Strona Główna Kwiaty Werbena – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Werbena – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Autor: Maciej
Werbena – uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Werbena to jeden z bardzo popularnych w Polsce gatunków kwiatów ozdobnych. Najpiękniejszą częścią rośliny są kwiaty. Werbeny przepięknie wyglądają posadzone w grupie na rabatkach, jako część kwiecistej rabaty w połączeniu z innymi kwiatami ozdobnymi, a także jako ozdobna roślina doniczkowa. W naszym klimacie w naturze można spotkać tylko jeden jej gatunek: to werbena pospolita. Jednak uprawianych jest więcej odmian. Chcesz mieć werbenę w swoim ogrodzie? Poznaj jej wymagania i sprawdź, czy jesteś w stanie im sprostać!

Werbena – kilka słów wstępu

Wśród uprawnych odmian werbeny znajdziesz różne gatunki. Wybór jest spory, dlatego w zależności od preferencji bez problemu znajdziesz coś dla siebie. Dostępne są zarówno gatunki o podniesionych łodygach, jak i te zwisające. Pomieszaj ze sobą odmiany o różnych kolorach kwiatów, by stworzyć niepowtarzalną, barwną kompozycję. 

Charakterystyczną cechą werbeny jest jej łodyga pokryta meszkiem przypominającym włoski. Roślina kwitnie dość długo, bo przez całe lato i jesień. Kwiaty werbeny mogą mieć przeróżne kolory: białe, czerwone, fioletowe, a nawet niebieskie lub różowe. Wielobarwność kwiatów w połączeniu z nasyconą zielenią liści tworzy niepowtarzalne, urocze kompozycje. 

Werbena może osiągać całkiem sporą wysokość – nawet do 30 cm. Jest również dość rozłożysta – na szerokość może kłaść się nawet na 40-50 cm. 

Werbena – sadzenie

Kiedy sadzić werbeny? Najlepszy czas na tę czynność to druga połowa maja. Młode rośliny są wrażliwe na niskie temperatury, szczególnie na mróz, dlatego sadzenie ich w gruncie powinno mieć miejsce wówczas, gdy nie będzie już ryzyka przymrozków. 

Werbeny sadzi się z gotowych sadzonek. To popularna roślina, dlatego sadzonki bez problemu znajdziesz w każdym sklepie ogrodniczym, a nawet w hipermarketach na dziale ogrodniczym. 

Koniecznie przeczytaj  Tulipanowiec amerykański - uprawa, podlewanie, nawożenie i pielęgnacja

Pomiędzy sadzonkami najlepiej zostawić co najmniej 20 cm odstępu, a nawet więcej. Wówczas, gdy kwiaty już rozkwitną, nie będą rosnąć w ścisku i duchocie, co przełoży się na ich bujniejszy wzrost i lepsze efekty wizualne.

Werbena – podłoże i stanowisko

Werbena to roślina jednoroczna, jednak jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać jej potencjał, musisz zapewnić jej optymalne warunki do wzrostu. Roślina ta lubi ciepłe i słoneczne stanowiska. Mocne liście pokryte włoskami są odporne na usychanie, dlatego nawet mocne, bezpośrednio padające promienie słońca raczej im nie zaszkodzą. Ciepło jest tu kluczową kwestią, ponieważ te rośliny bardzo źle znoszą niskie temperatury. Jeśli przez dłuższy czas jest zimno i mokro, werbeny mogą umierać. 

Werbenie nie przeszkadza nawet silny i porywisty wiatr. Wszystko dzięki budowie liści: są one dość wąskie i mocne, dzięki czemu nie są podatne na podmuchy wiatru.

Najlepsze podłoże dla werbeny to żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba. Do uprawy werbeny nie nadaje się jednak piaszczyste podłoże. Na takim werbeny nie będą w ogóle rosnąć. Idealny odczyn gleby dla tej rośliny to 6-8 pH. 

Werbena – podlewanie

Werbena zdecydowanie wymaga solidnego podlewania. Należy jednak zachować w tej kwestii umiar: rośliny nie można przesuszyć, ale nie można też jej przelać. Gdy zalejesz roślinę, może zacząć obumierać. W przypadku uprawiania werbeny w doniczce, na dnie koniecznie zastosuj warstwę drenującą. Umiar i rozsądek w nawadnianiu to kluczowe kwestie w uprawie tej rośliny. 

Werbena – nawożenie i pielęgnacja 

Rozwój i kwitnienie werbeny warto wspomagać poprzez nawożenie jej. Wystarczający będzie nawóz do roślin kwitnących, stosowany w okresie kwitnienia. Wybieraj jednak takie nawozy, które w składzie będą mieć niewiele azotu. Preparat z dużą ilością azotu będzie pobudzał do wzrostu głównie liście, zamiast kwiatów. Lepiej więc wybierz nawóz o dużej zawartości potasu i fosforu – te pierwiastki mają korzystny wpływ na kwitnienie kwiatów. 

Koniecznie przeczytaj  Borówka - uprawa i pielęgnacja. Jak wyhodować borówkę w swoim ogrodzie?

Warto regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Wpłynie to korzystnie nie tylko na estetykę, ale również pobudzi to roślinę do rodzenia nowych kwiatów. Dzięki temu przez cały sezon będziesz cieszyć się uroczymi, estetycznymi, kolorowymi kwiatami. 

Korzystny wpływ na kondycję werbeny ma również regularne usuwanie uschniętych lub chorych pędów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies