Strona Główna OgródTrawnik Trawa z rolki – alternatywa dla wysiewu. Co musisz o niej wiedzieć?

Trawa z rolki – alternatywa dla wysiewu. Co musisz o niej wiedzieć?

Autor: Maciej
Trawa z rolki - alternatywa wysiewu

Marzenie o pięknym, soczyście zielonym, gęstym i równym trawniku nie musi pozostać w sferze życzeń. Jeżeli zależy Ci na pewnym i szybkim efekcie, pomyśl o trawie z rolki. Taki wybór gwarantuje niemal natychmiastowe rezultaty, daje również większą swobodę w kwestii terminu wysiewu. Trawnik z rolki potrzebuje tylko około 3 tygodni na ukorzenienie, dlatego możesz założyć go wcześniej, niż przypada termin wysiewu trawy z nasion. Czym jest trawnik z rolki, dlaczego jest tak popularny, jak go założyć i ile kosztuje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Czym jest trawa z rolki?

Trawa w rolkach to nic innego niż już wysiana i dojrzała trawa na darni, gotowa do ułożenia na gruncie, w którym się zakorzeni. Taką rolkę wystarczy rozłożyć na uprzednio przygotowanym terenie, podlać i… cieszyć się gotowym, pięknym trawnikiem w mgnieniu oka. 

W przeciwieństwie do trawy wysiewanej z nasion ta z rolki od razu wygląda rewelacyjnie. Jest gęsta, równomierna, soczysta i sprężysta. Szybko się ukorzenia, a pierwsze koszenie można wykonać już nawet po tygodniu od założenia takiego trawnika. Zaleca się jednak wstrzymanie się z tą czynnością oraz z chodzeniem po nim przez 3-4 tygodnie, aż w pełni się zaaklimatyzuje. 

Nie masz czasu na wysiewanie trawnika, nawożenie go czy pilnowanie przed wyjadaniem nasion przez ptaki? Trawa z rolki będzie rozwiązaniem idealnym. Po prostu ją przywozisz, rozkładasz i gotowe. 

Dzięki temu, że trawa w rolce jest już rozwinięta, trawnik możesz założyć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu siania (jeśli zima była ciepła, możesz to zrobić już nawet w marcu/na początku kwietnia), a także po sezonie (również w listopadzie, jeśli jest ciepły). Nie zaszkodzą jej niskie temperatury, jednak na etapie ukorzeniania lepiej, aby nie było przymrozków. 

Czego potrzebujesz do założenia trawnika z rolki?

Trawnik w rolce jest bardzo łatwy do założenia, a efekty są przewidywalne i bardzo satysfakcjonujące. Jeśli jej nie przesuszysz, przez cały sezon będzie wyglądać dokładnie tak, jak od razu po położeniu. 

Koniecznie przeczytaj  Wapnowanie trawnika – czy, jak i kiedy wapnować?

Przed rozłożeniem rolki trzeba jedynie dobrze przygotować grunt: pozbyć się chwastów i wyrównać teren. 

Następnie wystarczy rozwijać rolkę, zaczynając od miejsca, w którym jest linia prosta (ściana budynku, krawężnik, płot etc.). Kolejne pasy rolki należy układać w taki sposób, by się ze sobą stykały, ale nie nachodziły na siebie.

Po rozłożeniu trawy z rolki na całej powierzchni należy przejechać po niej ubijakiem: dokładnie, miejsce przy miejscu. Dzięki temu pozbędziesz się wszelkich nierówności oraz pęcherzyków powietrza pomiędzy darnią a podłożem. Darń dociśnięta równomiernie do gruntu to szybsze ukorzenienie się i równomierny porost trawy. Przez pierwszy tydzień po położeniu trawnika z rolki należy podlewać go codziennie, później można już robić to standardowo co 2-3 dni. 

Dlaczego trawa z rolki? Poznaj najważniejsze zalety!

Trudno nawet porównywać wysiew z nasion i zakładanie trawnika z rolki – to zupełnie dwa różne światy. Jeśli dotąd marzyłeś o zielonym dywanie, jednak to określenie wydawało ci się nieco przesadzone w stosunku do trawy, zakładając trawnik z rolki zmienisz zdanie. 

Kładzenie gotowej trawy daje przede wszystkim natychmiastowy efekt. Rozkładasz rolkę, dociskasz ją do ziemi, wyrównując powierzchnię i… masz piękny, równy, soczysty trawnik – dosłownie jak dywan. Na trawę z wysiewu trzeba czekać co najmniej 2 tygodnie, a pełny efekt osiąga się zazwyczaj dopiero po kilkunastu tygodniach – i nie ma przy tym gwarancji satysfakcjonujących rezultatów. 

Trawa z rolki jest również równa, sprężysta i odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych. Gotowej trawy nie zjedzą ptaki – co niezmiernie często ma miejsce w przypadku nasion, które są dla nich pożywieniem. Trawy z rolki nie podmyje również deszcz. 

Trawa rolowana nadaje się również doskonale do położenia w trudnym (np. spadzistym) terenie. Jeśli kąt nachylenia jest bardzo duży i obawiasz się, że może się zsunąć, wystarczy w kilku miejscach przybić ją kołkami do gruntu. Gdy się już ukorzeni, nie zaszkodzi jej ani deszcz, ani silny wiatr. 

Koniecznie przeczytaj  Automatyczne podlewanie trawnika – montaż i cena

Trawnik z rolki będzie również równomierny pod względem gęstości – a z tym różnie bywa w przypadku wysiewania nasion. Wystarczy bowiem, że część z nich wyjedzą ptaki lub zostaną nierównomiernie rozsypane i trawnik będzie w jednym miejscu bardzo gęsty, w innym zaś przerzedzony, a nawet prawie łysy. 

Położenie trawnika z rolki jest również szybkie i proste. Na niewielkiej powierzchni zrobisz to bez problemu samodzielnie, bez wysiłku i w krótkim czasie.

Jak położyć trawę z rolki?

Podstawą kładzenia trawy z rolki jest przygotowanie gruntu. Z gleby należy usunąć wszelkie przeszkody i zanieczyszczenia, jak kamienie, patyki, gałęzie, chwasty i odpady. Kolejny krok to wyrównanie i wygrabienie podłoża. 

Jak położyć trawę z rolki? Rozkładanie pierwszej rolki zacznij od miejsca z równym brzegiem. Nie spiesz się – rozwijaj ją powoli i spokojnie. Pamiętaj również, by kolejną rolkę rozwijać w tym samym kierunku. Istotne jest również to, by nie udeptywać przygotowanego gruntu: stawaj więc na darni, a nie na glebie. 

Na nierównym (np. pagórkowatym) lub spadzistym terenie proces kładzenia trawnika możesz usprawnić, wbijając w ziemię kołki. Możesz je pozostawić w trawie lub zabrać od razu po rozłożeniu rolek. 

Po położeniu rolek trawę należy dokładnie przewalcować – w ten sposób dociska się darń do podłoża i ukorzenianie będzie sprawniejsze. 

O czym musisz pamiętać po położeniu trawy z rolki?

Po przywiezieniu trawy w rolce należy pamiętać o tym, że nie należy jej zbyt długo przechowywać. Warto rozłożyć ją maksymalnie w ciągu 2 dni po zakupie, by mieć gwarancję wyjściowej jakości. Jeśli nie możesz położyć jej od razu po przywiezieniu, przechowuj ją w zacienionym miejscu. Trawa z rolki jest dość podatna na przesuszenie, dlatego w pierwszych dniach i tygodniach od położenia trzeba szczególnie zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia.

Przez rozkładaniem rolki musisz odpowiednio przygotować glebę. Najważniejsze jest oczyszczenie jej z wszelkich zanieczyszczeń: chwastów, kamieni, patyków i śmieci. Podłoże powinno być również maksymalnie wyrównane. Dobrze jest również przygotować wcześniej ziemię, tj. napowietrzyć ją i rozpulchnić. Dzięki temu układanie trawy z rolki będzie przyjemniejsze i łatwiejsze, a proces ukorzeniania w gruncie przebiegnie szybciej i sprawniej. 

Koniecznie przeczytaj  Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Gdy trawa się już ukorzeni, późniejsza pielęgnacja murawy nie będzie różnić się niczym od tej z wysiewu.

Ile kosztuje trawa z rolki?

Istotną różnicą między wysiewaniem trawy z nasion a kładzeniem już dojrzałej trawy na darni z rolki jest cena. Ile kosztuje trawa z rolki? 

Szczegółowy cennik zależy przede wszystkim od miejsca, w którym się ją kupuje. Cena zależy także od gatunków traw, jakie zostały wysiane (najczęściej miesza się 2-3 rodzaje), ile metrów kwadratowych będzie kupowane, a także czy wraz z zakupem trawnika zamawia się również usługę jego założenia. 

Cena podawana jest zwykle za m² i jest tym niższa, im więcej tych metrów się kupuje. Średni koszt 1 m² trawy z rolki to kilkanaście złotych. Cena za m² może jednak spaść wówczas, gdy w tej samej firmie zamawia się usługę kładzenia trawnika. 

Cena trawy z rolki może więc przerażać – jest nawet dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu do wysiewu nasion. Jednak łatwość założenia trawnika i niemal gwarancja tego, że będzie on równy, gęsty i estetyczny, a także, że na pewno się przyjmie, to rekompensata wysokiej ceny. 

Trawa z rolki: opinie

Łatwe zakładanie, błyskawiczny, satysfakcjonujący efekt, niewymagająca pielęgnacja na początku, a także dostępność: to najważniejsze zalety trawy z rolki, na jakie wskazują ci, którzy zdecydowali się na takie rozwiązanie w swoim ogródku. 

Do potencjalnych wad tego rozwiązania można zaliczyć mniejszy wybór składu trawy. Wysiewając trawnik z nasion, możesz mieszać ze sobą wybrane dowolnie gatunki. Trawa w rolce to gotowe rozwiązanie, bez możliwości ingerencji w skład. To nieco ogranicza wybór. 

Trawa z rolki jest dostępna najczęściej w wersji rekreacyjnej. Na rynku nie brakuje jednak również traw o innym przeznaczeniu. Te jednak trzeba najczęściej zamawiać bezpośrednio u producenta. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies