Strona Główna Ogród Wczesnowiosenne kwiaty w Twoim ogródku

Wczesnowiosenne kwiaty w Twoim ogródku

Autor: Maciej

Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy resztki śniegu bezpowrotnie znikają z naszych trawników, a na gałązkach drzew pojawiają się młode pąki. Spod ziemi nieśmiało zaczynają wychylać się pierwsze wiosenne kwiaty, które już za moment zaczną ozdobią nasze ogródki zwiastując nadejście wiosny. Po szarym dość ponurym — zwłaszcza gdy brakuje śniegu — okresie, te kolorowe główki na trawniku dają niesamowicie dużo radości i nadziei. Warto więc już jesienią zadbać o to, aby wczesna wiosna w naszym ogrodzie była barwna i optymistyczna. Podpowiadamy, jakie wczesnowiosenne kwiaty warto posadzić w swoim ogródku, a także jak o nie dbać, aby cieszyć się ich pięknymi kolorami, gdy w końcu odejdzie zima.

Wczesnowiosenne kwiaty — charakterystyka

Wczesnowiosenne kwiaty to rośliny, które kwitną na początku wiosny, zwykle od marca do maja. Charakteryzują się tym, że rozwijają kwiaty jeszcze przed rozwojem liści, co sprawia, że są one bardzo wyraziste i łatwo zauważalne.

Niektóre popularne gatunki wczesnowiosennych kwiatów to:

Przebiśniegi (Galanthus)

To niewielka roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych. Charakteryzuje się kształtem i wielkością podobnym do krokusa, ale jego kwiaty są białe z zielonymi plamkami na płatkach. Przebiśniegi osiągają zwykle od 10 do 15 cm wysokości, preferują umiarkowane nasłonecznienie lub półcień i gleby wilgotne, próchnicze i dobrze przepuszczalne. Przebiśniegi zwykle kwitną od lutego do kwietnia, w zależności od regionu i warunków pogodowych. Kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści.

Szafirki

Szafirki to bardzo popularne wczesnowiosenne kwiaty, które szczególnie pięknie prezentują się sadzone w szpalerach, na przykład wzdłuż ogrodowych ścieżek. Tworzą wówczas spektakularne, szafirowe dywany, składające się z maleńkich, zbitych dzwoneczków, osadzonych na długich cienkich łodygach. To niezwykle urocze kwiaty, bardzo często wybierane przez wiosenne panny młode, do delikatnych, romantycznych bukietów ślubnych. Szafirki najlepiej czują się w przepuszczalnej, lekko wilgotnej, próchniczej glebie o obojętnym odczynie. Cebulki szafirków po przekwitnięciu możemy pozostawić w glebie, na około 4-5 lat.

Koniecznie przeczytaj  Miniaturowe drzewa ozdobne - poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Krokusy 

Krokusy to popularne wczesnowiosenne rośliny cebulowe o kwiatach w różnych kolorach, w tym fioletowych, białych, pomarańczowych i żółtych. Krokusy uprawiane są na rabatach, w ogrodach skalnych, a także w doniczkach. Krokusy preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie wilgotne gleby. Roślina dobrze rośnie w klimacie umiarkowanym, w Polsce zaczynają kwitnąć zwykle w marcu. Krokusy sadzi się w glebie na głębokości około 7-10 cm i odległości około 10-15 cm między cebulami. Cebule można sadzić pojedynczo lub w grupach. Najlepiej jest je sadzić jesienią, zwykle od września do listopada. Krokusy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. W okresie wzrostu warto podlewać je umiarkowanie, aby utrzymać glebę wilgotną. Po kwitnieniu warto pozostawić liście, aby cebule mogły zebrać składniki odżywcze potrzebne do wzrostu w następnym sezonie.

Tulipany

Tulipan to kolejny, niezwykle popularny wczesnowiosenny kwiat, który spektakularnie zdobi nasze ogrody od kwietnia do maja – bo wtedy właśnie przypada okres jego kwitnienia. Istnieje wiele odmian tulipanów różniących się pokrojem, kolorem, a także kształtem kwiatów. Dzięki tej różnorodności, z wykorzystaniem różnych gatunków tulipanów możemy stworzyć w ogrodzie wspaniałe, różnorodne kompozycje. Cebulki tulipanów sadzimy jesienią od września do końca października. Po przekwitnięciu należy je wykopać z ziemi i przechowywać do jesieni w chłodnym i suchym pomieszczeniu.

Pierwiosnek

Obok krokusów i przebiśniegów, to jeden z najpopularniejszych kwiatów wczesnowiosennych – na co z resztą wskazuje jego nazwa. Istnieje bardzo dużo odmian prymulek różniących się pokrojem, kolorem i okresem kwitnienia. Pierwiosnki występują w bardzo szerokiej palecie barw od bieli, przez żółć, czerwień aż po róż i fiolet. Pierwiosnki zwykle dobrze rosną na wilgotnej, dobrze przepuszczalnej, próchniczej glebie, warto jednak wiedzieć, że niektóre gatunki mają inne wymagania glebowe. Z tego względu przed posadzeniem rośliny warto dobrze zapoznać się z wymaganiami wybranego gatunku.

Koniecznie przeczytaj  Czosnek ozdobny - sposób na dekoracje ogrodu!

Narcyz

Narcyz to bardzo popularna, wczesnowiosenna roślina, często nazywany żonkilem, chociaż w rzeczywistości narcyz należy do podgatunku żonkili. Narcyz kojarzy się z małym słońcem, a to za sprawą żółtego koloru i gwieździście rozchylonych płatkach. Uprawa narcyzów nie jest trudna, najlepiej czują się w dobrze nasłonecznionych miejscach, lubią żyzną i przepuszczalną glebę o obojętnym odczynie. Kiedy kwiaty przekwitną, cebulki należy wykopać i przechowywać do jesieni, kiedy to znowu wsadzimy je do ziemi, aby wiosną mogły ponownie rozświetlać ogrodowe rabaty.

Wczesnowiosenne kwiaty są łatwe do uprawy w ogrodach i doniczkach. Wymagają dobrze odcedzającej gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Rośliny te zwykle przetrzymują mrozoodporność i są łatwe do pielęgnacji. Wiosną należy regularnie podlewać je w czasie suszy i nawozić nawozami ogrodniczymi.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies