Strona Główna Ogród Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Autor: Maciej
Uprawa marchewki w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat!

Świeże, pyszne i zdrowe warzywa z przydomowego ogródka to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zaserwować swojej rodzinie. Marchewka to najpopularniejsze warzywo o szerokim zastosowaniu w kuchni. Można ją spożywać na surowo, a także po obróbce termicznej. Stanowi także cenny składnik wielu dań. Jak uprawiać marchewkę, by plony cieszyły obfitością? Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać! 

Uprawa marchewki: kilka słów wstępu

O tym, dlaczego warto spożywać marchew (w różnej postaci), nikogo nie trzeba przekonywać. To bogactwo witamin i mikroelementów, a także beta-karotenu, który wpływa korzystnie na koloryt skóry. W marchwi znajdują się między innymi witaminy A, C i K, a także luteina (wpływa korzystnie na wzrok), błonnik (wspomaga trawienie i ułatwia odchudzanie), kwas foliowy (niezbędny dla ciężarnych), a także pektyny i minerały (między innymi magnez, wapń, fosfor czy potas).

Marchewka znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle kosmetycznym. Choć to warzywo jest bardzo tanie i powszechnie dostępne, to jeśli masz kawałek wolnej grządki do zagospodarowania, spróbuj uprawiać ją samodzielnie! Dzięki temu będziesz mieć gwarancję tego, że otrzymasz warzywo wolne od chemii i zanieczyszczeń. Marchew nie ma dużych wymagań, dlatego jej uprawa jest łatwa i poradzi sobie z nią nawet początkujący amator ogrodnictwa. 

Sadzenie marchewki – kiedy siać marchew?

Jak sadzić marchew? Sianie marchwi najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Optymalny czas to okres od marca do czerwca. To warzywo dość odporne na niskie temperatury, dlatego można je wysiewać, gdy temperatura wynosi już 15-20 stopni Celsjusza. Gdy temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza, proces kwitnięcia może zostać zahamowany. Zakres temperatur, na jakie marchew jest odporna, jest całkiem spory. Wytrzymuje upały nawet do 35 stopni, a najniższą temperaturą, jaką przetrwa, jest kilka stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć o tym, że temperatura ma wpływ na wygląd korzeni. Im zimniej, tym korzenie są dłuższe i chudsze. Im cieplej – tym krótsze i grubsze rosną. 

Koniecznie przeczytaj  Przycinanie róż – jak, kiedy i po co przycinać?

Jeśli gleba była obornikowana, zaleca się wysiewać marchew w drugim roku po tym zabiegu. Marchewkę najlepiej sadzić w rzędach. Nasiona najlepiej wysiewać na głębokości 1-2 cm, w odstępach co najmniej 20, a optymalnie 25 cm od siebie. 

Stanowisko i podłoże do uprawy marchwi

Marchew nie jest bardzo wymagająca w kwestii gleby, jednak preferuje podłoże lekkie i przepuszczalne, o średniej wilgotności, najlepiej żyzne, piaszczysto-gliniaste. Najlepsze pH podłoża dla marchwi to 6,0-6,5. Warto zwrócić uwagę na to, by podłoże nie zawierało zbyt dużo azotu. 

Wybierając stanowisko do uprawy marchwi, zwróć uwagę na to, by było ono przewiewne. Wiatr to naturalny wróg połyśnicy marchwianki – szkodnika niszczącego uprawy marchwi. To warzywo preferuje także stanowiska słoneczne. Im więcej słońca, tym więcej cukrów i karotenów będzie w marchwi. 

Podlewanie marchwi

Marchew, jak każda roślina, wymaga podlewania. W czasie, gdy intensywnie wzrasta, szczególnie wymaga regularnego i solidnego nawadniania. Najlepiej sadzić ją w miejscach, w których wody gruntowe znajdują się na głębokości 2-3 metrów. Wówczas podłoże na grządkach będzie stale wilgotne, dzięki czemu utrzymanie uprawy będzie łatwiejsze. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli gleba będzie zbyt wilgotna, korzenie mogą się zniekształcać, a nawet pękać. Dbaj więc o to, by woda nawilżyła podłoże, ale nie stała na nim. 

Nawożenie marchwi

Marchew doskonale rośnie na glebach w drugim roku po obornikowaniu. Stosowanie świeżego nawozu nie jest jednak wskazane: marchew za nim nie przepada. Podłoże pod uprawę marchwi warto wzbogacić dodatkowo zielonym nawozem. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać przy uprawie marchwi?

Jeśli chcesz, by plony były obfite, a korzenie marchwi były dorodne i soczyste, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach pielęgnacji. Po pierwsze – uprawa marchwi wymaga regularnego usuwania chwastów. Drugą bardzo ważną kwestią jest spulchnianie podłoża pomiędzy rzędami. Po trzecie – to warzywo przez cały okres wzrostu wymaga systematycznego podlewania.

Koniecznie przeczytaj  Hotel dla owadów – jak go zrobić i po co jest potrzebny?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies