Strona Główna Ogród Urządzamy ogród – dobry plan + dokładna realizacja = satysfakcjonujący efekt

Urządzamy ogród – dobry plan + dokładna realizacja = satysfakcjonujący efekt

Autor: Maciej
Urządzamy ogród - planowanie, mężczyzna planujący ogród

Piękny, urokliwy, relaksujący ogród to marzenie prawdopodobnie każdego właściciela domu z działką, na której miałby wspomniany ogród powstać. Zielony zakątek, który będzie oazą spokoju, przyniesie wytchnienie, a także zaspokoi potrzeby estetyczne mieszkańców, oraz odwiedzających ich gości. Co w takim razie musisz zrobić, aby stworzyć prywatną zieloną oazę, która usatysfakcjonuje Cię i Twoich bliskich? Przede wszystkim zacznij od planu!

Plan ogrodu to podstawa

Tak jak budowy domu nie da się zacząć od zakupu paneli i mebli, tak samo kreacji ogrodu nie można rozpocząć od sadzenia roślin i siania trawy nie mając fundamentów. Podstawą pięknego ogrodu jest plan. Plan zagospodarowania terenu zielonego, plan, który będzie zawierał wszelkie instalacje zewnętrzne, który będzie zakładał wszystkie przewidziane elementy architektury ogrodu, który będzie wskazywał dokładną listę roślin, a także ich rozmieszczenie na powierzchni działki. Tworząc dokładny plan ogrodu, zadbasz o solidny fundament dający gwarancję, że finalnie Twój ogród będzie nie tylko piękny, ale też funkcjonalny, komfortowy i bezpieczny.

Plan ogrodu – jak go przygotować?

Przygotowanie planu/projektu ogrodu możesz zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem i realizacją ogrodów, ale też po odpowiednim przygotowaniu merytorycznym możesz stworzyć samodzielnie. Przede wszystkim przystępując do jego tworzenia, musisz w pierwszej kolejności przeprowadzić analizę potrzeb oraz oczekiwań. Chodzi o to, abyś wraz ze współmieszkańcami posesji ustalił, jakie są wasze oczekiwania i potrzeby względem ogrodu. Jakie strefy powinien on zawierać, jakie potrzeby zaspokajać, na jakie odpowiadać? Ważne jest też określenie, ile jesteście w stanie czasu poświęcać na jego pielęgnację. Każdy z domowników może mieć nieco inne oczekiwania względem ogrodu, dlatego warto o tym porozmawiać i wszystko przeanalizować, tak aby każdy czuł się tam dobrze. Nie zawsze możliwa będzie realizacja wszystkich pomysłów, ze względu na metraż działki, a także koszty niektórych inwestycji, jednak po dokładnej analizie z pewnością uda Wam się wybrać takie pomysły, które dla każdego mieszkańca będą satysfakcjonujące.

Koniecznie przeczytaj  Rododendron - król ogrodów. Uprawa, pielęgnacja, nawożenie: wszystko, co musisz wiedzieć!

Jak zaplanować prace ogrodowe?

Jak już na początku wspomniano, z zakupem roślin i ich sadzeniem musisz się nieco wstrzymać, ponieważ najpierw potrzebne są fundamenty, czyli odpowiednie przygotowanie nawierzchni, a także wykonanie niezbędnych prac ziemnych, które zagwarantują, że Twoje rośliny będą miały optymalne warunki do wzrostu. Do prac ziemnych zaliczmy odpowiednie przygotowanie gleby, wyrównanie terenu, ewentualne nawiezienie ziemi, wykopanie oczek wodnych czy stawów, a także ułożenie instalacji elektrycznej (niezbędnej do oświetlenia ogrodu, montażu siłowników bram itp.), oraz instalacji nawadniającej. Następnym krokiem jest zamontowanie oraz ułożenie elementów małej architektury ogrodowej, oraz nawierzchni takich jak chodniczki, murki itp. Dopiero po wykonaniu tych prac, możemy przejść do sadzenia roślin i zakładania trawnika.

Kiedy wykonać plan ogrodu?

Im wcześniej zaplanujesz swój wymarzony ogród, tym lepiej. Doskonale, jeżeli odbywa się to równocześnie z projektowaniem domu, dzięki temu możliwa jest taka aranżacja ogrodu, która będzie w pełni spójna z domem pod względem estetycznym, ale też funkcjonalnym. Dzięki takiemu podejściu, w przyszłości dom z ogrodem będą stanowić symbiotyczną całość, która zapewni mieszkańcom niezwykle komfortową przestrzeń do życia. Oczywiście nie zawsze możliwe jest zaprojektowanie ogrodu już na etapie budowy domu, chociażby ze względów finansowych, lub w przypadku zakupu domu z rynku wtórnego. W takim przypadku prace projektowe najlepiej rozpocząć zimą tak, aby wczesną wiosną można było przystąpić do prac ziemnych.

Projektowanie ogrodu – kto powinien się tym zająć?

Dobrze rozplanowany ogród to nie tylko wygoda i funkcjonalność, ale przede wszystkim idealna harmonia idealne dopasowanie roślin. Jeśli Twoją pasją jest ogrodnictwo, znasz się na roślinach i potrafisz je ze sobą komponować, wiesz jak je nawozić, jak sadzić i pielęgnować, wówczas planowaniem ogrodu spokojnie możesz zająć się sam. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt dobrze w tej dziedzinie i nie masz zbyt wiele czasu na zapoznawanie się z charakterystyką poszczególnych odmian i dobieraniem gatunków, warto podjąć współpracę z architektem krajobrazu, który pomoże Ci nie tylko w zaplanowaniu odpowiednich gatunków roślin, ale też w rozplanowaniu całego ogrodu, elementów architektury, traktów komunikacyjnych, oświetlenia, nawodnienia itp. W ten sposób zyskasz pewność, że Twój ogród będzie idealnie zaplanowany i zaoszczędzisz mnóstwo czasu, jednak należy pamiętać o tym, że ta usługa może być dość kosztowna. Z kolei wykonanie projektu samodzielnie jest bardziej ekonomiczne pod względem finansowym, ale nie pod względem czasowym – tutaj musisz liczyć się z koniecznością poświęcenia wielu godzin na dobór roślin, rozmieszczenie ich odpowiednie wyliczenia itp.

Koniecznie przeczytaj  15 najładniejszych drzew liściastych do ogrodu

Samodzielne projektowanie ogrodu – na co zwrócić uwagę?

Jeżeli podjąłeś decyzję o samodzielnym zaprojektowaniu ogrodu, musisz pamiętać o niektórych istotnych aspektach, które musisz wziąć pod uwagę. Przede wszystkim zwróć uwagę na otaczający Cię krajobraz, ukształtowanie terenu, panujący klimat, a także otaczającą roślinność. Dobór roślin do warunków glebowych, a także pogodowych będzie bardzo istotny dla ich dalszego rozwoju. Pamiętaj też o tym, aby elementy architektury ogrodu współgrały pod względem stylistycznym z domem. Jeżeli na przykład posiadasz dom o nowoczesnej, prostej bryle, ogród również powinien stylem nawiązywać do nowoczesności, nie powinno być w nim miejsca na prowansalskie kolumny, czy studnie z dawnych lat. Takie elementy zdecydowanie zakłóciłyby harmonie. Kolejną ważną kwestią jest, aby projektować ogród w taki sposób, by podkreślać walory działki, a maskować jej mankamenty.

Zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie – jak zrobić to dobrze?

Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie sprawi, że będzie on nie tylko ładny, ale przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Ogród to w pewien sposób przedłużenie domu, naszej przestrzeni do życia, musi więc być dopasowany do naszego codziennego funkcjonowania i zaspokajać nasze codzienne potrzeby. W planowaniu ogrodu ważne jest więc zaplanowanie odpowiednich stref, które będą odpowiadały naszym codziennym rytuałom oraz będą odpowiedzią na wcześniej zaplanowaną funkcjonalność ogrodu.

Strefy w ogrodzie

Z reguły frontowa cześć ogrodu, pełni funkcję reprezentacyjną. Znajdują się na nich rośliny ozdobne lub też trawnik w stylu angielskim. Jeżeli chodzi o strefę wypoczynkową, najczęściej lokalizowana jest ona na tyłach ogrodu. Może być ona połączona z przydomowym tarasem lub też umieszczona całkiem osobno w ustronnym miejscu w postaci drewnianej altany. Jeżeli wśród domowników znajdują się małe dzieci, warto pomyśleć o strefie dedykowanej właśnie im, przydomowy plac zabaw, będzie ich ulubionym miejscem rozrywki na świeżym powietrzu. Warto zlokalizować go w zasięgu wzroku wypoczywających rodziców, czyli gdzieś w pobliżu tarasu lub altany. Mieszkańcy domu, będący miłośnikami gotowania z pewnością docenią własny warzywnik lub ogród ziołowy. Dobrze zlokalizować go w ustronnym miejscu, jednak w pobliżu domu, aby można było szybko korzystać z jego zawartości podczas gotowania.

Koniecznie przeczytaj  Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Rozplanowanie zieleni w ogrodzie – jak to zrobić?

Zaplanowanie i rozmieszczenie roślin to jedna z najtrudniejszych kwestii w planowaniu ogrodu, ponieważ wymaga uwzględnienia różnych czynników takich jak warunki glebowe, nasłonecznienie, dostępność składników pokarmowych, a także wymagania poszczególnych gatunków. To duże wyzwanie jednak po wcześniejszym przygotowaniu możliwe do zrealizowania z sukcesem. Jeżeli zakładanie ogrodu to nasze pierwsze kroki w ogrodnictwie, warto postawić na gatunki, które cechuje wytrzymałość na trudne warunki, a także prostota uprawy. Nie ma potrzeby od razu rzucania się na egzotyczne rośliny, ponieważ ich hodowla wymaga wprawnej ręki i odpowiedniego prowadzenia, na co nie każdy ma czas, a także możliwości. Urządzając ogród w typowo naturalistycznym, wiejskim otoczeniu, dobrze jest dobrać rośliny zbliżone do tych, które występują w sąsiedztwie. Daje to gwarancję, że warunki glebowe będą odpowiednie i z łatwością przyjmą się one na działce, a także doskonale wpiszą się w otoczenie.

Sadzenie roślin – o czym pamiętać?

Sadzać rośliny w ogrodzie przede wszystkim trzeba postawić na umiar i patrzeć perspektywiczne. Sadząc dużo różnych roślin w dużym zagęszczeniu, narazimy je na niedobory składników mineralnych oraz choroby. Rośliny z czasem rozrastają się i potrzebują więcej miejsca, jeżeli są posadzone za gęsto, marnieją. Pamiętaj też o odpowiednim zestawieniu roślin. Rośliny ciekawie wyglądają w tak zwanym piętrowym nasadzeniu. Kiedy wyższe rosną z tyłu, a niższe z przodu. Kiedy połączysz ze sobą gatunki o odmiennej kolorystyce pokroju — całość stworzy ciekawą, nietuzinkową kompozycję. Oczywiście nie warto przesadzać z kolorami, zwłaszcza w przypadku aranżacji ogrodu w stylu nowoczesnym, tutaj wystarczą rośliny w 2-3 barwach, z kolei w przypadku typowych wiejskich ogrodów, mnogość kolorów tylko podkreśli ich swojski klimat.

Pamiętaj też, aby po wybraniu konkretnych gatunków roślin, zapewnić im odpowiednie parametry glebowe — niektóre rośliny lepiej czują się w glebie o kwaśnym odczynie, inne z kolei wolą bardziej zasadową. Jeśli nie mamy zbadanej gleby w ogrodzie, warto kupić test do badania pH gleby, dzięki niemu będziesz mieć świadomość, jak postępować podczas sadzenia roślin, które będą wymagać na przykład wzbogacenia gleby o specjalną ziemię o odpowiednim pH.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies