Strona Główna Ogród Wierzba japońska Hakuro – uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

Wierzba japońska Hakuro – uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

Autor: Maciej
Wierzba japońska Hakuro – uprawa, pielęgnacja, przycinanie i rozmnażanie

W wielu przydomowych ogródkach pojawia się wierzba japońska Hakuro. Jakiej pielęgnacji wymaga? Jak się ją przycina i rozmnaża? W naszym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje o wierzbie Hakuro!

Wierzba Hakuro – wymagania

Wierzba Hakuro nishiki to jedna z odmian wierzby japońskiej nazywanej wierzbą całolistną. Jest ona uprawiania w formie krzaczastej, jak i piennej. Wierzba Hakuro wymagania ma wbrew pozorom niewielkie, jak na roślinę pochodzącą z Japonii. Ten gatunek ozdobny potrzebuje jedynie:

  • słonecznego stanowiska
  • żyznej, próchniczej, wilgotnej ziemi
  • częstego nawodnienia.

To mrozoodporny gatunek, dlatego też nie wymaga przykrywania zimą. W pierwszych latach jednak warto to robić, aby ochronić młodą sadzonkę przed niskimi temperaturami.

Wierzba Hakuro – sadzenie

Wierzba Hakuro sadzenie jest proste. Robimy dwa razy większy dołek niż doniczka, wcześniej jednak, przez co najmniej godzinę moczymy korzenie w wodzie, a potem je rozluźniamy. Po włożeniu do żyznej gleby stabilizujemy sadzonkę palikami. Wierzch posypujemy dość obficie korą.

Co ważne wierzba całolistna może być sadzona nie tylko w gruncie, ale i w dużych pojemnikach. Będzie, wtedy zdobić balkon lub altanę.

Wierzba Hakuro – pielęgnacja

Wierzba Hakuro pielęgnacja to proces. Zapewnij nasłonecznione miejsce i wilgotne podłoże, poza tym nie zapomnij o regularnym nawadnianiu. Można nawozić ziemię kompostem lub mieszankami nawozowymi. To wszystko!

Wierzba Hakuro – uprawa

Wierzba Hakuro uprawa nie jest skomplikowana. Należy pamiętać, że ta roślina nie lubi być przesuszana, więc trzeba zadbać o odpowiedni poziom wilgotności. Teren półcienisty, jak i ten cienisty jej nie sprzyja, bowiem zasychają wtedy końcówki, a liście mogą stracić swoją barwę. Wierzba japońska, jeśli jest uprawiana na zupełnie innym miejscu niż potrzebuje to staje się zdecydowanie bardziej podatna na chory i na szkodniki.

Koniecznie przeczytaj  Rośliny do oczka wodnego – jakie wybrać i jakie mają właściwości?

W sklepach znajdziemy wierzbę Hakuro w postaci drzewka szczepionego na pniu, jak i w formie krzaczka. Zaciszne miejsce osłonięte od wiatru w obu przypadkach jest konieczne. Przesadzać można w zasadzie przez cały rok, choć najbardziej poleca się to robić, gdy jest przełom kwietnia i maja, albo września oraz października. Zanim zasadzimy najpierw odchwaszczamy nowe miejsce, również rozluźnienie bryły jest kluczowe.

Wierzba Hakuro rozmnażanie

Wierzba Hakuro może być rozmnażana w domowych warunkach. W jaki sposób? Polecany jest tu wariant szczepienia, czyli pobieramy sadzonkę z dorosłego okazu. Pędy bardzo szybko się ukorzeniają.

Zaleca się ten zabieg przeprowadzać w okresie zimowym. Ukorzenienie jest łatwe. Wierzba Hakuro rozmnażanie polega na odcięciu jesienią lub zimą zdrewniałego pędu i zanurzenie go w wodzie. Pozostawiamy w chłodnym miejscu. Jednak to mniej skuteczna metoda niż szczepienie.

Wierzba Hakuro – przycinanie

Poprzez przycinanie uda się formować wierzbę japońską w zasadzie dowolnie. Robimy taki zabieg po zakończonym kwitnięciu! Spokojnie można to powtarzać nawet kilka razy do roku, również co miesiąc. Podczas skracania pędów zmieniamy wygląd, ale co ważniejsze następuje zagęszczenie korony i powstawanie nowych, ozdobnych liści. Wierzba Hakuro przycinanie to proces, który pozwala nam uzyskać dowolną formę.

Pierwszy rok to silne przycinanie młodych okazów, pozbywamy się 20 centymetrów, albo kilkunastu oczek. Później kierujemy się tempem wzrostu, a także tym, jaki efekt chcemy osiągnąć co do kształtu sadzonki. Nie można jednak ciąć zbyt daleko od poprzedniego. To pozwoli koronie krzewić się równomiernie, poza tym stopniowo. Koniecznie trzeba posiadać ostry sekator, tniemy nim zaraz ponad parą liści, czyli tuż nad oczkiem.

Ostatnie cięcie uda się wykonywać przez cały rok, choć maksymalnie zaleca się do sierpnia. Dzięki temu umożliwimy drzewu regeneracje oraz przygotowanie się do okresu zimowego.

Koniecznie przeczytaj  Jak uprawiać i kiedy siać słonecznik?

Wierzba Hakuro – choroby

Wierzba Hakuro choroby ma różne. Z reguły to grzyby, czyli czerniak, rdza, do tego są jeszcze szkodniki, takie jak przędziorek, mszyca wierzbowa, czy też pienik. Rdza wierzby jest wywoływana przez grzyby, dotyka ona pędy oraz liście. Widać na nich wtedy charakterystyczne rdzawe plamki.

A to czerniak to również choroba grzybiczna, ale tu jest wyraźnie dostrzegalna grzybnia, mało tego wierzch liści staje się żółty. Natomiast parch wyróżnia się widocznymi brodawkami i zaciemnieniem, do tego liście mocno opadają.

W przypadku szkodników to pienika pluskwiak osłabia roślinę, a rynnica wierzbowa ma larwy oraz dorosłe osobniki, które pojawiają się głównie na podmokłych terenach. Wszystkie niszczą i zjadają sadzonkę, aczkolwiek w różnym tempie.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy to trzeba działać szybko, ponieważ w innym wypadku problem się prędko rozprzestrzeni na dalszą część rośliny, albo na inne okazy znajdujące się na działce. Pomocne będą specjalistyczne preparaty ochronne do walki z grzybami i szkodnikami, do tego warto wyciąć uszkodzone pędy lub te zarażone. Za to opadłe liście koniecznie spal!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies