Strona Główna Nawadnianie Wydatek wody – jak zmierzyć ciśnienie do automatycznego nawadniania?

Wydatek wody – jak zmierzyć ciśnienie do automatycznego nawadniania?

Autor: Maciej
Wydatek wody

Systemy automatycznego nawadniania ogrodu to coraz bardziej popularne rozwiązanie, stosowane zwłaszcza w dużych ogrodach, które wymagają dużo pracy i czasu na wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Automatyczne podlewanie pozwala na oszczędność czasu, ale też daje lepsze efekty nawadniania, dzięki dokładnej i regularnej podaży odpowiedniej ilości wody. Aby system automatycznego nawadniania działał sprawnie i wydajnie konieczne jest odpowiednie ciśnienie wody. Przed instalacją systemu warto więc dowiedzieć się, jakie jest ciśnienie wody, którą planujemy używać do podlewania aa także jaki wydatek wody przewiduje nasz system.

Jak zmierzyć ciśnienie wody?

Aby poznać parametry wody niezbędne do zaprojektowania i instalacji automatycznego systemu nawadniania, musimy po pierwsze określić ujęcie wody, do którego planujemy podłączyć instalację. Jeżeli będzie to studnia, musimy określić parametry pracującej w niej pompy. 10 metrów wysokości studni, odpowiada 1 atmosferze, natomiast 1 metr sześcienny to około 16,7 litra wody na minutę. Jak zatem zmierzyć ciśnienie i wielkość przepływu? Miara ciśnienia są bary lub atmosfery. Jednostki przeliczamy w następujący sposób:

1 atmosfera = 0,981 bara

1 bar = 1,02 atmosfery.

Atmosfera techniczna jest to jeden kilogram na centymetr kwadratowy.

Najlepszym urządzeniem do pomiaru parametrów pompy jest manometr zamocowany do źródła wody. Przed pomiarem należy sprawdzić, czy wszystkie inne zawory są zamknięte. Wykonując pomiar wydajności rzeczywistej źródła, musimy zmierzyć czas, w jakim napełni się wodą zbiornik o określonej pojemności. Jeżeli mamy taką możliwość, zamiast zbierania wody do wiadra czy innego pojemnika, możemy skorzystać z wodomierza.

Pomiar wody – interpretacja wyników

Aby podsumować wykonany pomiar, musimy wykonać następujące obliczenia. Przykładowo, wiadro o pojemności 10 litrów napełniło się wodą w 12 sekund. Dzielimy więc pojemność wiaderka, przez czas, w jakim napełniło się wodą (10/12), otrzymany wynik mnożymy razy 3,6, daje nam to wartość 3m3/h. Z pomiaru i obliczeń wynika, że nasze źródło wody wykazuje wydajność wynoszącą 3 metry sześcienne na godzinę, czyli około 50 litrów wody na minutę.

Koniecznie przeczytaj  Podlewanie tui – jak często podlewać?

Jakie ciśnienie do automatycznego nawadniania?

Aby system nawadniania automatycznego działał poprawnie, ciśnienie powinno mieć przynajmniej 2 atmosfery. Jeżeli ciśnienie jest wyższe niż 5 atmosfer, konieczny będzie reduktor ciśnienia, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia systemu nawadniającego. Odpowiednie ciśnienie wody jest konieczne do uzyskania optymalne wydajności zraszaczy, przewidywanej przez producenta.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies