Strona Główna Kwiaty Zawilce ogrodowe – pielęgnacja i uprawa

Zawilce ogrodowe – pielęgnacja i uprawa

Autor: Maciej
Zawilce ogrodowe – pielęgnacja i uprawa

Zawilce to piękne i niezwykle urokliwe kwiaty, idealnie nadające się do uprawy w przydomowym ogródku. Inna nazwa tej wdzięcznej rośliny to Anemone, dlatego często nazywane są anemonkami. Te wieloletnie byliny pochodzą z rodziny jaskrowatych i występują w wielu odmianach. Każda z nich różni się od siebie pod różnymi względami. Które z gatunków zawilców najlepiej uprawiać w ogrodzie? Jakie warunki glebowe oraz stanowiskowe są dla nich najlepsze? Jak wygląda uprawa tej rośliny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Zawilce ogrodowe

Zawilce to bardzo obszerna grupa roślin, w środowisku naturalnym możemy spotkać je w lasach i na łąkach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby uprawiać je w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, jakie gatunki zawilców najlepiej się do tej uprawy nadają.

  • Zawilec japoński – ten gatunek zawilca to jeden z najpiękniejszych a co za tym idzie najpopularniejszych gatunków tej rośliny. Jest to bylina dorastająca nawet do 1 metra wysokości. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Jego kwiaty są duże, różowe i utrzymują się na roślinie do samej jesieni.
  • Zawilec mieszańcowy – równie dekoracyjny i godny uwagi jest zawilec mieszańcowy. Może sięgać nawet 1,5 metra wysokości. Kwitnie bardzo obwicie na biało lub różowo.
  • Zawilec pajęczynowaty – ten gatunek zawilca kwitnie pod koniec sierpnia, pięknymi lilioworóżowymi kwiatami. Co ciekawe jego liście od spodu pokrywa gęsty, wełnisty kutner.
  • Zawilec wielokwiatowy odmiana hodowlana – do uprawy ogrodowej nadaje się tylko odmiana hodowlana, z tego względu, że zawilec wielokwiatowy występujący w środowisku naturalnym jest pod ścisłą ochroną. Hodowlany zawilec wielokwiatowy na przestrzeni kwietnia i czerwca wytwarza pęd kwiatowy o długości około 50 cm. Na szczycie pędu rozwija się natomiast pokaźny biały kwiat, który jest bardzo dekoracyjny.
  • Zawilec gajowy – to również dość popularny w ogrodach gatunek zawilca. Należy on do roślin okrywowych. Jego wysokość nie przekracza z reguły 20 cm. Kwitnienie przypada na okres między marcem a majem. Kwiaty zawilca gajowego, w zależności od odmiany mogą być pełne lub pojedyncze, w odcieniach różu, bieli lub błękitu,
  • Zawilec wieńcowy – najrzadziej możemy go spotkać w domowych ogródkach, mimo że jest niezwykle efektowny, jest też dość trudny w uprawie. Imponujące duże kwiaty w różnych kolorach pojawiają się wiosną. Jest dość wrażliwy na niskie temperatury, dlatego na zimę koniecznie trzeba go wykopać i zabezpieczyć przed mrozem.
  • Zawilec grecki – kwitnie wczesną wiosną, zachwycającymi niebieskimi kwiatami, które utrzymują się nawet 2 miesiące. Dorasta do 10-15 cm. Jest wrażliwy na trudne warunki atmosferyczne, dlatego wymaga zimowego okrywania.
  • Zawilec narcyzowy – to kolejny mało popularny gatunek zawilca. Rośnie na wysokość ponad 50 cm. Kwitnie w okresie wiosennym na biało. W odróżnieniu od większości zawilców preferuje stanowiska słoneczne ewentualnie półcieniste. Najlepiej czuje się w kwaśnym podłożu.
  • Zawilec wielosieczny – to bylina kwitnąca późną wiosną, pięknie prezentuje się w naturalistycznych ogrodach. Potrzebuje dobrego drenażu i stanowiska w słońcu lub półcieniu.
Koniecznie przeczytaj  Jak zrobić kompostownik? Który lepszy, z drewna czy z murowany?

Zawilce – gdzie najlepiej je sadzić?

Większość gatunków zawilców (z wyjątkiem zawilca wielokwiatowego) preferuje stanowiska cieniste. Świetnie więc sprawdzą się w zacienionych miejscach rabat. Zawilce pajęczynowaty, japoński oraz mieszańcowy najlepiej czują się w glebach stale wilgotnych. Dobrze, aby było to stanowisko zacienione lub znajdujące się w półcieniu. Zawilec gajowy również najlepiej czuje się w cieniu lub półcieniu, jednak ten gatunek może rosnąć zarówno w glebie suchej, jak i wilgotnej. Dla zawilca wieńcowego z kolei najlepsze będzie stanowisko w półcieniu. Wspomniany wcześniej zawilce wielokwiatowy lubi miejsca słoneczne, najlepiej o wystawie południowej.

Towarzystwo dla zawilców, czyli z jakimi roślinami warto je sadzić?

Zawilce jako rośliny kwitnące powinny być posadzone w towarzystwie takich roślin, które będą dla nich tłem, uwydatniającym ich wdzięki. Oczywiście ważne, aby dobrać sąsiedztwo do gatunku zawilca i jego docelowej wielkości. Zawilce japońskie na przykład dobrze będą prezentowały się z tawułkami, paprociami, czy też funkiami. Z kolei wyższe gatunki zawilców takie jak zawilec pajęczynowaty czy też zawilec mieszańcowy, może zostać użyty jako wyższe pięto rabaty bylinowej. Doskonale będą komponować się z roślinami okrywającymi takimi jak barwinek, runinka japońska czy też kopytnik. Zawilec gajowy pięknie prezentuje się pod dużymi drzewami.

Gatunek ten najlepiej sprawdzi się w ogrodach naturalistycznych, gdzie doskonale odegra rolę dzikiej rośliny w naturalnym środowisku. Zawilce wielokwiatowe powinny być sadzone z bylinami, które podobnie jak one preferują stanowisko słoneczne. Mogą to być na przykład bodziszek czerwony, dzwonek brzoskwiniolistny czy też dyptam. Zawilce greckie z kolei najlepiej sprawdzą się na skalniakach.

Pielęgnacja zawilców – sadzenie, nawożenie, podlewanie

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska dla zawilców przychodzi pora na ich zasadzenie. Podczas sadzenia ważne, aby zachować odpowiednie odległości między poszczególnymi roślinami. Te gatunki, które osiągają stosunkowo małe rozmiary, możemy sadzić w odległość około 5-10 cm od siebie. W przypadku gatunków wyższych najlepiej przyjąć od 50 do 80 cm odległości. Podłoże pod zawilce powinno być dokładnie odchwaszczone. Warto uzupełnić je kompostem lub innym nawozem organicznym. Nawozy organiczne zapewniają rośliną optymalne warunki do wzrostu. Wzbogacają one glebę w próchnicę, dzięki której jest ona bardziej chłonna, a co za tym idzie lepiej magazynuje wodę i składniki pokarmowe. Rośliny zdecydowanie lepiej rosną w ziemi próchniczej. Jeżeli chodzi o podlewanie zawilców, to z reguły jest ono potrzebne tylko w przypadku przedłużających się okresów suszy. Podłoże pod zawilce jak już wspomniano powinno być próchnicze, żyzne i umiarkowanie wilgotne.

Koniecznie przeczytaj  Zimowa pielęgnacja ogrodu - o tym musisz pamiętać!

Dobrym pomysłem jest ściółkowanie podłoża, co zminimalizuje parowanie wody. Ściółka zabezpieczy też wrażliwe na mróz gatunki w czasie zimy. Rozmnażanie zawilców zależy od gatunków. Niektóre z zawilców wiosennych rozmnażają się przez tak zwany samosiew. Możemy je też rozmnażać przez dzielenie, co w przypadku zawilców wiosennych robimy po ich kwitnieniu. Zawilce kwitnące jesienią dzielimy po kwitnieniu lub na wiosnę.

Do jakich ogrodów nadają się zawilce?

Zawilce to kwiaty, które swoim urokiem i naturalną dzikością tworzą w naszym ogrodzie namiastkę prawdziwego, naturalnego krajobrazu. Z tego też względu najlepiej sprawdzają się one w ogrodach naturalistycznych. Ich różnorodność gatunkowo sprawia jednak, że odnajdą się niemal w każdej stylistyce. Są niezwykle delikatne i barwne, co doda uroku każdej rabacie, na której zagoszczą. Zróżnicowane terminy kwitnienia z kolei pozwalają na stworzenie kompozycji, która będzie cieszyć oko kolorowymi kwiatami od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies