Strona Główna Ogród Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych

Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych

Autor: Maciej
Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a coraz wyższe temperatury kuszą i zachęcają do spacerów. Jednak zanim to nastąpi, mniej więcej w okresie wczesnego przedwiośnia, musimy pamiętać o wykonaniu bardzo istotnej pracy ogrodowej. Są nią opryski wiosenne krzewów i drzew owocowych. Opryski najczęściej wykonuje się końcem lutego, zanim na drzewach pojawią się liście. Oczywiście poszczególne rodzaje oprysków należy dostosować do panujących warunków pogodowych. Ważna jest też faza rozwoju roślin, jaka jest wskazana dla danego specyfiku. Przestrzeganie tych terminów jest ważne, ponieważ to od nich zależy skuteczność oprysku.

Dlaczego terminy wiosennych oprysków są tak ważne?

Jak już wspomniano, planując wiosenne opryski krzewów i drzew owocowych, niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego terminu. Zależy on bowiem od dwóch najważniejszych zmiennych, takich jak pogoda i faza rozwoju rośliny. Ta druga wytyczna jest o tyle ważna, że trzeba trafić na taki moment, kiedy patogen wnika do tkanek rośliny. Ewentualnie, gdy zarodniki grzybów powodujących choroby drzewek infekują roślinę. Żeby ocenić, kiedy następuje odpowiedni moment do wykonania oprysku, należy dokładnie i regularnie obserwować rośliny. Po raz pierwszy drzewa owocowe należy opryskać, zanim jeszcze otworzą się pąki liściowe. Kolejną turę oprysku należy wdrożyć w fazie rozwoju liści, przed otwarciem pąków kwiatowych, a także w czasie kwitnienia.

Jak wyznaczyć odpowiedni termin na oprysk drzew owocowych

Wyznaczenie odpowiedniego terminu na oprysk drzew owocowych w dużej mierze zależne jest od gatunku drzewa i jego rozwoju. Każda roślina przechodzi przez fazy rozwoju nieco inaczej. Wprawnemu ogrodnikowi, regularna obserwacja pozwoli jednak dość łatwo określić kiedy występuje odpowiedni moment. Przykładowo, w przypadku jabłoni, pąki kwiatowe pierwotnie są zielone, następnie różowieją, a na końcu stają się białe. Oprysk tego gatunku drzewa owocowego preparatem siarkowym, chroniącym przed mączniakiem należy wykonać w fazie różowego pąka. Nie jest możliwe wyznaczenie stałych terminów oprysków drzew owocowych. Są one bowiem bardzo zmienne i zależne od fazy rozwoju rośliny, a ta z kolei zależy od panujących warunków atmosferycznych. Przy przedłużającej się, mroźnej zimie, drzewa mogą dużo później rozwijać pąki, niż w przypadku zimy krótkiej i ciepłej. Dlatego ważna jest dokładna obserwacja roślin i dopasowanie terminu oprysku do panującej aury oraz tego, jak zachowują się rośliny.

Koniecznie przeczytaj  Koszenie w czasie upałów – czy i jak to robić prawidłowo?

Wiosenne opryski roślin owocowych – jak wykonać je poprawnie?

Nie tylko termin oprysków drzewek i krzewów owocowych jest ważny, ale również technika oprysku. Przede wszystkim należy zadbać o to, żeby wszystkie gałęzie oraz pędy drzewa poddawanego opryskowi zostały dokładnie pokryte opryskiem. Przygotowanym preparatem opryskujemy poszczególne drzewa i krzewy od nasady pnia, aż po samą koronę. Wiosenny oprysk olejowy przeciwko szkodnikom powinien być wykonany bardzo obficie. Preparat może wręcz skapywać z pędów oraz gałązek rośliny. Z kolei wiosenne opryski miedzianem wykonujemy punktowo. Należy nakładać go tylko na gałązki, na których rozwijają się pąki.

Pora ma znaczenie – czyli kiedy wykonywać wiosenne opryski?

Na wykonanie oprysków wiosennych trzeba wybrać nie tylko odpowiednią fazę rozwoju, ale też odpowiednią pogodę do ich wykonania. Najlepszy będzie ciepły, pochmurny, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Nie wykonujemy oprysku w dni słoneczne, ponieważ mogłoby to doprowadzić do poparzenia roślin. Nie należy również opryskiwać w czasie deszczu lub bezpośrednio przed nim, ponieważ preparat może zostać całkowicie spłukany. Temperatura powietrza nie powinna być też zbyt niska. Środki ochrony roślin w takiej temperaturze wykazują znacznie mniejszą skuteczność. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu oprysku, jaką temperaturę zaleca producent preparatu.

Opryski wiosenne drzew owocowych – jakie i kiedy wykonać?

Wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych to bardzo ważny element pielęgnacji roślin owocowych w sadach. Aby utrzymać dobrą jakość plonów i ustrzec się przed atakiem szkodników, trzeba dbać o regularne sezonowe opryski, które temu zapobiegną. W zależności od gatunku rośliny mogą być potrzebne różne rodzaje oprysku, które trzeba będzie zastosować w zróżnicowanych terminach. Do pierwszych oprysków, które wykonuje się w sadach najwcześniej, zaliczamy opryski olejowe zwalczające szkodniki atakujące drzewa owocowe. Oprysk ten ma niszczyć zimowe jaja oraz wylęgające się z nich larwy takich szkodników jak przędziorek, misecznik śliwowy oraz mszyca. Dzięki temu opryskowi, w okresie wegetacji szkodniki nie pojawią się na drzewach. Opryski te można wykonywać już w lutym lub na przełomie lutego i marca.

Koniecznie przeczytaj  Aksamitka - skromna królowa polskich rabatek. Uprawa, pielęgnacja, wymagania

Wiosenne opryski drzew pestkowych

Wczesną wiosną musimy też zadbać o wykonanie ważnych odprysków drzew pestkowych, takich jak:

  • oprysk zwalczający kędzierzawość liści brzoskwiń – musi być podany, zanim pękną pąki liściowe a temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 6 stopni Celsjusza. Do tego oprysku wykorzystuje się takie preparaty jak np. Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WP
  • oprysk przeciwko rakowi bakteryjnemu – stosowany na takie drzewa jak morele, brzoskwinie, czereśnie, wiśnie i śliwy. Tutaj również można zastosować Miedzian 50 WP.
  • oprysk przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych – wykonujemy go na początku kwitnienia – faza białego pąka kwiatowego. Najczęściej opryskujemy czereśnie, wiśnie i śliwy. Wykorzystywany do oprysku może być Miedzian 50 WP, Topsin M 500 SC.

Opryski przeciw szkodnikom jabłoni i gruszy

Do wczesnych oprysków, które należy wykonać, zanim pękną pąki liściowe oraz pojawi się zielony pąk kwiatowy, należą opryski jabłoni przeciw kwieciakowi jabłkowcowi. Oprysk ten wykonujemy preparatem DELTAM. Z kolei preparaty siarkowe zastosowane w okresie różowego pąka ochronią jabłoń przed mączniakiem. W czasie ukazywania się liści i zielonego pąka kwiatowego, należy opryskać jabłonie oraz grusze przeciwko parchowi jabłoni i parchowi gruszy. Opryski drzew owocowych należy powtórzyć w czasie kwitnienia drzew. Szczególnie ważny jest oprysk przeciwko parchowi jabłoni i gruszy, mącznikowi, oraz rakowi bakteryjnemu.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies