Strona Główna OgródTrawnik Trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne do ogrodu

Autor: Maciej
Jak naprawić uszkodzony trawnik?

Trawy ozdobne to jeden z najprostszych, a przy tym niesamowicie efektownych sposobów na dekorację ogrodu. Mogą całkowicie odmienić jego wygląd. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, żyznej ziemi ani częstego podlewania, a przy tym prezentują się naprawdę pięknie. Ich wysokość oraz szata kolorystyczna zależą od gatunku, odmiany i aktualnej pory roku. Jakie są rodzaje trawy ozdobnej do ogrodu? Czym kierować się przy wyborze?

Po co sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?

Trawy ozdobne to uniwersalna dekoracja, która sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie. Nie mają dużych wymagań, dobrze radzą sobie z suszą i nie przeszkadza im jałowa ziemia. Niektóre z gatunków traw ozdobnych mogą z powodzeniem zastąpić nawet rabatki kwiatowe lub uzupełnić skalniak o nowe barwy. Z kolei wysokie odmiany tej rośliny świetnie sprawdzą się jako samodzielna ozdoba, wysadzona wzdłuż ścieżki lub płotu.

Trawy ozdobne pełnią w ogrodzie funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Ich ogromna różnorodność barw i wielkości sprawiają, że każdy domorosły ogrodnik jest w stanie znaleźć coś idealnego dla siebie. Ogromną zaletą traw ozdobnych są ich zróżnicowane okresy kwitnięcia. Przy odpowiednim doborze kilku gatunków tej rośliny możesz cieszyć się pięknie ozdobionym ogrodem niezależnie od pory roku czy panujących warunków atmosferycznych.

Rodzaje traw ozdobnych do ogrodu

Trawy ozdobne ze względu na swoje walory i ogromną różnorodność są chętnie wykorzystywane w rozmaitych aranżacjach ogrodów. Mogą być uprawiane na niemal każdej glebie, w doniczce, tuż pod drzewem oraz w cieniu. Sukces ich hodowli zależy jednak od tego, jaki gatunek wybierzesz i jakie warunki rozwoju mu zapewnisz.

Trawy ozdobne występują w trzech wielkościach:

  • wysokie – np. miskant chiński, spartyna grzebieniasta, trzcina pospolita;
  • średnie – np. manna mielec, owies wiecznie zielony, trzęślica modra;
  • niskie – np. kostrzewa, sesleria błotna, drżączka średnia.

Trawy ozdobne do ogrodu mogą być całkiem zielone, mieć kolor słomkowy lub być różnobarwne. Rośliny te dzielą się na dwa rodzaje, w zależności od ich gatunku:

  • trawy ozdobne z liści (zielonych oraz barwnych),
  • trawy ozdobne z kwiatostanami (a po przekwitnięciu z owocostanami).

Niskie trawy ozdobne do ogrodu

Niskie trawy ozdobne mogą z powodzeniem zastąpić całe rabatki kwiatów, skalniaki oraz rośliny doniczkowe. Świetnie nadadzą się też jako uzupełnienie trawnika w miejscach jego uszkodzenia (np. wskutek słońca). Z niskiej roślinności tego typu możesz tworzyć

różnokolorowe kompozycje, które skutecznie zastąpią hodowanie zwykłych kwiatów i dodadzą ogrodowi nietypowego charakteru.

Koniecznie przeczytaj  Naturalistyczny ogród pełen kwiatów. Jak założyć łąkę kwietną w Twoim ogrodzie?

Jakie niskie trawy ozdobne można najczęściej znaleźć w polskich ogrodach?

Drżączka średnia 

To bylinowata roślina pochodząca z Azji o długich, zielonych pędach i delikatnych kwiatostanach. Przy nawet delikatnych podmuchach wiatru kwiaty wydają specyficzny, grzechoczący dźwięk. Drżączka kwitnie od maja do lipca, a do rozwoju potrzebuje dużo słońca. Świetnie radzi sobie na piaszczystej i mało żyznej glebie.

Kostrzewa sina

Roślina o zielono-niebieskich liściach. Przybiera kształt kulistej kępy, której pędy rozchylają się we wszystkich kierunkach. Kwitnie w okresie od czerwca do lipca, a jej kwiatostany przybierają jasne, zielono-niebieskie odcienie. W obrębie tego rodzaju trawy ozdobnej można wyróżnić kilka odmian, takich jak Intense Blue, Silberreihe, Blauglut czy Elijah Blue.

Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ 

Niezwykle efektowna trawa ozdobna o zielono-czerwonych liściach. Łodygi na początku są zielone, jednak w okolicach czerwca/lipca nabierają purpurowego zabarwienia na czubkach. Apogeum bogactwa kolorystycznego tej rośliny przypada na okres września i października, gdy praktycznie całe liście pokrywają się intensywną czerwienią. Red Baron lubi żyzne, wilgotne i bogate w potas gleby, a także dużo słońca.

Trzęślica modra ‘Variegata’

Bardzo często spotykana trawa ozdobna o długich, zielonych liściach z białymi paskami. Wyróżnią ją długi okres kwitnienia (od czerwca do września) oraz całkowita odporność na mróz. Kwiatostany przybierają kolory od ciemnofioletowego po beżowy i wyrastają wysoko ponad liście. Variegata lubi dużą wilgotność, jednak nie wymaga bardzo żyznej gleby. Powinna być wysadzana w miejscach słonecznych lub półcieniu.

Wysokie trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne do ogrodu, które określa się mianem wysokich, osiągają powyżej 150 cm. Rozłożyste, wielobarwne krzewy są bardzo efektowne i świetnie sprawdzają się w ogrodach utrzymanych „na dziko”. Mogą być sadzone w otoczeniu drzew, innych kwiatów, wzdłuż płotów, ścieżek lub po prostu pośrodku trawnika. Zazwyczaj do wysokich traw ozdobnych zaliczają się rośliny wieloroczne, choć nie jest to regułą.

Jakie wysokie trawy ozdobne święcą triumfy w polskich ogródkach?

Miskant olbrzymi ‘Giganteus’ 

To osiągająca nawet 4 metry wysokości, niezwykle efektowna roślina. Jej długie, zwisające swobodnie zielone liście mają pośrodku charakterystyczny, biały pasek. W okresie jesiennym jej liście nabierają słomkowego koloru, przez co idealnie nadają się do tematycznych kompozycji kwiatowych. Ten rodzaj trawy ozdobnej kwitnie we wrześniu i październiku, a kwiatostany przybierają kształt jasnych, puszystych pióropuszy. Giganteus lubi gleby żyzne, przeciętnie wilgotne i nieco kwaśne. Najlepiej rozwija się w miejscach zacisznych i dobrze nasłonecznionych.

Trzcina pospolita ‘Variegatus’ 

Jedna z najmniej wymagających traw ozdobnych o długich, szerokich liściach z zielono-żółtymi paskami. Jej kwitnienie przypada na okres od sierpnia do października, a kwiatostany przybierają niezwykle efektowny, purpurowy kolor (z czasem zmienia się na słomkowy, a następnie na srebrnozłoty). Variegatus nie ma szczególnych wymagań co do gleby, która może być nawet umiarkowanie żyzna. Lubi za to dużą wilgotność i świetnie rozrasta się w pobliżu zbiorników wodnych, a nawet w samej wodzie. W innych warunkach roślina ta wciąż może wyrosnąć, choć nie będzie tak efektowna i raczej nie osiągnie pokaźnych rozmiarów. Variegatus świetnie rozwija się w słońcu, choć nieco bardziej zacienione miejsca również mu nie zaszkodzą.

Koniecznie przeczytaj  Nawozy naturalne i ich rodzaje

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Karl Foerster’ 

Ten rodzaj trawy ozdobnej z pewnością wyróżnia się nietypowym wyglądem i ciekawą zmianą kolorów przez cały rok. Wiosną roślina ta rozwija wiele intensywnie zielonych liści. W okolicy czerwca spośród nich wyrastają kłosy z kwiatostanami o bordowo-fioletowym zabarwieniu. Z czasem jednak kwiaty przybierają kolor jasny lub słomkowy, co wspaniale kontrastuje z mocno zielonymi liśćmi. Ozdobne pióropusze utrzymują się na kłosach od czerwca do października. Karl Foerster lubi gleby żyzne i dobrze nawodnione, jednak poradzi sobie także w nieco gorszych warunkach.

Spartyna grzebieniasta ‘Aureomarginata’ 

Swobodnie rozrastająca się trawa ozdobna o kaskadowo zwisających, zielonych liściach z wąskim, żółtym obramowaniem. Roślina ta osiąga do 1.5 metra wysokości i bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Dzięki silnym kłączom świetnie nadaje się do umacniania linii brzegowych, dlatego jest wysadzana głównie na brzegach stawów lub skarpach. Kwitnie w okresie od sierpnia do września, wydając rzadkie pióropusze beżowych kwiatostanów. Aureomarginata lubi zarówno słońce, jak i cień. Dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi i pozostaje ozdobna również zimą.

Średnie trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne do ogrodu o średniej wielkości mają zazwyczaj od 50 cm do 150 cm wysokości. Idealnie nadają się do wysadzania w przydomowych rabatkach, wzdłuż ogrodzenia, ściany domu oraz ścieżek i podjazdów. Te kompaktowe rośliny najlepiej sprawdzą się w niewielkich, przydomowych ogródkach oraz na działkach.

Jakie średniej wielkości trawy ozdobne zdobią polskie ogródki?

Manna mielec ‘Variegata’ 

Bardzo efektowna odmiana wodnej trawy ozdobnej o pstrokatym zabarwieniu. Podłużne, luźno zwisające na boki liście mają charakterystyczne biało-zielone pasy tworzą niewielkie kępy. Variegata najbardziej lubi środowisko wodne, ale poradzi sobie również w nieco suchszych warunkach. Świetnie rozwija się na podłożu piaszczysto-gliniastym, w miejscach nasłonecznionych. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, a kwiatostany przybierają kształt dużej wiechy o pięknym, fioletowym zabarwieniu.

Owies wiecznie zielony 

Bylinowata trawa ozdobna o igiełkowatych, niebiesko-szarych liściach. To roślina wieloletnia, która z biegiem czasu rozrasta się do sporych rozmiarów i zyskuje coraz lepszy wygląd. Owies wiecznie zielony kwitnie od maja do lipca, a kwiatostany przypominające wąski pióropusz przybierają barwy od jasnobrązowych po słomkowe. Roślina ta lubi glebę umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną oraz dużo słońca lub półcień. Zimą pozostaje ona zielona, dzięki czemu może stanowić świetną ozdobę ogrodu o każdej porze roku.

Szarobródek syberyjski

Pochodząca ze wschodniej Syberii trawa ozdobna, osiągająca do 1.5 metra wysokości. Ma zielone, ostro zakończone liście, które pod koniec lata zaczynają przybierać kolor bordowy. W miarę upływu czasu barwa ta przenosi się na dalszą część liścia, a przy pierwszych przymrozkach kolor może zmienić się na jasnobrązowy. Szarobródek kwitnie w okresie od lipca do sierpnia, wypuszczając kłosy o srebrno-różowych wiechach. Lubi żyzne, wilgotne gleby i dobrze nasłonecznione miejsca, choć poradzi sobie też w nieco gorszych warunkach. To roślina całkowicie mrozoodporna, która zimą zdobi ogród brązowymi liśćmi.

Koniecznie przeczytaj  Jakie nasiona wybrać na trawnik? Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu nasion trawy ogrodowej?

Miskant chiński ‘Navajo’ 

Dorastająca do 140 cm odmiana trawy ozdobnej o urzekającym ubarwieniu. Tworzy swobodnie zwisające kaskady zielonych, ostro zakończonych liści, które pod koniec sierpnia zaczynają wybarwiać się w odcieniach czerwonawych i miedzianych. Navajo kwitnie od września do października, produkując wiechowate kwiatostany o czerwonawym zabarwieniu (po upływie czasu ich kolor zmienia się na srebrzystozłoty). Lubi gleby w miarę żyzne i wilgotne oraz dobrze nasłonecznione miejsca, ewentualnie półcień.

Trawy ozdobne wieloletnie

Trawy ozdobne w ogrodzie to niewątpliwie świetna i bardzo wytrzymała dekoracja. Nie wszystkie rośliny tego typu są jednak w stanie przetrwać dłużej niż jeden sezon. Największym wrogiem dla traw ozdobnych jest mróz, śnieg i skrajne warunki atmosferyczne (np. intensywne opady lub susze). Niektóre z roślin nie są również w stanie zakwitnąć ponownie. Jeśli więc chcesz dłużej cieszyć się piękną i niewymagającą dużej pielęgnacji dekoracją, warto postawić na wieloletnie trawy ozdobne.

Jakie trawy ozdobne wieloletnie warto posadzić w ogrodzie?

Wydmuchrzyca piaskowa ‘Blue Dune’ 

Kępkowata trawa ozdobna o podłużnych, mocno zielonych liściach (barwa z upływem czasu może nieco stracić na intensywności). Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia, wypuszczając mocno przylegające do łodygi kłosy o jasnozielonym kolorze, które w sezonie jesiennym mogą przebarwiać się na kremowo. Blue Dune nie ma praktycznie żadnych wymagań. Tę roślinę zadowoli sucha, a nawet piaskowa gleba o umiarkowanej wilgotności oraz duże nasłonecznienie. Jest w pełni odporna na mrozy i może być hodowana zarówno bezpośrednio w ziemi, jak i w doniczkach.

Kostrzewa Gautiera ‘Pic Carlit’ 

Niezwykle efektowna trawa ozdobna, tworząca kulisty kształt z mocno sterczącymi liśćmi o soczystozielonym kolorze. Okres jej kwitnienia przypada na czerwiec, a kwiatostany są wiechowate i mają kolor kremowy. Pic Carlit pozostaje zielony przez cały rok, dzięki czemu może cieszyć oko i stanowić piękną dekorację ogrodową również zimą. Ta roślina zdecydowanie lubi słońce, choć zadowoli ją również półcień. Gleba pod jej uprawę powinna być przynajmniej średnio żyzna i umiarkowanie wilgotna (a najlepiej nawet sucha).

Proso rózgowate ‘Squaw’ 

Trawa ozdobna o sztywno wyprostowanych łodygach, osiągająca do 130 cm wysokości. Jej długie, wąskie liście mają czerwonawe zabarwienie na końcach, które w okolicach września przechodzi w odcień bordowy i  pokrywa je mniej więcej do połowy. Kontrast soczystej zieleni z intensywną czerwienią sprawia, że roślina ta wyjątkowo przyciąga oko. Kwitnie w sezonie od lipca do września, wypuszczając kłosy o jasnoróżowych pióropuszach, które po przekwitnięciu zmieniają barwę na słomkową. Squaw lubi gleby średnio żyzne i dobrze nawodnione, choć poradzi sobie także w gorszych warunkach. Ta trawa powinna być w pełni wyeksponowana na działanie promieni słonecznych, aby móc w pełni się rozwinąć.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies