Strona Główna Dom Sukulenty w domu – jak je hodować? Tych 5 błędów popełniamy najczęściej!

Sukulenty w domu – jak je hodować? Tych 5 błędów popełniamy najczęściej!

Autor: Maciej
Sukulenty w domu – jak je hodować? Tych 5 błędów popełniamy najczęściej!

Powiada się, że sukulenty to rośliny dla opornych – nie trzeba o nich nawet specjalnie pamiętać, by i tak rosły i zachwycały wyglądem. Sukulenty gromadzą wodę w liściach, dzięki czemu potrzebują w zasadzie okazjonalnego nawadniania. Pomimo tego, że to rośliny niemal bezobsługowe, Twoje sukulenty i tak nie rosną lub marnieją? Sprawdź, jak o nie dbać i jakie błędy popełniamy najczęściej! 

Czym są sukulenty?

Sukulenty to ogólna nazwa dla grupy roślin, które mają zdolność gromadzenia wody w swoich tkankach. W zależności od gatunku rośliny może to być łodyga, korzenie albo liście. Rośliny te w toku ewolucji przystosowały się do tego, by przetrwać w warunkach braku dostępu do wody. Dzięki temu to rośliny idealne dla zapominalskich – wystarczy podlać je niewielką ilością wody raz na kilkanaście dni i… możesz zapomnieć, że masz je w domu. One doskonale poradzą sobie bez Twojej ingerencji. 

Optymalne warunki dla sukulentów

Sukulenty nie mają dużych wymagań  – do szczęścia wystarczy im:

  • dostęp do światła;
  • ciepło;
  • odrobina wody.

Sukulenty nie bez powodu uchodzą za rośliny idealne dla zapominalskich. Wystarczy bowiem ustawić je w odpowiednim miejscu (najlepiej będą czuły się na parapecie od strony południowej lub południowo-wschodniej), zapewnić im wysoką temperaturę (w czasie kwitnienia lubią 20-25 stopni Celsjusza), a także odrobinę wody – na tyle, by podłoże było lekko zwilżone, ale nie mokre. 

Podlewanie sukulentów powinno być oszczędne – wystarczy tyle wody, by po podlewaniu nie stała w doniczce ani na podstawce. Przerwy między jednym podlewaniem a drugim powinny wynosić na tyle, by ziemia zdążyła całkowicie wyschnąć. 

Latem w zupełności wystarczy niewielka ilość wody raz na 2 tygodnie, zimą – nawet raz na miesiąc.

Koniecznie przeczytaj  Scindapsus – wyjątkowo wdzięczna roślina domowa! Poznaj jej wymagania

Robisz wszystko, jak należy, jednak mimo tego Twoje sukulenty wcale nie zachwycają pięknem, a wręcz przeciwnie – marnieją i nie wiesz dlaczego? Sprawdź, czy nie popełniasz któregoś z poniższych błędów! 

5 błędów, które popełniamy przy sukulentach najczęściej!

Wydaje Ci się, że wszystko robisz dobrze, a mimo to sukulenty marnieją? Sprawdź, czy nie odpowiada za to któraś z poniższych sytuacji!

  1. Brak swobodnego przepływu powietrza

W pierwszej kolejności przyjrzyj się warunkom, w jakich uprawiasz sukulenty, a konkretnie: doniczkom, w jakich się znajdują. Trzymasz swoje rośliny w szklanej kuli? Prawdopodobnie właśnie dlatego nie rosną tak, jak powinny, lub wręcz umierają. 

Sukulenty są przystosowane do radzenia sobie w trudnych warunkach, tzn. w wysokich temperaturach i niedostatku wody. Przy tym potrzebują jednak swobodnego przepływu powietrza. Jeśli więc trzymasz je w szklanej kuli, po prostu je dusisz. Dodatkowo woda nie ma jak odparować, więc skrapla się na roślinach – a one przecież nie potrzebują jej aż tyle!

  1. Brak odpływu

Sukulenty, jak każda inna roślina, potrzebują drożnego odpływu w doniczce. Te rośliny wymagają również warstwy drenującej – w przeciwnym wypadku korzenie zaczną gnić od nadmiaru wilgoci. Przyjrzyj się więc doniczce, w jakiej hodujesz roślinki. Nie ma w niej odpływu, warstwy drenującej lub doniczka wcale nie jest doniczką, a osłonką? Ups! 

  1. Za mało, za ciasno!

Rozmiar i głębokość doniczki powinny być dobrane do rodzaju rośliny. Jedne preferują ciasne doniczki (niewiele większe niż sama roślina), inne wymagają większej ilości miejsca. Jeśli zaniedbasz to wymaganie (choć możesz o tym po prostu nie wiedzieć), to roślinka zostanie pozbawiona swojej naturalnej potrzeby. Zwracaj więc uwagę na to, czy wielkość i kształt doniczki są dopasowane do wymagań konkretnego gatunku. 

  1. Złe podłoże!

Nie bez powodu w sklepach ogrodniczych dostępne są różne podłoża dla kaktusów i sukulentów. Jeśli wydaje Ci się, że nie ma wielkiej różnicy między nimi a ziemią uniwersalną do kwiatów, to… masz rację, wydaje Ci się. Kaktusy i sukulenty potrzebują lekkiej, sypkiej i oddychającej ziemii. W przeciwnym wypadku będą się po prostu… dusić, a nadmiar wody (szczególnie gdy nie zastosujesz warstwy drenującej) doprowadzi do gnicia najpierw korzeni, a potem całej roślinki. 

  1. Co za dużo, to niezdrowo!
Koniecznie przeczytaj  Czyste powietrze w domu bez oczyszczacza? Pomogą Ci w tym rośliny – zobacz jakie?

Chcesz dobrze dla swoich roślinek, więc jedną z pierwszych rzeczy, jakie kupujesz, jest nawóz. To przecież oczywiste, że rośliny doniczkowe, rosnące przez cały czas w tej samej ziemi, potrzebują odżywienia. Zasadniczo – masz rację. Jednak nie do końca dotyczy to sukulentów. W naturze rosną na glebach ubogich, a z wody pobierają związki mineralne. Jeśli więc będziesz stosować nadmiar nawozów, wcale im się nie przysłużysz, a wręcz przeciwnie!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies