Strona Główna Ogród Turzyce – charakterystyka, odmiany, uprawa

Turzyce – charakterystyka, odmiany, uprawa

Autor: Maciej
Turzyca

Trawy ozdobne są coraz bardziej popularne w naszych przydomowych ogrodach. Są łatwe w uprawie, pięknie się prezentują i dodają ogrodowi niepowtarzalnego klimatu. Nadają się zarówno do ozdabiania ścieżek ogrodowych, jak i na rabaty, tarasy oraz obrzeża. Turzyca to jeden z popularnych gatunków trawy ozdobnej, która występuję w wielu różnych odmianach. Podpowiadamy jakie warto wybrać do swojego ogrodu i jak je uprawiać.

Turzyce – charakterystyka

Turzyce (Carex) należą do rodziny ciborowatych, mimo, że wyglądem łudząco przypominają trawy ozdobne. Od traw ozdobnych odróżnia je to, że rosną w trzech prostnicach, co więcej bardzo często kwitną wydając męskie oraz żeńskiego kwiaty – co w nie zdarza się w przypadku traw ozdobnych. W Polsce występuje około 100 gatunków dziko rosnących turzyc. Możemy je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, oraz na nadmorskich wydmach. Większość z nich objętych jest ścisłą ochroną. Na całym świecie wyróżnia się ponad 1800 gatunków turzyc.

Najpopularniejsze odmiany turzycy

Turzyce możemy podzielić na dwie grupy – turzyce rodzime, oraz ozdobne – które przybyły do nas z innych krajów. Wśród rodzimych odmian turzycy znajdują się:

  • Turzyca pospolita – w Polsce występuje głównie na torfowiskach, bagiennych brzegach zbiorników wodnych. Dorasta nawet do 70 cm wysokości, ma sinozielone liście. Turzyca pospolita kwitnie od maja do czerwca, wydając wtedy ciemnopurpurowe kłosy męskie oraz żeńskie.
  • Turzyca błotna – najczęściej występuje na terenach podmokłych, dorasta nawet do 150 cm wysokości. Charakteryzują ją liście w jasnobrązowym kolorze, kwitnie od maja do czerwca, wydając ciemnobrązowe kwiatostany na łodygach.
  • Turzyca piaskowa – to chroniony gatunek turzycy porastający wydmy na nadmorskim wybrzeżu. Dorasta do 60 cm wysokości, ma zielone liście i kwiaty w kolorze żółtym, pojawiające się od maja aż do października.
  • Turzyca sztywna – spotykana w Polsce na terenach podmokłych, dorasta do 120 cm wysokości. Ma bladozielone liście, oraz rdzawe i ciemnobrunatne kwiaty, które pojawiają się od kwietnia do maja.
  • Turzyca zwisła – rośnie dziko na południu Polski, dorasta do 100 cm wysokości. Ma długie ciemnozielone liście.
Koniecznie przeczytaj  Drenaż ogrodu – jak skutecznie zabezpieczyć działkę przed zastojami wody?

Turzyce ozdobne, pochodzące z innych rejonów świata to np.:

  • Turzyca włosista Frosted Curls – przybyła do Polski z Nowej Zelandii, dorasta do 40 cm wysokości, charakteryzuje się długimi, smukłymi liści w bladozielonym odcieniu
  • Turzyca Buchanana – pochodzi z Nowej Zelandii, wyróżnia się liśćmi o brunatno-czerwonym zabarwieniu, kwitnie w lipcu i sierpniu.
  • Turzyca japońska Variegata – do Polski przybyła z Japonii, jest zimozielona i dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie do maja do czerwca.
  • Turzyca palmowa Little Midge – przybyła do Polski z Ameryki Północnej, zimozielona, dorasta do 40 cm wysokości, ma gęste, zwisające liście przypominające palmy, kwitnie od maja do września obsypując się brązowymi kłosami.
  • Turzyca Morrowa – wywodzi się z Japonii, dorasta do 40 cm wysokości, najczęściej rośnie na terenach podmokłych. Liście mają pstrokate ubarwienie, od maja do czerwca z pędów wyrastają żółte kwiaty.

Uprawa turzycy

Turzyce to bardzo duża grupa roślin, dlatego poszczególne gatunki mogą mieć nieco inne wymagania co do uprawy i pielęgnacji. Można jednak przyjąć, że rośliny z tej rodziny są bardzo wytrzymałe i mało wymagające. Dobrze radzą sobie na terenach podmokłych, mocno nasłonecznionych, a także zacienionych. Turzyce można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Mogą rosnąć na skalnikach, w ogrodach żwirowych oraz alpinariach, jednak swobodnie można je sadzić też w tradycyjnych rabatach kwiatowych. Turzyce źle znoszą suszę, dlatego latem a także zimą wymagają regularnego podlewania. Jeżeli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, to turzyce trzeba też przycinać.

Liście i pędy przycinamy wiosną, pozostawiając maksymalnie 15 cm liści i pędów nad ziemia. Ponadto turzyce potrzebują wyczesywania źdźbeł trawy. Zabieg ten wykonujemy po zimie, pomoże to pozbyć się uszkodzonych i przesuszonych liści i sprawi, że roślina na wiosnę będzie mogła rozwinąć się w pełnej krasie.

Koniecznie przeczytaj  Ryby do oczka wodnego – jakie wybrać, na czym polega hodowla, jak je pielęgnować?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies