Strona Główna Nawadnianie Woda w ogrodzie – (ujęcie wody w ogrodzie) – punkty poboru wody

Woda w ogrodzie – (ujęcie wody w ogrodzie) – punkty poboru wody

Autor: Maciej
Woda w ogrodzie, ujęcie wody w ogrodzie

Woda w ogrodzie to niezbędny element infrastruktury ogrodowej, dzięki której możemy wygodnie i efektywnie pielęgnować rośliny, ale nie tylko. Ogrodowe ujęcie wody przyda się do podłączenia myjki ciśnieniowej, pracy oczka wodnego czy też napełnienia basenu. Bardzo ważne jest dobre rozmieszczenie punktów poboru wody w ogrodzie, tak aby zapewniały nam one wygodę korzystania.

Róże rodzaje ujęć wody, ciekawy design i funkcjonalność sprawia, że projektując punkty poboru wody, możemy jednocześnie urozmaicić go pod względem estetycznym, a także pozytywnie wpłynąć na komfort jego użytkowania.

Woda w ogrodzie

Jak pokazują statystyki, roczne zużycie wody używanej do nawadniania roślin wynosi około 1200 l na 1 m sześcienny powierzchni. Jest to wartość uśredniona, która w rzeczywistości uzależniona jest od różnych czynników. Mogą to być zarówno warunki atmosferyczne, typ gleby, wymagania roślin ogrodowych czy specyfika ogrodu. Chcąc zmniejszyć koszty nawadniania ogrodu, warto zainwestować w nowoczesne technologie nawadniania. Pozwalają na zwiększenie kontroli ilości wody, czasu, ale też efektywności nawadniania poprzez odpowiedni sposób jej podawania.

Woda w ogrodzie używana jest jednak nie tylko do podlewania roślin, ale też do napełniania zbiorników wodnych, rekreacyjnych i ozdobnych, oraz do zabiegów porządkowych.

Skąd brać wodę w ogrodzie?

Istnieje kilka sposobów, na zaopatrywanie ogrodu w wodę. Najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób jest to zbieranie wody opadowej. Tak zwana deszczówka, ma bardzo korzystny wpływ na rośliny, a dodatkowo jest za darmo. Warto więc zainwestować w zbiorniki na wodę deszczową, które podłączymy do systemu rynien. Zbiornik na wodę deszczową może być nadziemny lub podziemny. Dokupując specjalną pompę do wody, możemy swobodnie korzystać z takiego zbiornika do podlewania ogrodu. Innym dość ekonomicznym źródłem wody w ogrodzie jest studnia.

Koniecznie przeczytaj  System nawadniania ogrodu – poradnik krok po kroku

Jeżeli mamy możliwość, warto zainwestować w wierconą studnię głębinową, wraz z pompą głębinową i hydroforem, który zapewni odpowiednie ciśnienie wody. Woda ze studni nadaje się zarówno do podlewania ogrodu, jak i do codziennego użytkowania. Może stanowić alternatywne źródło w okresach suszy czy problemów z siecią wodociągową. Aby używać wody ze studni na potrzeby domowe, koniecznie musimy dokonać badania wody i w razie nieprawidłowości zamontować filtr do uzdatniania wody. Niestety samo wiercenie i montaż studni jest dość kosztowny, jednak zdecydowanie jest to inwestycja wartościowa i opłacalna.

Najprostszym, a przy tym najpopularniejszym źródłem wody w ogrodzie, jest sieć wodociągowa. Podczas budowy domu i instalacji wodno-kanalizacyjnej, możemy zamontować kran na zewnątrz domu, pozwalający na szybki dostęp do wody. Woda wodociągowa nie zawsze jest jednak polecana do podlewania roślin ze względu na zawartość szkodliwego dla nich chloru.

Ujęcie wody w ogrodzie

Planując ujęcie wody w ogrodzie, powinniśmy wziąć pod uwagę funkcjonalność oraz dostępność do wody z różnych punktów działki. W przypadku dużych posesji wskazane jest rozmieszczenie kilku punktów poboru wody. Jednym z podstawowych punktów poboru wody jest kran zainstalowany na zewnątrz elewacji domu. Mogą to być dwa krany, usytuowane w strategicznych miejscach, pozwalające na zaopatrzenie w wodę większości ogrodu.

Dobrym pomysłem jest umieszczenie kilku ujęć wody na terenie ogrodu. Możemy umieścić je na przykład w pobliżu rabat kwiatowych, w pobliżu warzywniaka czy też w pobliżu miejsca, gdzie planujemy budowę basenu lub oczka wodnego. Dobrze, aby punkt poboru wody zlokalizowany był też blisko podjazdu, co umożliwi wygodne umycie kostki czy też samochodu.

Punkt poboru wody w ogrodzie

W ogrodzie o powierzchni ponad 1000 m2 niezbędne będzie kilka ujęć wody, które pozwolą na efektywne i wygodne zaopatrzenie działki w wodę. Planując umiejscowienie punktu poboru wody w ogrodzie, warto też przemyśleć kwestię estetyczną. Dawniej praktykowano lokalizację kranów w miejscach mało widocznych, zamaskowanych. Dziś mamy dostęp do fantazyjnych, ozdobnych kranów, będących nie tylko miejscem do czerpania wody, ale też swoistą ozdobą ogrodu. Nie musimy się więc martwić, jeśli nie mamy możliwości zamaskowania punktu poboru wody. Wystarczy wybrać odpowiedni kran ogrody, który stanie się integralnym elementem architektury krajobrazu.

Koniecznie przeczytaj  Wiercenie studni głębinowych krok po kroku, cena.

Jak wybrać kran do ogrodu?

Poszukując odpowiedniego kranu do ujęcia wody w ogrodzie, możemy być zakoszeni mnogością opcji, które na nas czekają. Spotkamy krany w formie stylowych rzeźb, przeznaczone do montażu na murach i ścianach. Tego typu krany nawiązują do ogrodów formalnych czy też ogrodów w stylu angielskim. Oczywiście możemy zakupić kran o zdecydowanej, surowej formie, który najlepiej sprawdzi się na posesjach urządzonych w stylu nowoczesnym. Ciekawą opcją są też wolnostojące krany, w postaci słupków z dźwignią czy pokrętłem, jakie możemy nierzadko spotkać w publicznych parkach.

Wybierając odpowiedni kran, zwróćmy też uwagę na jakość oraz materiał wykonania. Jako że ma to być kran użytkowany na zewnątrz, materiał musi być odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Najlepiej wybierać krany mosiężne, żeliwne ewentualnie aluminiowe.

Konserwacja ujęcia wody w ogrodzie

Punkty poboru wody w ogrodzie będą nam służyć niemal przez cały rok, od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Kiedy jednak sezon ogrodniczy dobiegnie końca, konieczna jest odpowiednia konserwacja kranów ogrodowych, najlepiej przed nadejściem pierwszych przymrozków. Jak powinna wyglądać konserwacja? Przede wszystkim przed nadejściem zimy, należy przewody zewnętrzne doprowadzające wodę do ogrodowych ujęć, opróżnić z wody. Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest je nawet przedmuchać sprężonym powietrzem. Da nam to pewność, że w rurach zewnętrznych nie zostanie woda, która po zamarznięciu może je uszkodzić, doprowadzając do popękania czy rozszczelnienia. Jeżeli posiadamy osobny obieg wody przeznaczonej na zewnątrz, należy go opróżnić, a krany zewnętrzne pozostawić otwarte.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies