Strona Główna OgródTrawnik Wertykulacja trawnika – czym jest, kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg?

Wertykulacja trawnika – czym jest, kiedy i jak przeprowadzić ten zabieg?

Autor: Maciej
Wertykulacja trawnika

Samo koszenie, podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie trawnika nie wystarczy w pełni do tego, by był on zawsze zielony i soczysty. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, o których nie każdy pamięta, a który jest bardzo istotny dla kondycji trawnika, jest wertykulacja. Na czym polega, kiedy i w jaki sposób należy wertykulować trawnik i czego będziesz do tego potrzebować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Na czym polega wertykulacja trawnika?

Choć nazwa „wertykulacja” brzmi dość zagadkowo i w pierwszej chwili nic nie mówi, w rzeczywistości to prosta czynność, z którą poradzi sobie w zasadzie każdy, kto ma odrobinę siły. 

Wertykulacja trawnika to, najprościej rzecz ujmując, nacinanie darni i usuwanie z niej filcu, czyli obumarłych części trawy (także tych pozostałych po koszeniu) oraz chwastów, liści i innych zanieczyszczeń. Im więcej śmieci zalega na darni, tym trudniej powietrze, słońce i woda docierają do gleby i korzeni. 

Wertykulację trawy można porównać do zabiegu oczyszczania skóry z martwego naskórka i zanieczyszczeń, po którym z łatwością oddycha i przyjmuje substancje pielęgnacyjne z preparatów kosmetycznych. 

Wertykulacja pomaga również nieco rozbić glebę, która po intensywnych lub długotrwałych opadach może stać się twarda, ciężka i zbita – to także utrudnia przenikanie wody, promieni słonecznych i powietrza. Dzięki temu korzenie zyskują więcej przestrzeni i mogą się swobodnie rozwijać. 

Ten zabieg pielęgnacyjny nie wymaga żadnych środków chemicznych, odżywia więc murawę i pobudza ją do wzrostu w zupełnie naturalny sposób. 

Kiedy należy wertykulować trawnik?

Wertykulację trawnika wystarczy przeprowadzać 1 raz w sezonie. Kiedy dokładnie wertykulować trawnik po zimie? Rekomenduje się, aby ten zabieg wykonywać najlepiej na przełomie marca i kwietnia, gdy ryzyko nocnych przymrozków jest już niewielkie

Koniecznie przeczytaj  Nawożenie trawnika - jak, czym i kiedy nawozić murawę?

Po zimie na trawie zalega mnóstwo śmieci i obumarłych części roślin, a wierzchnia warstwa ziemi jest twarda, zbita i zwapniona. Wertykulacja pozwoli na dokładnie oczyszczenie darni i pobudzi trawnik do wzrostu. Zabieg najlepiej wykonać właśnie po rozpoczęciu sezonu, tuż po pierwszym koszeniu. Efekt warto wzmocnić drugim zabiegiem, jakim jest aeracja.

Warto jednak wiedzieć, że nacinania darni nie zaleca się przy młodych trawnikach (młodszych niż rok- dwa lata). Wertykulacja młodego, rocznego trawnika może doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeni, który może nie być jeszcze w pełni wykształcony. 

Trawnik po wertykulacji może wyglądać nieciekawie, jednak nie warto się tym przejmować, ponieważ bardzo szybko się zregeneruje. 

Wertykulacja trawnika pomaga utrzymywać trawnik w dobrym stanie przez cały rok.

Wertykulacja po zimie czy w trakcie sezonu?

Kiedy jeszcze można przeprowadzać wertykulację? Choć zaleca się, by była to czynność po pierwszym wiosennym koszeniu, ale jednak tego nie zrobiłeś – nic straconego. Zabieg możesz wykonać także w innym okresie w sezonie.

Wertykulacja wiosną pomoże przede wszystkim oczyścić trawnik po zimie. Warto pamiętać również o tym, że jeśli wykona się ją na początku sezonu, to pod wpływem słońca i ciepła trawa o wiele szybciej się zregeneruje. Może okazać się bowiem, że w wyniku prac murawa została uszkodzona i powstaną łyse placki, które trzeba będzie albo wysiać na nowo, albo trzeba będzie poczekać na to, aż trawa sama w tym miejscu odrośnie. 

Pewną niedogodnością wertykulacji wiosną może być jednak to, że po takim trawniku nie powinno się nadmiernie chodzić do momentu, w którym system korzeni nie zapełni ewentualnych powstałych luk. 

Drugim często wybieranym momentem jest wertykulacja jesienią. Kiedy należy wykonać zabieg? Wszystko zależy od pogody. Istotne jest to, by zabieg wykonać z takim zapasem czasu, który pozwoli na regenerację systemu korzeni przed nadejściem mrozów. W przeciwnym wypadku, zamiast poprawić wygląd trawnika, można mu zaszkodzić. Trzeba również pamiętać o tym, że po wertykulacji trawnik wymaga nawożenia i podlewania, dlatego nocne przymrozki w przypadku trawy, która jeszcze nie zdążyła się zregenerować, mogą być czynnikiem destrukcyjnym. 

Koniecznie przeczytaj  Ph gleby w ogrodzie – jak sprawdzić kwasowość ziemi?

Jak wertykulować trawnik? Jakich narzędzi potrzebujesz?

Zabieg nacinania darni najprościej wykonać przy użyciu grabi z długimi zębami lub urządzenia zwanego wertykulatorem. 

Przy niewielkim trawniku wystarczający będzie wertykulator ręczny, jednak przy dużych powierzchniach nieoceniony będzie elektryczny. 

Zanim przystąpisz do zabiegu, pamiętaj o tym, by skosić trawę – najlepiej do wysokości około 1 cm. Dzięki temu masz pewność, że ostrze wertykulatora dotrze do filcu, a nie tylko zetnie źdźbła trawy. Przed przystąpieniem do pracy należy również ustawić głębokość, na jaką ostrza mają wbijać się w glebę.

Obsługa wertykulatora jest dość wymagająca pod względem fizycznym. Jego ostrza obracają się bowiem tylko w jedną stronę, dlatego cofanie go w celu powtórzenia czynności nic nie da. Trzeba wiedzieć również o tym, że przy trawnikach zaniedbanych czy po wyjątkowo długiej zimie, nacinanie darni być może trzeba będzie powtarzać kilkukrotnie w jednym miejscu. 

Jak wertykulować trawnik? Najlepiej sprawdza się przejeżdżanie wertykulatorem najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika. Zachowanie tej kolejności zwiększa szanse na to, że nacięty zostanie każdy kawałek murawy. 

Wertykulacja trawnika: jak głęboko należy ją wykonać?

Wertykulację można wykonywać również przy pomocy grabi, jednak biorąc pod uwagę to, że czynność ta wymaga dość znacznego wysiłku fizycznego i nacinania trawy kawałek po kawałku, będzie to zadanie bardzo męczące.

W dodatku operując grabiami trudno wymierzyć głębokość, na jaką ich zęby będą wbijane w darń i glebę. Przyjmuje się, że powinno to być co najmniej 1,5 cm. Wybierając wertykulator można ustawić na nim stałą głębokość wbijania ostrzy, dzięki czemu praca jest o wiele łatwiejsza. 

Czynności niezbędne po wertykulacji

Wygląd trawnika po wertykulacji prawie na pewno pozostawi wiele do życzenia. Nie warto się tym jednak nadmiernie przejmować, ponieważ jest to stan przejściowy i trawa dość szybko się zregeneruje. 

Koniecznie przeczytaj  Nawozy NPK – działanie i zastosowanie

Wertykulacja trawnika, kiedy jest on bardzo zanieczyszczony, pobudzi go do odnowy i – co bardzo istotne – zapobiegnie gniciu korzeni i innym chorobom. 

Po wertykulacji trawnik trzeba koniecznie dokładnie zgrabić, aby usunąć wszelkie pozostałości. Zgrabione resztki nie nadają się jednak do użycia w formie kompostu. Po dokładnym wygrabieniu trawnika należy zastosować nawóz, a następnie go obficie podlać. 

Już za kilkanaście dni zauważysz wyraźne efekty: trawa będzie szybciej rosnąć, będzie zieleńsza, bardziej sprężysta i jędrniejsza, a w miejscach, w których była przerzedzona, prawdopodobnie zacznie się zagęszczać. 

Wertykulacja trawnika: co zrobić, gdy trawa ulegnie nadmiernemu uszkodzeniu?

Zabieg nacinania darni nie jest do końca przewidywalny. Może okazać się, że chcąc dobrze, nadmiernie uszkodziliśmy murawę. Co zrobić, jeśli po wertykulacji powstały na nim miejscowe wyłysienia lub znacznie się przerzedził?

W takim przypadku nie pozostaje nic innego, niż rozpulchnienie ziemi (można zrobić to np. grabiami), dosypanie niewielkiej warstwy żyznej gleby, a następnie wysianie nasion trawy. W sprzyjających warunkach pogodowych (słońce, ciepło, deszcz) nowa trawa wyrośnie dość szybko, niwelując skutki wertykulacji. 

Dosianie nowej trawy należy zakończyć obfitym podlaniem murawy i odczekaniem, aż odrośnie. 

Wertykulacja a aeracja – czym różnią się te zabiegi?

W kalendarzu pielęgnacji trawnika aeracja to drugi istotny dla jego kondycji zabieg, zaraz obok wertykulacji. 

Nazwa “aeracja” pochodzi od angielskiego “aero”, czyli powietrze. Trudno o bardziej adekwatną nazwę, ponieważ to zabieg polegający właśnie na napowietrzaniu gleby. 

Aeracja polega na nakłuwaniu gleby za pomocą urządzenia z kolcami. Dzięki temu rozluźnia i rozpulchnia ją, przez co woda, powietrze i promienie słońca przenikają do niej o wiele łatwiej. 

W odróżnieniu od wertykulacji aeracja nie oczyszcza darni ani nie uszkadza trawnika. Jest zabiegiem typowo napowietrzającym. Dzięki temu można również wykonywać go częściej – nawet kilka razy w roku. Aeracja świetnie sprawdza się na murawach, które są intensywnie użytkowane – ziemia na nich jest mocno ubijana, przez co z czasem staje się twarda i ciężka. To zaś utrudnia rozrost korzeni, a tym samym pogarsza kondycję trawnika. 

Related Posts

1 komentarz

Aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Kiedy i jak ją przeprowadzać? | CzasNaOgrod.pl 16 września 2020 - 14:31

[…] zabieg ten powinien być przeprowadzany dwa razy w sezonie: wiosną, tuż po pierwszym koszeniu i wertykulacji, a następnie późnym latem lub wczesną […]

Komentarze wyłączone.

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies