Strona Główna Ogród Ukorzenianie w wodzie – łatwe rozmnażanie roślin doniczkowych

Ukorzenianie w wodzie – łatwe rozmnażanie roślin doniczkowych

Autor: Maciej
Ukorzenianie w wodzie

Rośliny doniczkowe w domu to piękna ozdoba każdej przestrzeni, ale nie tylko. Rośliny poprawiają jakość powietrza, wiele gatunków ma właściwości oczyszczające powietrze, a niektóre gatunki mają właściwości prozdrowotne. Ponad wszystko jednak zieleń w naszym domu ma działanie relaksujące, pomaga się wyciszyć, ale też poprawia skupienie. Warto więc uprawiać rośliny doniczkowe, aby każdego dnia czerpać z ich pozytywnych właściwości. Nie wszyscy wiedzą, że nie zawsze konieczne jest kupowanie nowych kwiatów, żeby mieć ich w domu więcej. Czasami wystarczy tylko prosty zabieg pobrania rozsady i ukorzenienia jej w wodzie, aby cieszyć się niebawem młodą roślinką. Jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł i ciesz się jeszcze większą ilością zieleni w Twoim domu.

Kiedy możliwe jest ukorzenienie roślin w wodzie?

Dorosłe osobniki roślin doniczkowych czasami trzeba przycinać, aby poprawić ich kondycję i pobudzić do lepszego wzrostu. Właśnie podczas takiego przycinania możemy zdobyć mnóstwo materiału do rozmnożenia danej rośliny. Aby ukorzenić w wodzie niezdrewniałe zielone pędy roślin doniczkowych, potrzebny jest jedynie słoik z czystą wodą i zdrowe pędy rośliny. Możesz w taki sposób rozmnożyć na przykład takie gatunki jak fiołek afrykański, bluszcz scindapsus, fuksja, pelargonia angielska, rojcissus, zielistka, hortensja ogrodowa czy różne gatunki ziół.

Jak ukorzenić roślinę w wodzie – krok po kroku

  • Aby przystąpić do ukorzeniania roślin w wodzie, potrzebujesz sadzonek o długości około 1-15 centymetrów. Najlepiej, aby były to środkowe fragmenty przyciętych pędów.
  • Jeśli sadzonka ma liście, trzeba przyciąć kilka dolnych, aby nie dotykały wody.
  • Łodygi pędów, które chcesz ukorzenić, należy zanurzyć w wodzie na około 2-3 cm.
  • Pamiętaj, aby co kilka dni wymieniać wodę, a także systematycznie ją uzupełniać.
  • Po około 3-4 tygodniach zauważysz pierwsze korzonki
  • Kiedy korzenie rośliny mają długość około 3 cm, możesz przesadzić ją do ziemi.
Koniecznie przeczytaj  Jak rozmnożyć bluszcz – poradnik dla początkujących

Inne sposoby rozmnażania roślin doniczkowych

Jak widzisz, ukorzenianie w wodzie to banalny sposób na rozmnażanie roślin doniczkowych. Dzięki temu zabiegowi po kilku tygodniach wzbogacisz swoją kolekcję roślin o nowe sadzonki. Oczywiście możesz też rozmnażać rośliny innymi metodami – nie każdy gatunek da się ukorzenić w wodzie. Niektóre muszą być ukorzenianie w ziemi. Wówczas oprócz pojemnika z ziemią będziesz potrzebować specjalnego ukorzeniacza. Ukorzenianie w ziemi pozwolą na rozmnażanie nie tylko świeżych pędów, ale też z półzdrewniałych. Sadzonki ukorzenianie w ziemi należy przykryć folią lub szkłem i regularnie zraszaj delikatną mgiełką. Pamiętaj jednak aby kontrolować czy nie pojawia się pleśń. Rośliny doniczkowe możesz też rozmnażać poprzez podział rośliny, na przykład podczas presadzania jej do większej donicy. Rozmnażania poprzez podział najlepiej sprawdza się w przypadku takich gatunków jak kaktusy i różne sukulenty, paprocie, cyklameny agawy, aloesy, zamiokulkasy czy bromelie.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies