Strona Główna Ogród Tulipanowiec amerykański – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Tulipanowiec amerykański – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Autor: Maciej
Tulipanowiec amerykański – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Tulipanowiec amerykański, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. To majestatyczne, wysokie drzewo wytwarza piękne, ozdobne liście i kwiaty. Dzięki temu zdobi niejeden park i przestrzeń miejską, ale jest również coraz częściej wybierany jako ozdoba przydomowych ogrodów. Uprawa tulipanowca nie jest bardzo skomplikowana, a dobrze prowadzony, odwdzięczy się oryginalnym wyglądem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o wymaganiach tego drzewa!

Tulipanowiec amerykański – podstawowe informacje

Tulipanowiec amerykański wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W tym regionie świata to niezwykle popularne, wręcz pospolite drzewo: w łańcuchu górskim Appalachy (ciągnącym się przez Kanadę, USA i wschodnią część Ameryki Północnej) to jeden z głównych gatunków drzew składających się na lasy liściaste. 

Decydując się na posadzenie tego drzewa, musisz mieć świadomość, że z biegiem czasu osiągnie imponujące rozmiary. Rośnie na wysokość nawet 30 metrów. Ma również duże liście (osiągają nawet 10-15 cm), które są jednocześnie jego elementem ozdobnym. Duże liście w połączeniu z wysokością drzewa i rozpiętością jego korony sprawiają, że tulipanowiec może dawać dużo cienia. 

Tulipanowiec amerykański zakwita w maju i czerwcu, wydając kwiaty podobne do tulipanów: stąd jego nazwa. Jednak na pojawienie się kwiatów trzeba poczekać długo, bo nawet kilkanaście lat. 

Przekwitające liście tulipanowca także prezentują się niesamowicie pięknie: przebarwiają się na odcienie żółtego i brązu. 

To również roślina długowieczna: tulipanowiec może żyć nawet kilkaset lat. Przyrasta również dość szybko, bo nawet kilkadziesiąt centymetrów rocznie. To bardzo wdzięczne i oryginalne drzewo. 

Tulipanowiec amerykański – sadzenie i stanowisko

Młode drzewka najlepiej sadzić wczesną wiosną, by zdążyły się dobrze ukorzenić przed zimą. Aby rosło jak najlepiej, drzewo potrzebuje ekspozycji na słońce. Oprócz tego preferuje ciche miejsca. Zapewnienie mu tych dwóch warunków to podstawa do tego, by rosło szybko, bujnie i zdrowo, a korona kształtowała się równomiernie. 

Koniecznie przeczytaj  Rattan czy technorattan - czym się różnią? Zastosowania i właściwości

Tulipanowiec amerykański – podłoże

Tulipanowiec amerykański nie jest bardzo wymagającą rośliną. Zadowoli się nawet glebą średnio bogatą, jednak najlepiej będzie rosło na żyznym podłożu. Oprócz tego gleba dla tulipanowca powinna być przepuszczalna – drzewo to nie lubi zbitych, ciężkich i gliniastych gleb. Podłoże powinno być również o naturalnej, średniej wilgotności. Preferowany przez tulipanowca odczyn gleby to kwaśny, ewentualnie obojętny. 

Tulipanowiec amerykański – podlewanie

Tulipanowiec wymaga regularnego podlewania, jednak przy tym jest dość wrażliwy na zalegającą wodę. Dlatego trzeba zachować umiar i zastosować złoty środek. Drzewo nie powinno rosnąć na mokrych, zbitych i ciężkich glebach ani na podmokłych stanowiskach, ani w miejscach, gdzie zalega woda opadowa. 

Jednocześnie jednak nie można dopuszczać do przesuszenia drzewa, szczególnie w czasie upałów. Jeśli zaniedbasz nawadnianie tulipanowca, zacznie od tracić liście. Uwaga – tak samo dzieje się wówczas, gdy drzewo jest przelane lub gromadzi się pod nim woda. 

Tulipanowiec amerykański – nawożenie

Jeśli drzewo rośnie na żyznej glebie, zasadniczo nie ma potrzeby wspomagania go nawozami. Jednak jeśli podłoże jest uboższe, warto wzbogacić je jeszcze przed posadzeniem rośliny, przekopując glebę dość głęboko i mieszając ją z nawozami organicznymi. W tej roli doskonale sprawdzi się kompost lub obornik. Zb

Tulipanowiec amerykański – zimowanie

W przypadku dojrzałych, kilkuletnich drzew, nie ma obaw o to, że przemarzną zimą. Takie okazy dość dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami. Jednak młode drzewka mogą być wrażliwe na mrozy, dlatego warto je chronić. Młode drzewa są mało odporne przede wszystkim na mroźny wiatr, szczególnie wschodni, dlatego trzeba je chronić przede wszystkim przed nim. Najlepiej sprawdzą się ścianki z mat słomianych, którymi otacza się drzewka. Możesz również owinąć pień drzewa: słomianą matą lub agrowłókniną. 

Koniecznie przeczytaj  Mieczyki - pielęgnacja i uprawia

Jeśli drzewo będzie rosnąć na zbyt mokrej glebie lub w miejscu, w którym gromadzi się woda opadowa, zimą może to mieć przykre konsekwencje: korzenie mogą przemarznąć.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies