Strona Główna Zwierzęta w ogrodzie Wiewiórka w ogrodzie – szkodnik czy przyjaciel?

Wiewiórka w ogrodzie – szkodnik czy przyjaciel?

Autor: Maciej
wiewiórka w ogrodzie

Wiewiórka to wyjątkowo urokliwe stworzenie leśne. Wiewiórki są urodzonymi alpinistami, sprawnie skaczą i wspinają się po drzewach, są zwinne szybkie i mega słodkie. Często spotykamy je w lasach oraz parkowych alejkach. Bujna kita i uroczy pyszczek sprawiają, że te małe stworzenia hipnotyzują swoich obserwatorów. Wiewiórki mogą również stać się jednym z dzikich lokatorów naszego ogrodu. Dzieci z pewnością byłby tym faktem zachwycone, ale czy dorośli domownicy także? Czy wiewiórka w ogrodzie to powód do radości, czy raczej do obaw?

Wiewiórka w ogrodzie

Kiedy w ogrodzie pojawia się wiewiórka reakcja gospodarzy może być różna. Jedni ucieszą się, że to urocze stworzenie zagościło na ich działce, inni mniej entuzjastycznie będą patrzeć na nowego lokatora, obmyślając jak się go skutecznie pozbyć. Które podejście jest słuszne? Wszystko zależy od indywidualnych przekonań i świadomości. Warto bliżej poznać zwyczaje tych małych gryzoni i dowiedzieć się, dlaczego wiewiórki osiedlają się w ogrodzie i czy mogą wyrządzić jakieś szkody?

Czym może grozić obecność wiewiórki w ogrodzie?

Niechęć do wiewiórek w ogrodzie wynika z mocno przerysowanych i krzywdzących opinii, jakoby te małe zwierzątka zjadały małe ptaki i ogryzały korę drzew oraz pąki młodych liści. Jak jest w rzeczywistości? Owszem, wiewiórki żywią się nie tylko orzechami z drzew czy nasionami z szyszek, ale czasem również plądrują ptasie gniazda napotkane na swojej drodze, jednak wynika to po prostu ich mięsożernej natury. Jeżeli zaś chodzi o uszkodzenia drzew to owszem, zdarzają się pojedyncze przypadki zniszczenia drzewa przez wiewiórki, jednak raczej nie słyszy się, o całych sadach czy lasach zniszczonych przez wiewiórki. Pozostaje więc samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście obecność tego sympatycznego ssaka w ogrodzie jest groźna?

Koniecznie przeczytaj  Gniazdo os i szerszeni w ogrodzie – jak je zlikwidować?

Czym żywią się wiewiórki?

Pomocne w ustaleniu czy wiewiórki mogą nam zaszkodzić w ogrodzie czy nie, jest zapoznanie się ze zwyczajami żywieniowymi oraz aktywnością dzienną wiewiórek. Wiewiórki żywią się praktycznie wszystkim co mogą znaleźć w lesie. Przede wszystkim są smakoszami nasion, owoców i paczków drzew. Wyniki badań nad wiewiórkami wykazały, że przez cały rok podstawowym składnikiem diety wiewiórek są nasiona świerka oraz sosny. Końcem lata do ich menu dochodzą orzeszki bukowe, natomiast wiosną pąki drzew iglastych. Oczywiście wśród produktów lubianych przez wiewiórki znajdują się również orzeszki laskowe, jagody, grzyby oraz korzenie, a także chrząszcze, poczwarki mrówek i różne rodzaje owadów, sporadycznie są to jaja i pisklęta ptaków.

Dzień z życia wiewiórki

Wiewiórka prowadzi dzienny tryb życia. Wstaje wczesnym rankiem i wtedy jest najbardziej aktywna, zbiera zapasy na zimę, zagrzebuje je w pobliżu korzeni drzew lub magazynuje w dziuplach. Niestety nigdy nie zapisuje mapy swoich ukrytych skarbów, w związku z czym zimą musi nieźle się napracować aby je wszystkie odnaleźć. Podczas poszukiwań wiewiórka rozsiewa przypadkowo nasiona, co jest bardzo pożyteczne dla przyrody. Po porannych zbiorach wiewiórki ucinają sobie południową sjestę, zaś do aktywności powracają po południu. Przed zachodem słońca zapadają w regenerujący sen. Wiewiórki nie zapadają w sen zimowy, jednak zimą ich aktywność znacznie się skraca. Pracują już tylko o poranku, wyruszając w poszukiwaniu pożywienia, w południe wracają na odpoczynek który trwa do następnego ranka.

Skąd wiadomo że wiewiórka mieszka w naszym ogrodzie?

Wiewiórki mieszkają w gniazdach lub dziuplach. Jeżeli zauważymy na drzewie kuliste gniazdo utkane z gałązek, może to być oznaka, że mamy puszystego lokatora w ogrodzie. Wiewiórki najczęściej osiedlają się w parach i wspólnie budują zwykle kilka gniazd w rejonie który zamieszkują. Jeżeli w ogrodzie lub sadzie znajdują się drzewa z dziuplami, jest spora szansa że właśnie tam zamieszkają wiewiórki. Jeżeli chcemy zaprosić wiewiórkę do ogrodu nie usuwajmy z drzew starych ptasich gniazd – wiewiórki zaadaptują je sobie na własne potrzeby, dobudowując zadaszenie. Możemy też pokusić się o zabudowanie skrzyni lęgowej w koronie drzewa iglastego, gdzie wiewiórka będzie mogła stworzyć bezpieczny dom dla swojej rodziny.

Koniecznie przeczytaj  Ptaki w ogrodzie – jak o nie dbać i jak zachęcać do odwiedzania?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies