Marzenie o pięknym, soczyście zielonym, gęstym i równym trawniku nie musi pozostać w sferze życzeń. Jeżeli zależy Ci na pewnym i szybkim efekcie, pomyśl o trawie z rolki. Taki wybór gwarantuje niemal natychmiastowe rezultaty, daje również większą swobodę w kwestii terminu wysiewu. Trawnik z rolki potrzebuje tylko około 3 tygodni na ukorzenienie, dlatego możesz założyć go wcześniej, niż przypada termin wysiewu trawy z nasion. Czym jest trawnik z rolki, dlaczego jest tak popularny, jak go założyć i ile kosztuje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Spis treści
Czym jest trawa z rolki?
Trawa w rolkach to nic innego niż już wysiana i dojrzała trawa na darni, gotowa do ułożenia na gruncie, w którym się zakorzeni. Taką rolkę wystarczy rozłożyć na uprzednio przygotowanym terenie, podlać i… cieszyć się gotowym, pięknym trawnikiem w mgnieniu oka.
W przeciwieństwie do trawy wysiewanej z nasion ta z rolki od razu wygląda rewelacyjnie. Jest gęsta, równomierna, soczysta i sprężysta. Szybko się ukorzenia, a pierwsze koszenie można wykonać już nawet po tygodniu od założenia takiego trawnika. Zaleca się jednak wstrzymanie się z tą czynnością oraz z chodzeniem po nim przez 3-4 tygodnie, aż w pełni się zaaklimatyzuje.
Nie masz czasu na wysiewanie trawnika, nawożenie go czy pilnowanie przed wyjadaniem nasion przez ptaki? Trawa z rolki będzie rozwiązaniem idealnym. Po prostu ją przywozisz, rozkładasz i gotowe.
Dzięki temu, że trawa w rolce jest już rozwinięta, trawnik możesz założyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu siania (jeśli zima była ciepła, możesz to zrobić już nawet w marcu/na początku kwietnia), a także po sezonie (również w listopadzie, jeśli jest ciepły). Nie zaszkodzą jej niskie temperatury, jednak na etapie ukorzeniania lepiej, aby nie było przymrozków.

Czego potrzebujesz do założenia trawnika z rolki?
Trawnik w rolce jest bardzo łatwy do założenia, a efekty są przewidywalne i bardzo satysfakcjonujące. Jeśli jej nie przesuszysz, przez cały sezon będzie wyglądać dokładnie tak, jak od razu po położeniu.
Przed rozłożeniem rolki trzeba jedynie dobrze przygotować grunt: pozbyć się chwastów i wyrównać teren.
Następnie wystarczy rozwijać rolkę, zaczynając od miejsca, w którym jest linia prosta (ściana budynku, krawężnik, płot etc.). Kolejne pasy rolki należy układać w taki sposób, by się ze sobą stykały, ale nie nachodziły na siebie.
Po rozłożeniu trawy z rolki na całej powierzchni należy przejechać po niej ubijakiem: dokładnie, miejsce przy miejscu. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich nierówności oraz pęcherzyków powietrza pomiędzy darnią a podłożem. Darń dociśnięta równomiernie do gruntu to szybsze ukorzenienie się i równomierny porost trawy. Przez pierwszy tydzień po położeniu trawnika z rolki należy podlewać go codziennie, później można już robić to standardowo co 2-3 dni.
Dlaczego trawa z rolki? Poznaj najważniejsze zalety!
Trudno nawet porównywać wysiew z nasion i zakładanie trawnika z rolki – to zupełnie dwa różne światy. Jeśli dotąd marzyłeś o zielonym dywanie, jednak to określenie wydawało ci się nieco przesadzone w stosunku do trawy, zakładając trawnik z rolki zmienisz zdanie.
Kładzenie gotowej trawy daje przede wszystkim natychmiastowy efekt. Rozkładasz rolkę, dociskasz ją do ziemi, wyrównując powierzchnię i… masz piękny, równy, soczysty trawnik – dosłownie jak dywan. Na trawę z wysiewu trzeba czekać co najmniej 2 tygodnie, a pełny efekt osiąga się zazwyczaj dopiero po kilkunastu tygodniach – i nie ma przy tym gwarancji satysfakcjonujących rezultatów.
Trawa z rolki jest również równa, sprężysta i odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Gotowej trawy nie zjedzą ptaki – co niezmiernie często ma miejsce w przypadku nasion, które są dla nich pożywieniem. Trawy z rolki nie podmyje również deszcz.
Trawa rolowana nadaje się również doskonale do położenia w trudnym (np. spadzistym) terenie. Jeśli kąt nachylenia jest bardzo duży i obawiasz się, że może się zsunąć, wystarczy w kilku miejscach przybić ją kołkami do gruntu. Gdy się już ukorzeni, nie zaszkodzi jej ani deszcz, ani silny wiatr.
Trawnik z rolki będzie również równomierny pod względem gęstości – a z tym różnie bywa w przypadku wysiewania nasion. Wystarczy bowiem, że część z nich wyjedzą ptaki lub zostaną nierównomiernie rozsypane i trawnik będzie w jednym miejscu bardzo gęsty, w innym zaś przerzedzony, a nawet prawie łysy.
Położenie trawnika z rolki jest również szybkie i proste. Na niewielkiej powierzchni zrobisz to bez problemu samodzielnie, bez wysiłku i w krótkim czasie.

Jak położyć trawę z rolki?
Podstawą kładzenia trawy z rolki jest przygotowanie gruntu. Z gleby należy usunąć wszelkie przeszkody i zanieczyszczenia, jak kamienie, patyki, gałęzie, chwasty i odpady. Kolejny krok to wyrównanie i wygrabienie podłoża.
Jak położyć trawę z rolki? Rozkładanie pierwszej rolki zacznij od miejsca z równym brzegiem. Nie spiesz się – rozwijaj ją powoli i spokojnie. Pamiętaj również, by kolejną rolkę rozwijać w tym samym kierunku. Istotne jest również to, by nie udeptywać przygotowanego gruntu: stawaj więc na darni, a nie na glebie.
Na nierównym (np. pagórkowatym) lub spadzistym terenie proces kładzenia trawnika możesz usprawnić, wbijając w ziemię kołki. Możesz je pozostawić w trawie lub zabrać od razu po rozłożeniu rolek.
Po położeniu rolek trawę należy dokładnie przewalcować – w ten sposób dociska się darń do podłoża i ukorzenianie będzie sprawniejsze.
O czym musisz pamiętać po położeniu trawy z rolki?
Po przywiezieniu trawy w rolce należy pamiętać o tym, że nie należy jej zbyt długo przechowywać. Warto rozłożyć ją maksymalnie w ciągu 2 dni po zakupie, by mieć gwarancję wyjściowej jakości. Jeśli nie możesz położyć jej od razu po przywiezieniu, przechowuj ją w zacienionym miejscu. Trawa z rolki jest dość podatna na przesuszenie, dlatego w pierwszych dniach i tygodniach od położenia trzeba szczególnie zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia.
Przez rozkładaniem rolki musisz odpowiednio przygotować glebę. Najważniejsze jest oczyszczenie jej z wszelkich zanieczyszczeń: chwastów, kamieni, patyków i śmieci. Podłoże powinno być również maksymalnie wyrównane. Dobrze jest również przygotować wcześniej ziemię, tj. napowietrzyć ją i rozpulchnić. Dzięki temu układanie trawy z rolki będzie przyjemniejsze i łatwiejsze, a proces ukorzeniania w gruncie przebiegnie szybciej i sprawniej.
Gdy trawa się już ukorzeni, późniejsza pielęgnacja murawy nie będzie różnić się niczym od tej z wysiewu.
Ile kosztuje trawa z rolki?
Istotną różnicą między wysiewaniem trawy z nasion a kładzeniem już dojrzałej trawy na darni z rolki jest cena. Ile kosztuje trawa z rolki?
Szczegółowy cennik zależy przede wszystkim od miejsca, w którym się ją kupuje. Cena zależy także od gatunków traw, jakie zostały wysiane (najczęściej miesza się 2-3 rodzaje), ile metrów kwadratowych będzie kupowane, a także czy wraz z zakupem trawnika zamawia się również usługę jego założenia.
Cena podawana jest zwykle za m² i jest tym niższa, im więcej tych metrów się kupuje. Średni koszt 1 m² trawy z rolki to kilkanaście złotych. Cena za m² może jednak spaść wówczas, gdy w tej samej firmie zamawia się usługę kładzenia trawnika.
Cena trawy z rolki może więc przerażać – jest nawet dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu do wysiewu nasion. Jednak łatwość założenia trawnika i niemal gwarancja tego, że będzie on równy, gęsty i estetyczny, a także, że na pewno się przyjmie, to rekompensata wysokiej ceny.
Trawa z rolki: opinie
Łatwe zakładanie, błyskawiczny, satysfakcjonujący efekt, niewymagająca pielęgnacja na początku, a także dostępność: to najważniejsze zalety trawy z rolki, na jakie wskazują ci, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie w swoim ogródku.
Do potencjalnych wad tego rozwiązania można zaliczyć mniejszy wybór składu trawy. Wysiewając trawnik z nasion, możesz mieszać ze sobą wybrane dowolnie gatunki. Trawa w rolce to gotowe rozwiązanie, bez możliwości ingerencji w skład. To nieco ogranicza wybór.
Trawa z rolki jest dostępna najczęściej w wersji rekreacyjnej. Na rynku nie brakuje jednak również traw o innym przeznaczeniu. Te jednak trzeba najczęściej zamawiać bezpośrednio u producenta.