Jesień i zima to czas, kiedy nasz ogród przechodzi w stan spoczynku, dosłownie i w przenośni. Rośliny zrzucają liście, przestają rosnąć i ograniczają maksymalnie procesy życiowe, aby przetrwać trudny czas. Te które nie mogą przetrwać zimy, chowamy do domu, podobnie jak ogrodowe meble i inne elementy, które mróz i deszcz mogłyby uszkodzić. Na kilka miesięcy nasza ogrodowa aktywność zostaje ograniczona do minimum. Kiedy jednak dni stają się cieplejsze, a promienie słońca coraz śmielej pukają do naszych okien, zaczynamy myśleć o porannej kawie na tarasie. Ten jednak po zimie zwykle nie jest zbyt urokliwy i wymaga odświeżenia, po to by móc znowu cieszyć się jego walorami przez całe lato.
Taras po ziemie – od czego zacząć porządki?
Pierwszy krok do przygotowania tarasu na sezon wiosenny to pozbycie się śmieci i zanieczyszczeń jakie pojawiły się na tarasie w ciągu zimy. Stare liście, śmieci które przywiał wiatr, resztki ziemi czy piasku musimy się ich pozbyć i odczyścić nawierzchnię. Miotła to pierwsze narzędzie jakie będzie nam potrzebne rozpoczynając porządki na tarasie. Kiedy z jej pomocą pozbędziemy się wszystkich zbędnych śmieci z tarasu, będziemy mogli ocenić dalszy zakres prac, jakie są konieczne do uzyskania zadowalającego efektu. Kolejny krok to ocena nawierzchni. Po zimie kostka, lub płytki mogą wymagać wymycia. O ile w przypadku tarasu z płytek, wystarczające będzie umycie ich z pomocą specjalnego płynu do mycia płytek oraz węża z wodą, o tyle do kostki brukowej przydałby się nieco silniejszy sprzęt, taki jak myjka ciśnieniowa. Oczywiście myjąc kostkę myjką ciśnieniową musimy uważać aby nie wypłukać za bardzo piasku z pomiędzy kostek, ponieważ może to doprowadzić do ich naruszenia. Jeżeli jednak na kostce znaleźliśmy uporczywe tłuste plamy, które nie chcą się usunąć, konieczne będzie zastosowanie silnych środków, przeznczonych do usuwania plam z kostki, a także myjki ciśnieniowej o dużej mocy. Po takim zabiegu warto uzupełnić wypłukany piasek i dobrze wmieść go między kostki. Będziemy mieć wtedy pewność, że kostka jest nie tylko czysta ale i zabezpieczona i utrwalona.
Drewniany taras – jak odzyskać jego blask?
Drewniane tarasy są piękne i klimatyczne, jednak wymagają prawdopodobnie najwięcej czasu i pracy aby utrzymać je w dobrej kondycji. Po zimie drewniana podłoga może wymagać gruntownej renowacji. Jeżeli zauważymy na niej odpryski farby czy inne zabrudzenia konieczne będzie odnowienie nawierzchni. Aby to zrobić w pierwszej kolejności musimy pozbyć się dotychczasowej powłoki malarskiej, na przykład poprzez czyszczenie mechaniczne tarasu szczotkami lub za pomocą szlifierki mimośrodowej, która pozwoli nam uzyskać idealną powierzchnię do ponownego malowania. Przed pomalowaniem wyszlifowanej powierzchni, musimy zastosować jeszcze specjalny impregnat do drewna który zabezpieczy je przed wilgocią i szkodnikami. Następnym krokiem jest nałożenie farby w wybranym kolorze. Czyszczenie drewnianego tarasu po zimie to dobry moment, na ewentualną zmianę jego koloru, co dodatkowo urozmaici przestrzeń i doda nowego blasku. Drewniany taras powinien zostać za olejowany, ponieważ będzie to chronić go przed czynnikami atmosferycznymi, a dodatkowo jeszcze bardziej uwydatni walory drewna. Ważne, aby używać odpowiednich preparatów do drewna, które zapewnią skuteczną ochronę i zagwarantują pożądany efekt końcowy.
Porządki na tarasie
Wyczyszczenie nawierzchni tarasu sprawi, że od razu będzie on wyglądał bardziej zachęcająco. Nie zapomnijmy jednak o tym, aby usunąć też zanieczyszczenia i pajęczyny ze ścian – możemy to zrobić z pomocą odkurzacza przemysłowego lub miotły z wysięgnikiem. Kolejnym krokiem jest ponowna aranżacja tarasu. Jeżeli meble tarasowe na zimę chowaliśmy na strych czy do garażu lub innego schowka, to dobry moment aby je wyciągnąć i wyczyścić. Tutaj również przyda się myjka ciśnieniowa, a jeśli nią nie dysponujemy to użyjmy do tego miski z wodą i płynem oraz gąbki lub szmatki do czyszczenia. Odczyszczone, wysuszone meble ogrodowe pozostaje ułożyć na czystym tarasie.
Zdobimy taras po zimie
Po ułożeniu mebli na wyczyszczonym tarasie możemy przystąpić do zdobienia tarasu. Donice ze świeżymi nasadzeniami to idealna ozdoba każdego tarasu. Wczesną wiosną warto postawić na kwiaty kwitnące o tej porze roku, takie jak pierwiosnki czy tulipany. Na tarasie warto też znaleźć miejsca na podwieszoną donicę z roślinami pnącymi/zwisającymi, które latem zapewnią przepiękną ozdobę tarasu. Surfinie, begonie czy pelargonie to rośliny wręcz stworzone na tarasy. Pięknie kwitną niemal przez całe lato, a do tego nie są trudne w uprawie – wszystko czego potrzebują to woda, słońce i nawóz do roślin kwitnących.