Strona Główna OgródTrawnik Wapnowanie trawnika – czy, jak i kiedy wapnować?

Wapnowanie trawnika – czy, jak i kiedy wapnować?

Autor: Maciej
Wapnowanie trawnika – czy, jak i kiedy wapnować?

Zdrowy, piękny zielny dywan w ogrodzie to marzenie prawdopodobnie każdego pasjonata ogrodnictwa. Kondycja trawnika zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to jakość i struktura gleby, odpowiednie nawożenie, odpowiednie przygotowanie gleby pod trawnik, a także odpowiedni odczyn pH gleby. Bardzo ważna jest również sama pielęgnacja, częstotliwość koszenia, walka z chwastami oraz ewentualnymi chorobami i szkodnikami, jakie atakują trawnik. Jednym z zabiegów, jakie wykonuje się w celu poprawy jakości i kwasowości gleby jest wapnowanie trawnika. Po co je robić? Kiedy warto wapnować trawnik i jak zrobić to prawidłowo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z wapnowaniem trawnika w poniższym artykule.

Czy wapnować trawnik?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy wapnować trawnik, musimy najpierw dowiedzieć się, dlaczego i po co wykonywany jest zabieg wapnowania trawnika. Jak już wspominano, w powodzeniu zakładania i uprawy pięknego i zdrowego trawnika niezwykle ważny jest odpowiedni odczyn pH gleby. Trawa najlepiej rośnie w ziemi o pH mieszczącym się pomiędzy 5,5 a 6,5. Kiedy pH jest zbyt niskie i mamy do czynienia z kwaśną glebą trawa rośnie słabiej, możemy dostrzec, że źdźbła są rzadkie, słabe i wiotkie. Co więcej, w kwaśnym środowisku możemy zaobserwować pojawienie się na trawniku mchu oraz skrzypu polnego. Oczywiście samo pojawienie się mchu czy skrzypu, nie powinno być jedyną przesłanką do wykonania wapnowania, ponieważ możemy w ten sposób osłabić trawnik, a także przyczynić się do pojawienia chorób i chwastów. Najważniejszą przesłanką, która powinna wskazywać na konieczność wapnowania trawnika, jest odczyn pH gleby poniżej 5,5. Sprawdzanie odczynu gleby powinniśmy wykonywać co 2-3 sezony. Możemy zaopatrzyć się w automatyczny sprzęt do badania kwasowość, zrobić badanie testem paskowym, lub oddać odpowiednio pobraną próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Koniecznie przeczytaj  Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzać?

Jak wapnować trawnik?

Wapnowanie, czyli inaczej odkwaszanie trawnika należy wykonać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych nawozów wapniowych. Zawierają one 30% tlenek wapnia — tak zwany dolomit lub 50% kredę nawozową. Na trawniki, na których dodatkowym problemem jest rozprzestrzeniający się mech, warto zastosować nawóz wapniowo-magnezowy do trawników z mchem. Przed przeprowadzeniem wapnowania trawnika musimy dobrać odpowiednią dawkę nawozu, która będzie zależna od jakości gleby, a także od rodzaju używanego nawozu i dawkowania, wskazanego przez producenta. Przyjmuje się, że na glebach lekkich, piaszczystych należy zastosować od 5 do 8 kg tlenku wapnia na 100 m2, co 3-4 lata. Dawkę i ilość nawozu musimy dostosować do stężenia wapnia, który jest inny w przypadku dolomitu, a inny w kredzie nawozowej. Przed zastosowaniem, nawóz wapniowy powinniśmy dokładnie rozdrobnić, by pozbyć się grudek, a następnie równomiernie rozsypać na trawniku.

Mężczyzna sypiący nawóz na dłoń

Kiedy wapnować trawnik?

Wapnowanie trawnika powinno być wykonane w odpowiednim do tego terminie, aby nie zaszkodzić rosnącej trawie. Jeżeli mam do czynienia z gotowym trawnikiem wapnowanie powinno być przeprowadzone poza sezonem wegetacyjnym, w odpowiednich warunkach pogodowych

Bardzo ważne, aby nie łączyć wapnowania z nawożeniem trawnika innymi nawozami, ponieważ może to doprowadzić do wytworzenia się w glebie związków chemicznych, nieprzyswajalnych przez rośliny. Najlepiej, aby między wapnowaniem a nawożeniem innymi nawozami zachować kilka tygodni odstępu.

Wapnowanie trawnika na wiosnę

Wapnowanie trawnika najlepiej więc wykonywać wczesną wiosną, a w zasadzie na przedwiośniu, zanim jeszcze trawa rozpocznie wzrost. Odpowiednimi miesiącami powinny być luty/marzec.

Wapnowanie trawnika w listopadzie

Drugi odpowiedni termin na wapnowanie trawnika to okres po zakończeniu wegetacji, czyli późna jesień — tutaj możemy wskazać takie miesiące jak październik/listopad. Wapnowanie wykonujemy co około 2/3 sezony, z tego względu, że wapń dość powoli przenika do głębokich warstw ziemi.

Koniecznie przeczytaj  Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies