Strona Główna Ogród Uprawa roślin bez chemii, czyli o ekologicznym ogrodzie słów kilka

Uprawa roślin bez chemii, czyli o ekologicznym ogrodzie słów kilka

Autor: Maciej
Ekologiczny ogród, uprawa roślin bez chemii

Bycie eko jest wciąż na topie. Ekologiczne uprawy, ekologiczne materiały, ekologiczna żywność – to jednak nie tylko moda, ale i styl życia. Codzienność bez chemii dla wielu wydaje się idyllą: świetnie by było, gdyby tak się dało, ale to trudne, a wręcz niemożliwe. Inni zdają się mówić: “udowodnię, że się da i to proste!”. O ile wybór ekologicznych produktów w sklepie jest łatwy, o tyle uprawa własnego ogrodu w myśl ekologii nie wydaje się takim banałem. Jednak czy aby na pewno? Sprawdź, czy idea ekologicznego ogrodu jest dla Ciebie!

Dlaczego warto żyć eko? 

Chemia otacza nas z każdej strony: począwszy od jedzenia i napojów, przez kosmetyki, na powietrzu, którym oddychamy, kończąc. Problem zanieczyszczenia środowiska jest najbardziej dotkliwy przede wszystkim w dużych miastach i aglomeracjach. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z zanieczyszczeniami i szkodliwymi substancjami. Zdecydowanie jednak warto stronić od nich tam, gdzie tylko to możliwe. 

Wybieranie ekologicznej żywności, środków czystości i kosmetyków to podstawa. W ten sposób nie tylko chronisz zdrowie swoje i bliskich, ale również środowisko. Starasz się jeść zdrowo i unikać chemii w środkach czystości i kosmetykach? Świetnie! Przyjrzyj się teraz swojemu ogrodowi. Uprawiasz warzywa i owoce? One także mogą być eko. I nie wymaga to drastycznych zmian, choć na początku może się wydawać, że reorganizacja ogrodu jest czasochłonna, skomplikowana i… droga. 

Ekologiczny = droższy? 

Ekologiczne produkty spożywcze są zwykle droższe niż “zwykłe”. Wynika to przede wszystkim z innych sposobów uprawy surowców i większego nakładu pracy przy utrzymaniu upraw. Pierwszą myślą, jeśli mowa o ogrodzie ekologicznym, jest właśnie ta o wysokich kosztach uprawy. Nie jest jednak wcale powiedziane, że tak będzie. 

Koniecznie przeczytaj  Skrzyp polny - niepożądany gość w ogrodzie. Jak się go pozbyć?

Utrzymanie ekologicznego ogrodu jest po prostu… inne. Podstawą mądrego zagospodarowania swojego zielonego terenu jest wiedza, jak to robić. Jeśli będziesz gospodarzyć mądrze, to… ekologiczne podejście do uprawy ogródka może przynieść nawet oszczędności! 

Im więcej wiedzy posiądziesz przed rozpoczęciem uprawy eko-ogródka, tym sprawniejsza i efektywniejsza ona będzie. 

Na czym polega idea ekologicznego ogrodu? 

Ekologiczny ogród to po prostu ogródek uprawiany bez używania środków chemicznych. Chodzi więc o wszelkiego rodzaju syntetyczne preparaty, stosowane przede wszystkim do nawożenia i odchwaszczania ogródka. W pierwszym zetknięciu wydaje się to niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne do realizacji. Jednak w praktyce nie jest wcale tak trudno! 

Chcąc uprawiać ekologiczny ogródek, trzeba pamiętać o kilku podstawach.

Wartościowa gleba to podstawa!

Im więcej nawozów stosujesz, tym bardziej… wyjaławiasz glebę. Może to przesadzony przykład, jednak prawda jest taka, że  często chcąc dobrze, przesadzamy w drugą stronę. Im więcej środków chemicznych stosujesz, tym bardziej szkodzisz glebie. Z czasem staje się ona zależna od nich, ponieważ poprzez chemię niszczy się mikroorganizmy znajdujące się w niej. 

Podstawowym założeniem ekologicznego ogrodu jest zachowanie naturalnego cyklu: to, co ziemia wyprodukuje (rośliny, które na niej wyrosną), wraca do niej w postaci naturalnego kompostu. Naturalny cykl życia nie jest więc zaburzony, a gleba użyźnia się sama. Proste, bezpieczne i jak najbardziej ekologiczne!

Nawożenie naturalnym kompostem

Uprawia ekologicznego ogrodu nie oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z nawożenia upraw. Wręcz przeciwnie, to jak najbardziej pożądane. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku eko-ogrodu wykorzystuje się naturalny nawóz. Możesz zrobić własny kompost z trawy! To nie tylko ekologiczny, ale również bardzo wartościowy sposób na użyźnienie gleby i dostarczenie roślinom składników odżywczych. 

Czy uprawa “eko” ogrodu jest bardzo kosztowna?

Tak i nie – wszystko zależy bowiem od tego, na jakie rozwiązania się zdecydujesz. Jeśli ograniczysz się tylko do wspomnianych dwóch kwestii, to uprawa eko-ogródka nie wpłynie negatywnie na Twój budżet. Wręcz przeciwnie – możesz sporo oszczędzić, jeśli nie będziesz kupować sztucznych nawozów. Środki owadobójcze zmień na rośliny odstraszające niepożądanych gości. 

Koniecznie przeczytaj  Drzewa owocowe do małego ogrodu - jakie wybrać?

Możesz jednak także rozszerzyć swoje działania, np. stawiając hotele dla owadów. To dodatkowy koszt, jednak zwróci się dość szybko w postaci bujnej roślinności. 

Ekologiczny ogród to nie tylko uprawy bez chemii, ale również zakątek przyjazny ptakom, owadom i zwierzętom. Wiąże się z tym lekki nieład. Sterta patyków i liści w ustronnym miejscu pomoże jeżom przetrwać zimę, a bujne żywopłoty i korony drzew przyciągną ptactwo. 

Ekologiczny ogród jest więc wielowymiarowy. To nie tylko unikanie chemii, ale także obserwowanie, jaki wpływ mają na siebie wzajemnie poszczególne rośliny. 

Mądre prowadzenie go wymaga edukacji, jednak jeśli dobrze się przygotujesz, z radością będziesz obserwować, jak przyroda doskonale radzi sobie sama, a życie w ogrodzie kwitnie, przyciągając nowych gości. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies