Strona Główna Ogród Uprawa bambusów w ogrodzie – czy jest możliwa w Polskim klimacie, jeśli tak to, co zrobić, aby je uprawiać?

Uprawa bambusów w ogrodzie – czy jest możliwa w Polskim klimacie, jeśli tak to, co zrobić, aby je uprawiać?

Autor: Maciej
Uprawa bambusa w ogrodzie

Bambusy kojarzą się prawdopodobnie większości z nas z uroczymi misiami Panda, które w Azjatyckiej dżungli z wrodzonym luzem nieśpiesznie zajadają się ich pędami, delektując się ich smakiem. Bambusy jednak to nie tylko ulubiony przysmak pand, ale też świetna ozdobna ogrodu, dodającą mu orientalnej nuty i oryginalnego charakteru. Czy można zatem hodować bambusy w Polskim klimacie? Jeśli tak, to jakie gatunki się do tego nadają i co zrobić, aby rozpocząć uprawę bambusów w swoim ogrodzie?

Dlaczego warto uprawiać bambusy?

Jak już wspominano bambusy w ogrodzie to niesamowita ozdoba, charakterystyczny element, podkreślający wyjątkowy styl naszej zielonej przestrzeni. Jednak bambusy w ogrodzie to nie tylko element ozdobny, ale też bardzo funkcjonalny. Roślina ta jest bowiem powszechnie stosowana do tworzenia oryginalnych żywopłotów, chroniących posesję nie tylko przed wścibskim okiem sąsiadów i przechodniów, ale przede wszystkim od hałasów oraz silnego wiatru. Dodatkowym atutem uprawy bambusa, jest możliwość wykorzystania do go budowy elementów ogrodowej architektury -np. altan, a także wykorzystanie jego łodyg jako podpory niektórych roślin.

Bambus – charakterystyka rośliny

Bambus pochodzi z rodziny roślin wiechlinowatych, wyróżniamy wiele odmian bambusa a ich wspólną, charakterystyczną cechą są zdrewniałe pędy, z których wyrastają zielone, lub zielonożółte, długie liście. Gatunek bambusa zielnego osiąga wysokość około 6m, z kolei babus drzewiasty może dorastać nawet do 50 metrów. Bambus jest rośliną bardzo szybko rosnącą, w ciągu doby, w sprzyjających warunkach może przyrastać nawet o 120 centymetrów. Bambus nie jest wymagający, jeśli chodzi o warunki glebowe. W Polsce najczęściej uprawiany jest bambus zielny. Różne gatunki bambusa mają nieco inne wymagania co do stanowiska uprawy oraz rodzaju gleby, jednak większość z gatunków preferuje stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, bambusy najlepiej czują się w żyznej, przepuszczalnej glebie o neutralnym lub lekko kwaśnym pH.

Koniecznie przeczytaj  Begonia bulwiasta – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Jak pielęgnować bambus?

Uprawa, ale też pielęgnacja bambusa nie jest zbyt trudna i wymagająca. Najważniejsza czynność pielęgnacyjna to podlewanie. Bambusy bardzo nie lubią przesuszania korzeni. Wokół rośliny warto rozłożyć ściółkę, która będzie dostarczała niezbędnych składników pokarmowych. Jeżeli chodzi o rozmnażanie bambusa, to jest ono dość proste. Przeprowadzamy je przez sadzonki. Młode rośliny najlepiej sadzić w osłoniętym od wiatru miejscu. Po wykopaniu dołka, na jego dno rozkładamy nawóz naturalny wymieszany z ziemią. Następnie sadzonkę umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią i regularnie podlewamy. Bambus wymaga regularnego nawożenia 3 raz w miesiącu – musimy dostarczać mu takich pierwiastków jak fosfor, potas i azot. Wiosną przycinamy szybko rosnące pędy, zawsze za węzłem. Na zimę koniecznie musimy pamiętać o okryciu bambusów, które w naszym klimacie mógłby nie przetrwać zimy.

Jaki gatunek bambusa wybrać do swojego ogrodu?

Spośród wielu gatunków bambusa, możemy wyróżnić kilka, które szczególnie dobrze sprawdzą się w ogrodowej uprawie. Jednym z nich jest bambus kępowy. Bambusy kępowe możemy uprawiać nawet w niedużych ogródkach, ponieważ nie są one bardzo ekspansywne. Tworzą one charakterystyczne kępy, o nie bardzo grubych łodygach, z których wyrastają liście o ostrych zakończeniach. Wśród bambusów kępowych istnieją bardzo ciekawe odmiany, charakteryzujące się zróżnicowanym wybarwieniem liści oraz łodyg, a także o bardzo oryginalnych kształtach. Oprócz bambusa kępowego, do ogrodów o większej powierzchni świetnie sprawdzą się też różne odmiany bambusa drzewiastego, które dzięki szybkiemu wzrostowi idealnie nadają się na oryginalne żywopłoty, oraz ekrany dźwiękoszczelne. Ze względu na wysoką ekspansywność, planując uprawę bambusa drzewiastego, koniecznie należy zastosować barierę korzeniową, aby ograniczyć jego rozrost. Bambusy drzewiaste takie jak gatunek Phyllostachys aureosulcata jest odporny na mróz nawet do -28 stopni. Dobrze radzi sobie również z okresową suszą w ogrodzie.

Koniecznie przeczytaj  Nawóz z pokrzywy – jak zrobić i do czego stosować?

Jak pielęgnować bambusy w ogrodzie?

Pielęgnacja bambusów ogrodowych nie należy do bardzo skomplikowanych. Przede wszystkim bambusy potrzebują regularnego nawadniania, trzeba również wziąć je pod uwagę, planując okresowe przycinanie roślin, oraz nawożenie. Bambusy możemy zaliczyć do roślin dość odpornych na ataki szkodników oraz choroby, jednak czasami możemy spotkać się z atakiem przędziorka. Wystarczy jednak zastosować oprysk ekologiczny na przykład z tytoniu i problem przędziorków powinien szybko zniknąć. Bambusy w ogrodzie to bardzo ciekawa opcja, dość łatwa uprawa, nieduże wymagania glebowe oraz klimatyczne, a także nietypowy, egzotyczny wygląd sprawiają, że bambus może być niezwykle atrakcyjną ozdobą naszego ogrodu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies