Strona Główna Nawadnianie Studnie głębinowe – rodzaje studni, koszt wykonania, pozwolenie

Studnie głębinowe – rodzaje studni, koszt wykonania, pozwolenie

Autor: Maciej
Studnie głębinowe – rodzaje studni, koszt wykonania, pozwolenie

Globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne i wiążące się z tym susze, coraz częściej nawiedzające nasz kraj sprawiają, że zaczynamy poszukiwać alternatywnych rozwiązań, zapewniających nam stałą podaż wody. Studnie głębinowe to jedna z dostępnych alternatyw. Kiedy warto zainwestować w studnię głębinową? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do odwiertu? Czy musimy posiadać pozwolenie na budowę studni? Na te i wiele innych pytań dotyczących studni głębinowych znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Studnia głębinowa – co to takiego?

Studnia głębinowa, czyli własne ujęcie wody na prywatnej działce, używane do zapatrywania działki oraz nieruchomości w wodę użytkową pozyskaną z odwiertu o odpowiedniej głębokości. Do pozyskiwania wody z odwiertu niezbędna jest pompa głębinowa oraz odpowiednie przyłącza doprowadzające wodę w pożądane miejsce. Studnie głębinowe znane są ludzkości od lat, zanim powstała niemal ogólnodostępna sieć wodociągowa, gospodarstwa zaopatrywały się w wodę, właśnie ze studni. Nawet dziś są jeszcze miejsca, gdzie nie dociera sieć wodociągowa i jedynym rozwiązaniem, które pozwala zaopatrywać działkę w wodę, jest właśnie studnia. Specyfika oraz technologia budowy studni głębinowych bardzo zmieniła się na przestrzeni lat. Przed ostatecznym podjęciem decyzji o budowie studni, warto więc poznać dostępne rodzaje studni, a także dowiedzieć się jakie warunki formalne i techniczne musimy spełnić, aby legalnie ją użytkować.

Wiercenie studni głębinowej, czy może kopanie? Rodzaje studni głębinowych

Najczęściej spotykane rodzaje studni w Polsce to studnie kręgowe, abisyńskie i głębinowe wiercone.
Studnie kręgowe – stosowane są już bardzo rzadko, ich niska wydajność oraz słaba jakość wody sprawiły, że obecnie budowa tego rodzaju studni jest nierentowna. Studnie kręgowe są stosunkowo łatwe i niedrogie w budowie, dlatego w niektórych przypadkach takich jak nawadnianie ogrodu, czy zaopatrzenie w wodę placu budowy, ich budowa może okazać się dobrym wyborem. Jeżeli jednak chcielibyśmy, aby studnia zaopatrywała gospodarstwo w wodę użytkową i zdatną do spożycia, ten rodzaj niestety się do tego nie nadaje.

Koniecznie przeczytaj  Odzyskiwanie wody deszczowej - koszt systemu zbierania wody

Studnie abisyńskie – tak zwane studnie abisyńskie, czyli wąskorurowe, polegają na wkręceniu w podłoże rury ze specjalnym filtrem, lub rury osłonowej, w którą później zostanie włożona rura z filtrem. Ten rodzaj studni pozwala na wywiercenie otworu o maksymalnej głębokości 10 metrów. Pozyskiwana w ten sposób woda jest już znacznie lepszej jakości niż w studniach kręgowych, jednak jej dużym minusem jest niska wydajność, która wynosi zaledwie 3,5 m3 na godzinę.

Studnie głębinowe – ostatni, najpopularniejszy rodzaj przydomowej studni, to studnia głębinowa wiercona z pompą głębinową. Studnie głębinowe pozwalają na pozyskiwanie wody z głębokości od kilkunastu nawet do kilkudziesięciu metrów, co sprawia, że jej jakość jest znacznie lepsza. Koszt budowy studni głębinowej z pompą głębinową jest znacznie wyższy, jednak jej wydajność, a także dużo lepsza jakość pozyskiwanej wody sprawia, że ten rodzaj studni jest obecnie najlepszym wyborem pozwalającym na wszechstronne użytkowanie.

Studnia głębinowa z cegieł z wodą na dnie
Studnia głębinowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań jeśli chodzi o własne ujęcie wody.

Studnia głębinowa – koszty

Jeżeli chodzi o koszt budowy studni głębinowej to nie jest możliwe jednoznacznie jego określenie, gdyż na ostateczną wartość wpływa bardzo dużo czynników, takich jak głębokość odwiertu, technologia, w jakiej będzie ona budowana czy też rodzaj pompy głębinowej do studni. Im większa głębokość studni oraz jej wydajność, tym koszty jej wykonania będą większe. O tym, jaka będzie musiała być głębokość studni, powiedzą nam jednak dopiero badania geologiczne, które określą, na jakiej głębokości znajduje się woda głębinowa, który zapewni odpowiednie ciśnienie. Wiercenie studni głębinowej to koszt wahający się od 150 nawet do 300 zł za metr. W tę cenę zazwyczaj wliczone są rury. Dodatkowo musimy liczyć się z kosztem pompy głębinowej do studni. Koszt takiej pompy może wynosić od 300 zł nawet do kilku tysięcy, wszystko zależy od naszego zapotrzebowania na wodę i wydajności pompy.

Koniecznie przeczytaj  Jak zaprojektować nawadnianie ogrodu?

Pompa głębinowa do studni – czym kierować się przy wyborze?

Jak już wspominano, podczas budowy studni głębinowej najprawdopodobniej będziemy musieli zaopatrzyć się jeszcze w pompę głębinową. Jest ona bowiem konieczna, jeżeli poziom lustra wody głębinowej znajduje się poniżej 8 metrów. Pompa głębinowa do studni wierconej musi być odpowiednio dobrana do średnicy rury, w jakiej zostanie umieszczona. Oprócz wielkości najważniejszym parametrem, jakim należy się kierować przy wyborze pompy do studni głębionowej jest jej wydajność. Co istotne, nie chodzi o to, aby wybrać pompę o najwyższej wydajności. Wydajności pompy musi być bowiem dopasowana do wydajności studni, a dokładniej musi być niższa niż wydajność studni, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia filtra pompy. Inne parametry, jakie powinny być brane pod uwagę podczas wyboru pompy, to obudowa studni głębinowej, rodzaj studni, średnica oraz głębokość odwiertu, wysokość budynku, odległość studni od budynku, który będzie zaopatrywany w wodę, a także zapotrzebowanie mieszkańców i gospodarstwa na wodę.

Studnia głębinowa – pozwolenie

Jeżeli planujemy budowę studni głębinowej na działce, musimy mieć świadomość, że prace te podlegają przepisom prawa wodnego, prawa budowlanego, a także prawa górniczego i geologicznego. Przepisy te regulują formalności, jakie muszą być dokonane przed rozpoczęciem prac, prawo budowlane określa na przykład konieczną odległość odwiertu od granicy działki, a także miejsce odwiertu. Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę studni głębinowej, tutaj decydować będzie planowana głębokość oraz wydajność studni.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę studni głębinowej?

Według przepisów studnie do 30 metrów głębokości, o wydajności nieprzekraczającej 5 m3 na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia, koniecznej jest tylko zgłoszenie prac budowlanych. Natomiast w przypadku studni głębinowej sięgającej poniżej 30 metrów lub o wydajności przekraczającej 5 m3 na dobę musimy posiadać pozwolenie wodno-prawne. Co trzeba zrobić, aby uzyskać takie pozwolenie? W pierwszej kolejności musimy złożyć odpowiedni wniosek o pozwolenie na budowę studni głębinowej, wraz z przygotowaną do tego celu dokumentacją geologiczną, projektem graficznym przedstawiającym umieszczenie studni na działce, a także dokument prawny poświadczający o uprawnianiach do dysponowania nieruchomością/działką w celach budowlanych. Co więcej, budowa studni nie może naruszać miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Koniecznie przeczytaj  Wszystko o zraszaczach ogrodowych – kompleksowy poradnik

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies