie przepuszczalna i o obojętnym odczynie. Podłoże pod stokrotki może być również nieco gliniaste, jednak nie powinna w nim stać woda. 

Stokrotki lubią słoneczne stanowiska – w takich miejscach rosną najpiękniejsze. Urosną jednak również w półcieniu. Na tym w zasadzie koniec wymagań: stokrotki poradzą sobie zarówno w miejscu wyeksponowanym na wiatr, deszcz, jak i silne słońce. 

Przepięknie wyglądają posadzone w grupie na rabatce lub w sąsiedztwie innych roślin. Wspaniale prezentują się w towarzystwie bratków – te kwiaty są również niesamowicie kolorowe, a przy tym odporne na chłód. Bratki i stokrotki to bardzo udany, wiosenny duet, dzięki któremu wiosnę poczujesz szybciej niż inni. 

Te rośliny są dość odporne na mrozy, z wyjątkiem odmian typowo ozdobnych, które preferują ciepłe stanowiska. Te trzeba zabezpieczać na zimę. 

Stokrotki – podlewanie

Stokrotki należy podlewać systematycznie, ale niezbyt obficie. Te kwiaty preferują wilgotne podłoże, jednak nie lubią, gdy stoi na nim woda. Regularne, umiarkowane nawadnianie to optymalne rozwiązanie. 

Stokrotki – nawożenie

Jeśli chcesz, by stokrotki były silne, zdrowe i rosły bujnie, możesz wspomóc proces ich wzrostu poprzez nawożenie. Nie jest to zabieg wymagany, jednak zdecydowanie warto go przeprowadzić. Wystarczy nawożenie 2-3 razy w czasie sezonu. Wystarczający będzie wieloskładnikowy nawóz uniwersalny.

Pierwsze nawożenie warto wykonać na początku sezonu, tj. wczesną wiosną. Dzięki temu stokrotki zostaną pobudzone do wzrostu i zostaną dosłownie obudzone po zimie. 

Stokrotki – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Stokrotki to nie tylko urocza ozdoba wiosennego, budzącego się do życia trawnika. Warto wiedzieć również, że ta roślina ma właściwości lecznicze. Stokrotki pospolite są dziś nadal powszechnie wykorzystywane jako naturalny środek łagodzący:

  • kaszel;
  • trudno gojące się rany;
  • owrzodzenia;
  • podrażnienia w miejscach po ukąszeniu owadów. 
Koniecznie przeczytaj  Pęcherznica kalinolistna – uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Stokrotki nie wymagają również cięcia. Można za to usuwać z nich przekwitnięte kwiatostany. Zastosowanie stokrotek jest również bardzo szerokie: wyglądają pięknie w wiosennych, weselnych i komunijnych wiankach, jako kwiat cięty do wazonu oraz element wiosennych bukietów. 

To również roślina dość odporna na działanie szkodników i różnych chorób, dzięki czemu można śmiało powiedzieć, że to w zasadzie roślina bezobsługowa! Zapewnij jej niezbędne minimum, czy to w ogrodzie, czy w domu, a ona odwdzięczy Ci się pięknymi kolorami i zaprosi wiosnę do ogródka i do domu. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies