Strona Główna Nawadnianie Wiercenie studni głębinowych krok po kroku, cena.

Wiercenie studni głębinowych krok po kroku, cena.

Autor: Maciej
Wiercenie studni głębinowych

Studnie głębinowe przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Rosnące ceny wody, a także powtarzające się okresy suszy sprawiają, że coraz więcej ludzi szuka alternatywnych źródeł wody, które będą w sposób stały, ekonomiczny i ekologiczny zaopatrywały gospodarstwo domowe w wodę. Żyjąc w miejscu, gdzie nie ma możliwości podłączenia wody z sieci wodociągowej, studnia staje się też jedynym możliwym źródłem wody. Jakiekolwiek pobudki by nami nie kierowały, przed podjęciem decyzji o wierceniu studni warto zapoznać się szczegółowo z całym procesem, a także poznać jego koszty.

Studnia głębinowa – charakterystyka

Studnia głębinowa inaczej nazywana jest studnią rurową czy też studnią wierconą. Jej charakterystyczną cechą jest głębokość, która może sięgać nawet poniżej 10 metrów w dół. Dzięki temu, że do jej wiercenia używane jest specjalne urządzenie nazywane wiertnicą. Studnia głębinowa składa się z dwóch rur, Rury osłonowej i rury filtracyjnej. Ta pierwsza sięga aż do wodonośnej warstwy, natomiast rura filtracyjna wnika w tę warstwę. Rura osłonowa zakończona jest specjalną obejmą nośną, w tej rurze znajduje się przyłącze wody oraz zawór odcinający wodę.

W przypadku, kiedy wiercona studnia jest głębsza niż 8 metrów, niemożliwe staje się zasysanie wody. Wtedy, konieczne jest zastosowanie specjalnej pompy głębinowej.

Kopanie studni głębinowej

Przed przystąpieniem do kopania studni głębinowej koniecznej jest wykonanie badań geologicznych. Ich głównym celem jest ocena warunków hydrogeologicznych, a także budowy geologicznej obszaru, na którym planowany jest odwiert. Badania geologiczne pomagają w doborze parametrów osprzętu potrzebnego do bicia studni. Długość filtra, średnica rur, czy też głębokość posadowienia filtra, to niektóre z tych parametrów, które będziemy mogli ustalić dzięki badaniom geologicznym. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy w przypadku, kiedy na przykład wykonany odwiert jest zbyt płytki lub miejsce odwiertu nie posiada odpowiedniej warstwy wodonośnej.

Koniecznie przeczytaj  Nawadnianie trawnika – kompleksowy poradnik

Wiercenie studni głębinowych

Rozpoczynając kopanie studni głębinowej, musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że w danym miejscu musi być dostęp do wodonośnej warstwy. Wybierając miejsce, musimy też zwrócić uwagę na odpowiedni odstęp od wszelkich miejsc kolizyjnych, a także źródeł zanieczyszczeń. Przepisy wskazują dokładnie, w jakiej odległości od granicy działki, rowu przydrożnego oraz kanalizacji może zostać wywiercona studnia. Jeżeli planujemy kopanie studni o głębokości przekraczającej 30 metrów, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.

W przypadku płytszej studni lub wykazującej wydajność mniejsza niż 50 m3/budowę studni musimy tylko zgłosić do odpowiedniego urzędu. Planując wiercenie studni głębinowej, musimy liczyć się z jej kosztami. Składają się na nie koszty projektu, dokumentacji hydrologicznej, prac geologicznych, a także opłata za pozwolenie i wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Odwiert studni

Odwiert studni głębinowej najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się tego rodzaju pracami. Poszukując odpowiedniej firmy prowadzącej odwierty studni głębinowych, koniecznie sprawdźmy ich referencje. Warto szukać firm lokalnych, pozwoli to na zmniejszenie kosztów, a także doświadczenie firmy w pracach na danym obszarze. Zapoznając się z ofertą poszczególnych firm oferujących wiercenie studni głębinowych, koniecznie dowiedzmy się, co dokładnie wliczone jest w podaną cenę. Niektóre firmy oferują zakładanie filtrów oczyszczających lub darmowe badanie wody.

Wiercenie studni głębinowych – cena

Jedną z największych barier, które powstrzymują wiele osób przed inwestycją w studnie wierconą, jest jej koszt. Jeżeli chodzi o wiercenie studni głębinowych, cena zależna jest w dużej mierze od warunków gruntowo-wodnych. Im warstwa wodonośna będzie płytsza a jej wydajność większa, cena kopania studni głębinowej będzie niższa. Koszty mogą z kolei wzrosnąć, gdy woda w wywiercone studni okaże się niezdatna do picia i konieczne będzie dokupienie specjalistycznych filtrów do uzdatniania wody.

Odwierty studni to zwykle koszt około 300 zł za metr. W cenę wchodzi rura osłonowa, jednak dodatkowym kosztem będzie zakup pompy głębinowej, która może kosztować do 200 do 1500 zł. Podobnie w przypadku konieczności instalacji zbiornika hydroforowego, którego cena może wahać się między 300 a 1000 zł. Należy również pamiętać, że cena studni uzależniona jest od jej pojemności.

Koniecznie przeczytaj  Studnie głębinowe – rodzaje studni, koszt wykonania, pozwolenie

Czy studnia głębinowa to dobry pomysł?

Studnie głębinowe bazują na wodzie pochodzącej z pokładów skalnych, występujących zwykle na głębokości od 15 do 20 metrów. Pomiędzy nimi znajduje się wiele warstw gleby, które działają jak naturalny filtr, oczyszczający wodę trafiającą do studni. Studnia głębinowa jest przedsięwzięciem ekologicznym, zapewniającym odpowiednie zasoby wody, nawet w okresach wzmożonej suszy.

Posiadając własne ujęcie wody w postaci studni głębinowej, możemy korzystać z niej do nawadniania ogrodu, a także do użytku domowego. Studnia pozwala zatem na znaczną oszczędność wody, co odbije się pozytywnie na domowym budżecie, a także na całym ekosystemie. Jeżeli więc mamy środki oraz możliwości do inwestycji w studnię głębinową, zdecydowanie warto to zrobić i uniezależnić się od sieci wodociągowej.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies