Strona Główna Ogród Tamaryszek – uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek – uprawa i pielęgnacja

Autor: Maciej
Tamaryszek – uprawa i pielęgnacja

Tamaryszek to dość popularny ozdobny krzew liściasty. W okresie kwitnienia zdobi przestrzeń przepięknymi drobnymi kwiatami, zebranymi w grona. Krzew ten możemy spotkać w ogrodach, parkach, czy też miejskich terenach zieleni. Powodzenie w jego uprawie, w dużej mierze zależy od odpowiedniego stanowiska, a także pielęgnacji, w tym przede wszystkim przycinania. Jak poprawieni przycinać tamaryszek i gdzie najlepiej go zasadzić? Jaką odmianę tamaryszka wybrać i czym różnią się one od siebie? Poniżej przybliżamy dokładnie sylwetkę tej urokliwej rośliny i sekrety jej uprawy.

Tamaryszek – charakterystyka

Tamaryszek, z łax. Tamarix parviflora, pochodzi z rodziny tamaryszków, których łącznie jest około 50 gatunków. Roślina ta wywodzi się z terenów Morza Śródziemnego oraz Północnej Afryki, gdzie możemy spotkać je dziko rosnące. Niektóre z odmian dorastają nawet do 10 metrów wysokości, inne osiągają „zaledwie” 2 metry. Tamaryszki charakteryzują się bardzo ciekawym, nietuzinkowym pokrojem oraz ogromną dekoracyjnością. To roślina, która sprawia wrażenie niezwykle delikatnej, jednak w rzeczywistości jest dość wytrzymała. Tamaryszek nazywany jest też tamaryszkiem drobnokwiatowym, a to dzięki charakterystycznym kwiatom. Mają one zaledwie kilka milimetrów średnicy. Zbierają się jednak w grona, liczące prawdopodobnie tysiące małych kwiatów. Kwitnienie tamaryszka przypada na miesiące wiosenne od kwietnia do czerwca. Możemy wtedy podziwiać piękne, przewieszające się pędy tamaryszku, które uginają się wręcz od maleńkich uroczych, puchatych kwiatów. Co ciekawe, często kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi.

Tamaryszek – odmiany

Tamaryszek możemy uprawiać w formie tradycyjnego krzewu, jednak w sklepach ogrodniczych możemy spotkać też odmiany szczepione na pniu. W Polsce najpopularniejsze w uprawie są trzy gatunki tamaryszka – francuski, drobnokwiatowy oraz pięciopręcikowy. Różnią się od siebie pokrojem, okresem kwitnienia oraz kolorem kwiatów.

  • Tamaryszek francuski – Tamaryszek francuski jest bardzo efektowny. Różowe kwiaty zebrane w grona, tworzą luźną ażurową koronę. Może osiągać do 3 metrów wysokości. Pędy tej odmiany są cienkie i wyprostowane, liście natomiast mocno zredukowane, w formie lancetowatej. Tamaryszek francuski kwitnie od czerwca do sierpnia
  • Tamaryszek Pięciopręcikowy – inaczej tamaryszek rozgałęziony, uważany za jeden z najpiękniejszych gatunków tej rośliny. Niestety jest najmniej odporny na mrozy. Tamaryszek pięciopręcikowy kwitnienie rozpoczyna późnym latem – lipiec, sierpień. Liście w tej odmianie są również dość mocno zredukowane, w szaro zielonym ubarwieniu. Występuje w dwóch interesujących odmianach – Rubra oraz Pink Cascade. Obie osiągają nawet 3 metry wysokości. Na uwagę zasługują jednak kwiaty odmiany Rubra, których barwa jest intensywna, karminoworóżowa.
  • Tamaryszek drobnokwiatowy – To najbardziej popularny i rozpowszechniony gatunek tamaryszka. Osiąga do 4 metrów wysokości. Pędy są ciemnobrązowo, a zimą przyjmują prawie czarną barwę. Różowe drobne kwiaty, zebrane w wąskie grona, pojawiają się na dwuletnich pędach. Gatunek ten jest dość dobrze wytrzymały na mrozy, dzięki czemu może być uprawiany w Polsce.
Koniecznie przeczytaj  Mniszek lekarski a mlecz – jak je odróżnić?

Uprawa tamaryszka

Uprawa tego dekoracyjnego krzewu jest dość prosta. Najważniejsze, to znaleźć mu odpowiednią lokalizację w ogrodzie. Ze względu na swoje pochodzenie, dobrze radzi on sobie w okresach suszy, niestraszne są mu też wysokie temperatury i suche powietrze. Jest to możliwe dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu, który pozwala mu przetrwać nawet na piaszczystych i suchych glebach. Może być sadzony na glebach kwaśnych, zasadowych, suchych, jak i wilgotnych. To, co jest jednak dla niego bardzo istotne i czego potrzebuje to słońce. Tamaryszek musi być umiejscowiony na stanowisku w pełnym słońcu. Tamaryszki najlepiej jest sadzić pojedynczo. Jeżeli planujemy jednak więcej osobników tego krzewu, posadźmy je w luźnej grupie, zostawiając każdemu z nich dużo wolnej przestrzeni wokół. Wybierając miejsce dla tamaryszka, warto dobrze je przemyśleć. Ta roślina niezbyt dobrze znosi przesadzanie.

Sadzenie tamaryszka

Jak sadzić tamaryszek, aby rósł zdrowo i kwitł obficie? Najlepiej robić to wiosną, ewentualnie jesienią. Przygotowując miejsca do sadzanie tego krzewu, musimy wykopać dość głęboki dołek ze spulchnioną glebą. Jest to konieczne ze względu na głęboki system korzeniowy rośliny. Jego wielkość powinna być dwa razy większa niż bryła korzeniowa. Zachowajmy też odpowiednią odległość od sąsiadujących roślin. Przed umieszczeniem tamaryszka w dołku, dobrze jest bryłę korzeniową dobrze nasączyć, umieszczając ja na przykład w pojemniku z wodą. Młode sadzonki tamaryszka musimy sadzić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić korzeni. Po zasadzeniu pamiętajmy o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu. Jest to potrzebne w przypadku młodych osobników, kiedy tamaryszek dorośnie, stanie się to całkowicie zbędne.

Przycinanie tamaryszka

Przycinanie tamaryszka jest bardzo ważne, aby zachować jego odpowiedni kształt i pokrój. Bez przycinana roślina może zbyt się zagęścić. Gdy tamaryszek zaczyna formować się w sposób niekontrolowany, jest to przede wszystkim niekorzystne dla jej dalszego rozwoju. Co kilka lat trzeba więc mocno przyciąć krzew. Dzięki temu będzie on kwitł bardziej obficie, a my zachowamy jego prawidłowy pokrój. Ważne, żeby przerzedzić wewnętrzne pędy, pozwoli to zapewnić dobry dostęp do światła wszystkim częściom rośliny. Trzeba też regularnie usuwać suche, wyłamane czy też zniekształcone gałęzie. Tamaryszki przycinamy wczesną wiosną – w przypadku tamaryszka francuskiego oraz pięciopręcikowego, a także latem po przekwitnięciu – w przypadku tamaryszka drobnokwiatowego.

Koniecznie przeczytaj  Kiedy przycinać drzewka owocowe?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies