Strona Główna Ogród Turkuć podjadek – wszystko, co musisz wiedzieć o tym owadzie

Turkuć podjadek – wszystko, co musisz wiedzieć o tym owadzie

Autor: Maciej
Turkuć podjadek

Szkodniki w ogrodzie to zmora każdego ogrodnika. Straty w uprawach, uszkodzenia roślin ozdobnych, zniweczenie ciężkiej pracy to główne skutki, z jakimi nierzadko muszą mierzyć się właściciele zarówno dużych upraw, jak i niewielkich, przydomowych ogrodów. Szkodników niszczących uprawy i ogrody jest wiele. Jednym z nich jest turkuć podjadek, którego obecność w ogrodzie niestety zwiastuje spore kłopoty. Dowiedz się, czym dokładnie jest turkuć podjadek, kiedy pojawia się w ogrodzie i jak skutecznie się go pozbyć.

Turkuć podjadek – charakterystyka

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) to jeden z największych gatunków owadów występujących w Polsce. Może osiągać nawet 6 centymetrów długości. Zaliczany jest on do rzędu prostoskrzydłych i rodziny turkuciowatych. To jedyny gatunek turkucia zamieszkujący Polskę, chociaż w Europie wyróżnia się ich około 14. Ciało turkucia podjadka na podłużny, walcowaty kształt, jego duża głowa, zakończona jest czułkami. Turkuć posiada 3 pary odnóży, odnóża przednie charakteryzują się największym rozbudowaniem oraz siłą, służą mu one do kopania pod ziemią. Skrzydła turkucia mogą mieć różną długość. Jeżeli chodzi o kolor, turkucie podjadki najczęściej mają ciemnobrązową barwę. Turkucie wyposażone są w aparat strydulacyjny, podobny jak u chrząszczy czy szarańczaków — pozwala on im wydawać charakterystyczne dźwięki. Larwy turkucia mają bardzo zbliżony wygląd do dorosłych osobników, różni ich brak skrzydeł.

Gdzie żyją turkucie podjadki?

Turkuć podjadek to owad żyjący pod ziemią. Jego ciało przystosowane jest do kopania sieci podziemnych tuneli, gdzie turkucie zakładają gniazda i składają jaja, z których wykluwają się larwy. Larwy początkowo żerują tylko pod ziemią, zdolności rozrodcze zyskują po dwóch latach życia. Samice w trakcie swojego 4-5-letniego życia wydają na świat 2 czasami 3 pokolenia owadów. Co szczególnie ciekawe, przy jednym zniesieniu, samica turkucia składa nawet 300 jaj.

Koniecznie przeczytaj  Nawóz do iglaków — jaki wybrać i kiedy stosować?

Turkuć podjadek – żerowanie

Dieta turkucia podjadka nie jest zbyt wymagająca. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że ten owad jest w stanie zjeść wszystko. W jego menu znajdują się zarówno podziemne, jak i nadziemne części roślin, ale też mysie oseski, czy larwy innych owadów. Właśnie z tego powodu, turkuć podjadek uznawany jest za szczególnie uporczywy rodzaj szkodnika, który jest w stanie wyrządzić ogromne szkody uprawne. Obecnie populacja turkucia podjadka znacznie spadła, głównie ze względu na zanieczyszczenia gleby, w której żyją owady. W Polsce turkucie występują na terenie całego kraju, z wyłączeniem gór i pogórzy.

Turkuć podjadek w ogrodzie – zagrożenia

Turkuć podjadek uznawany jest za szkodnika, właśnie ze względu na jego wszechstronną dietę. Owad podgryza korzenie roślin, ale też części nadziemne. Co więcej, jego korytarze pod powierzchnią gleby powodują unoszenie młodych roślin, w wyniku czego te więdną i usychają z powodu uszkodzenia korzeni. Ponadto turkuć gustuje też w bulwach i kłączach roślin wieloletnich. Pod względem strat, jakie może spowodować w ogrodzie, ale też w uprawach rolniczych, turkuć nie jest mile widzianym gościem. Warto jednak wspomnieć, że mimo wszystko, jego obecność może też mieć pewne pozytywne aspekty.

Pozytywne skutki obecności turkucia podjadka w ogrodzie

Dużo mówi się o wadach i zagrożeniach, jakie płyną z zagnieżdżenia się turkuci na działce. Mało kto jednak wie, że te żarłoczne owady, mogą też wyświadczyć nam przysługi. Chodzi przede wszystkim o ważną rolę turkucia w walce ze ślimakami i pędrakami. Są one bowiem jednym z wielu przysmaków turkucia. Pojedynczy egzemplarz turkucia podjadka w ogrodzie nie powinien być bardzo uciążliwy, a może wręcz przynieść pewne korzyści. Jeżeli jednak owad zacznie składać jaja i jego liczebność wzrośnie, wówczas może stać się bardzo uciążliwy i konieczne będzie podjęcie radykalnych środków w celu pozbycia się niechcianego lokatora z działki.

Koniecznie przeczytaj  Choroby pomidorów – najczęstsze choroby i sposoby ich zwalczania

Sposoby zwalczania turkucia podjadka

Istnieją różne metody zwalczania turkucia podjadka, jednak do najskuteczniejszych należy łapanie larw oraz dorosłych osobników i ich niszczenie. W tym celu można spróbować różnego rodzaju pułapek na turkucia, ważne jednak, aby stosować się w odpowiednich momentach. I tak:

• W maju, kiedy to przypada okres godowy turkuciów, warto wkopać w glebę doniczki, które łączymy deseczką delikatnie wciśniętą w ziemię. Turkuć, napotykając przeszkodę, w postaci właśnie deseczki będzie poruszał się wzdłuż niej, po czym wpadnie do doniczki. Donice trzeba każdego dnia sprawdzać i wybierać załapane owady, po czym niszczyć je.

• W czerwcu oraz lipcu można natomiast wyszukiwać i niszczyć gniazda turkucia. Aby to zrobić, musimy najpierw odnaleźć podziemne korytarze turkucia, które zwykle tworzą charakterystyczne smugi wzniesionej ziemi, wokół których często można zaobserwować usychające rośliny. Gniazdo turkucia znajduje się zwykle na końcu korytarza, to będzie miejsce z zapadającą się glebą. Aby unieszkodliwić gniazdo, trzeba wlać trochę jadalnego oleju zmieszanego z wodą, sprawi to, że turkucie zaczną wychodzić na powierzchnie, a wtedy będzie można je wyłapać.

• We wrześniu możemy przygotować zimową pułapkę na turkucie. W miejscu, gdzie występowało ich najwięcej, wykopujemy dołki o wielkości 50x50x50 cm. Dołki wypełniamy obornikiem. Przysypujemy ziemią i oznaczamy, wbijając w tym miejscu kij. Wczesną wiosną należy wykopać obornik, w którym z pewnością z najdziemy mnóstwo turkuci zwabionych do pułapki.

Chemiczne zwalczanie turkucia podjadka

Jeżeli populacja turkucia na działce czy w ogrodzie jest bardzo duża i przedstawione wyżej sposoby nie przynoszą zadowalającego efektu, można sięgnąć po chemiczne środki do zwalczania szkodników. Warto jednak pamiętać o tym, że substancje chemiczne obecne w preparatach do zwalczania owadów, przedostają się również do gleby i roślin, które uprawiamy.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies