Strona Główna Ogród TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

Autor: Maciej
TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

Drzewka iglaste spotykamy praktycznie w każdym ogrodzie, niezależnie czy jest on mały, czy też duży. Te wiecznie zielone rośliny wnoszą do ogrodu barwę i formę, szczególnie w zimowe dni. Dzięki temu nasz ogród żyje przez cały rok. Zatem jakie drzewa iglaste do ogrodu najlepiej posadzić.

Jakie rodzaje drzew iglastych nadają się do ogrodu?

Iglaki w ogrodzie nadal cieszą się dużą popularnością. Do tych gatunków zaliczają się tuje, a także drzewa iglaste, które na ogół sadzimy w dużych ogrodach i parkach. Co prawda małe przydomowe ogródki nie powinny rezygnować z drzewek iglastych, gdyż dla nich są dedykowane gatunki karłowate i wolno rosnące.

Najbardziej popularnymi gatunkami drzew iglastych, które często wybieramy do naszych ogrodów, są Jodły, świerki, cyprysy, modrzewie i sosny. Zobacz 15 gatunków iglaków do ogrodu.

TOP 15 najpiękniejszych drzew iglastych do ogrodu

Najładniejsze iglaki do ogrodu to rodzime gatunki, jak i te sprowadzane i uprawiane w szkółkach ogrodniczych. Oto drzewa ozdobne iglaste, które najczęściej pojawiają się w naszych ogrodach.

Jodła szlachetna

Ten gatunek jodły posiada srebrzysto- błękitne igły. Pień drzewa na ogół rośnie krzywo, a tym samym tworzy nieregularną koronę. Drzewo rozgałęzia się, a boczne pędy są nierówno ułożone i o różnej długości. Dodatkową atrakcyjną ozdobą tego drzewa są efektowne, cylindryczne szyszki, dorastające do 25 cm długości i o średnicy ok. 8 cm.

Tuja szmaragd (żywotnik zachodni)

Tuja jest najpopularniejszą rośliną żywopłotową w naszych ogrodach. Szybko rośnie i ma stożkowaty i  zwarty pokrój oraz połyskujące łuski barwy zielonej. Na ogół tuje prowadzi się do wysokości 1,5 metra, ale mogą rosnąć jeszcze wyższe.

Koniecznie przeczytaj  Dobroczynne działanie deszczówki – do czego możesz wykorzystać ja w swoim ogrodzie?

Cedr atlaski

Drzewo dodaje każdemu ogrodowi malowniczego klimatu. Ta odmiana wymaga, aby pęd u góry był podwiązany do podpory. Drzewo osiąga wysokość ok. 4-6 m. Na ogół uprawiane są odmiany dwumetrowe o bardzo rozłożystych kształtach i srebrno- niebieskich igłach.

Cis pośredni Brownii

Cis to krzew osiągający wysokość do 5 metrów, który wolno rośnie. Po około 15 latach osiąga 2,5 metra. Posiada krzaczasty i szeroki pokrój. Ten rodzaj cisu nie posiada trujących owoców, dlatego nadaje się do ogrodów, szczególnie gdzie są dzieci i zwierzęta domowe.

Jodła koreańska

Kolorowe iglaki do ogrodu są obecnie bardzo modne. Niewątpliwe do tych gatunków iglaków należy jodła koreańska, która już od młodych lat wytwarza efektowne cylindryczne szyszki w kolorze purpury lub stalowego błękitu. Samo drzewo dorasta do ok. 3 metrów. Z tego względu możemy ją spotkać również w małych ogrodach.

Sosna oścista

Drzewo wolno rosnące, bo po 30 latach osiąga wysokość ok. 3 m. Poskręcane i przewieszające się pędy sosny są pokryte gęstym i krótkim igliwiem. Igły ściśle przylegają i są długowieczne, bo do aż 15 lat. Na nich często możemy zobaczyć wycieki żywicy.

Sosna drobnokwiatowa

Drzewo rodem z Japonii, dorasta do 5-8 metrów. Ma pokrój szerokiego stożka. Korona początkowo luźna, a potem zagęszcza. Charakteryzuje się igłami w kolorze od niebieskozielonego do srebrzysto-niebieskiego oraz efektownymi się szyszkami, które pojawiają się na drzewie po ok. 5 latach.

Szydlica japońska

Wiecznie zielone drzewo, które posiada wygięte sierpowato igły, przykuwające swoją uwagę soczystą zielenią. Korona wąska i stożkowana tworzy smukłą sylwetkę drzewa. Zimoodporna i łatwa w uprawie. Posiada wiele odmian i dzięki temu wpisuje się do każdego ogrodu.

Świerk biały

Świerk biały jest karłowatą odmianą świerku, bo osiąga maksymalnie 1,5 metra wysokości. To stożkowata choinka o cienkich i wiotkich pędach. Igły jasnozielone i delikatne. Ten świerk może zagościć w każdym ogrodzie, jako wyjątkowa jego ozdoba. Polecany jest na szpalery i do wysadzania w eksponowanych miejscach trawnika, czy na tle dekoracji skalniaków.

Koniecznie przeczytaj  Jak skutecznie odwodnić glebę w ogrodzie?

Świerk kłujący

Świerk kłujący to okazałe drzewo o stożkowatym pokroju, które dorasta do 15-20 metrów wysokości. Posiada mocne i sztywne pędy, które odrastają od przewodnika pod kątem prostym. Igły niebieskozielone, grube i kłujące, stąd jego nazwa. Efektownego wyglądu choince nadają jasnobrązowe i zwisające szyszki z pofałdowanymi łuskami. Świerk kłujący zajmuje dość sporo przestrzeni i na ogół sadzi się go w wyeksponowanych miejscach jako soliter.

Kosodrzewina

To dość niski krzew, który na ogół dorasta do wysokości 2 metrów. Bardziej rozrasta się wszerz i dlatego potrzebuje dużo przestrzeni. Roślina charakteryzuje się luźnym i szeroko-kulistym pokrojem. Od podstawy pędy wyrastają pionowo i pokryte są długimi, sztywnymi i gęstymi igłami. Krzew nadaje ogrodowi dzikiego charakteru. Z tego tez względu zajmuje miejsce obok wrzosowisk i skalniaków. Jego zaletą jest to, że zapobiega erozji ziemi.

Jałowiec pospolity

Jałowiec dorasta do 5 metrów wysokości. Przy czym może mieć kształt krzewiasty, stożkowy, płożący, bądź kulisty. Jego pokrój w dużej mierze zależy od odmiany. Posiada krótkie, sztywne i kłujące igły, które porastają pęd z każdej strony. Jesienią owocuje tzw. szyszkojagodami, które są cenną przyprawą do dziczyzny.

Cyprysik nutkajski

Ta odmiana cyprysu ma iście płaczący pokrój, z pędami wyrastającymi z pnia pod kątem prostym, które w dalszej części zwisają. Igły mają matowy lub szaro- zielony kolor.  Drzewo dorasta do 8 metrów wysokości. Najczęściej w naszych ogrodach występuje jako soliter.

Modrzew europejski

Modrzew europejski to okazałe drzewo, które dorasta do 50 metrów wysokości. Ale tez występuje w formach małych drzew. Charakteryzuje się grubym i regularnym pniem. U młodych modrzewi korona jest stożkowata. Natomiast starsze gatunki mają nieregularne i rozłożyste kształty. Drzewo posiada jasnozielone igły, które są zebrane w pęczki i na zimę opadają. Jesienią pojawiają się ozdobne i owalne szyszki.  Modrzew europejski możemy spotkać w parkach i dużych ogrodach.

Koniecznie przeczytaj  Podwyższone grządki – co to jest, jak je zrobić i kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej?

Sosna wejmutka

Jej największą ozdobą są oryginalne, wyjątkowo długie i zwisające z gałązek cienkie, jasnozielone igły. Na ogół zebrane po pięć w niewielkie pęczki. Ten gatunek sosny jest bardzo wysoki, bo osiąga ok. 60 metrów wysokości. Do małych ogródków pasują jego karłowate odmiany. Wyróżniamy jej następujące odmiany:

  • Pendula- posiada nieregularny i płaczący pokrój oraz powyginane pędy. Dorasta do ok. 10 metrów wysokości.
  • Louie- charakteryzuje się żółtymi igłami. Ponadto wolno rośnie i po 10 latach dochodzi do rozmiarów ok. 3 metrów.
  • Greg- to karłowata i gęsta odmiana o kulistym i regularnym kształcie. Najmniejsza ze wszystkich odmian, bo osiąga wysokość ok. jednego metra.

Co warto wiedzieć o drzewach iglastych?

Drzewa iglaste do ogrodu sadzimy przede wszystkim dlatego, że są zimozielone przez cały rok. To ich wyjątkowy atut spośród innych roślin. Niemniej jednak niektóre ich gatunki zrzucają igły, do nich należą niektóre odmiany modrzewi. Decydując się na iglaki do ogrodu, warto wiedzieć, że:

  • Drzewa iglaste wcześniej kończą sezon wegetatywny, niż drzewa liściaste. Na ogół jest to sierpień lub wrzesień w zależności od gatunku. Z tego względu cięcie drzew i krzewów iglastych należy zakończyć wcześniej, to samo tyczy się nawożenia. Na przełomie lata i jesieni można sadzić okazy z gołymi korzeniami.
  • Drzewa iglaste podlewa się również zimą. Zabieg wykonuje się w miarę umiarkowanie ciepłe dni. Nie wolno ich podlewać podczas mrozów.
  • Zimową porą na ogół na pędach drzew iglastych zalegają czapy śniegu, które powodują wyginanie i łamanie się gałązek. Dlatego w miarę możliwości warto ściągać nadmiar śniegu z gałęzi lub podwiązywać konary sznurkiem.
  • Drzewa iglaste preferują lekko kwaśne, przepuszczalne i wilgotne podłoże, ale w zasadzie dobrze też rosną w zbitej i gliniastej glebie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies