Strona Główna Przestrzeń miejska Zieleń miejska to nie tylko kwestia estetyki! Rola i znaczenie zieleni w mieście

Zieleń miejska to nie tylko kwestia estetyki! Rola i znaczenie zieleni w mieście

Autor: Maciej
Zieleń miejska to nie tylko kwestia estetyki! Rola i znaczenie zieleni w mieście

Im więcej zieleni dookoła, tym lepiej się czujemy. Obcowanie z naturą, w bardziej lub mniej bezpośredni sposób sprawia, że poprawia nam się humor i czujemy się lepiej, zarówno mentalnie jak i fizycznie. Szum drzew, zapach kwiatów i widok wysokiej trawy kołyszącej się leniwie na wietrze głęboko relaksuje i doładowuje wewnętrzne baterie. Pośród miejskiego zgiełku na próżno szukać miejsc nietkniętych przez człowieka. Każdy skwer, plac i park, w którym rosną drzewa, krzewy, kwiaty czy nawet zwykła trawa stają się na wagę złota. Jaką rolę pełni zieleń miejska? 

Zieleń w mieście a samopoczucie

Gdyby zastanowić się nad tym, po co w mieście zieleń, wiele osób z pewnością odpowiedziałoby na to pytanie z własnej perspektywy, przytaczając powyższe argumenty. To prawda: gdyby nie zielone skwerki czy parki, życie w mieście byłoby niezwykle smutne i dołujące. Wszechobecny beton i szarości skutecznie zrujnowałyby dobry nastrój. 

Zielone miejsca to służą więc ludziom do relaksu, oczyszczenia umysłu, pozbierania myśli i doładowania wewnętrznych baterii, a także do redukcji stresu. To jednak nie wszystko. 

Rola zieleni miejskiej dla ekosystemu

Człowiek, odkąd pojawił się na Ziemi, zajmuje coraz bardziej rozległe tereny. Najpierw budował wioski, teraz miasta, a w nich wielkie apartamentowce, wieżowce i parkingi. Zwierzęta, owady i rośliny zostają tym samym wygnane ze swojego naturalnego środowiska. Część z nich ginie, zaś te, które przetrwały, muszą szukać nowych miejsc bytowania. Parki, lasy i skwerki, nawet jeśli są niewielkie, są dla nich na wagę złota i często są jedynym miejscem, dzięki któremu są w stanie przetrwać. Ludzie często cieszą się, że dzikie zwierzęta, takie jak choćby wiewiórki, przebiegają żwawo pod nogami i zdają się ich zaczepiać. To jednak wyłącznie smutne świadectwo tego, że, pozbawione naturalnego, bezpiecznego miejsca bytowania, muszą szukać jedzenia i schronienia w pobliżu ludzkich siedlisk i podchodzą do człowieka wbrew swojemu instynktowi. 

Im więcej terenów zielonych, nawet, jeśli są one zakładane od nowa, tym większa szansa na to, że wiele gatunków roślin, zwierząt i owadów nie wyginie całkowicie i z większym lub mniejszym powodzeniem poradzą sobie, żyjąc w mieście. 

Zieleń miejska a mikroklimat

Warto pamiętać o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. W miastach, w których króluje beton, letnie upały często są nie do zniesienia. Rozgrzane słońce odbijające się od betonowych płyt, budynków i placów sprawia, że wielu ludzi, ale także zwierząt, cierpi na zdrowiu, a nawet traci życie. 

W miejscach, w których jest dużo zieleni, a przede wszystkim drzew, w czasie upałów odczuwalna temperatura jest nawet o kilka stopni niższa niż na betonowej patelni. W tych miejscach powietrze jest również świeższe i czystsze, a także bardziej nawilżone. Oddycha się więc o wiele lepiej.  

Co jeszcze warto wiedzieć na temat zieleni miejskiej?

Warto wspomnieć o jeszcze jednej, wcale nieoczywistej kwestii. Zieleń, przede wszystkim w postaci drzew i krzewów, może także pełnić funkcję ochronną. W miejscach, które są znane z tego, że występują w nich bardzo silne podmuchy wiatru, co zimą może wiązać się z tworzeniem się zamieci śnieżnych, często sadzi się silne drzewa czy krzewy, które tworzą zwartą zabudowę, a tym samym stanowią swoistą tarczę ochronną, redukującą i wręcz odpychającą niszczycielskie siły natury. To metoda często stosowana przy drogach, by zapobiec nawiewaniu śniegu z pobocza na jezdnie. Roślinność wzdłuż ciągów komunikacyjnych redukuje także hałasy generowane przez pojazdy. 

Zieleń dodatkowo oczyszcza i nawilża powietrze, co jest szczególnie istotne w dużych miastach o silnym stopniu zanieczyszczenia. Im więcej drzew, krzewów, kwiatów i traw, tym mniejszy smog. Rośliny działają bowiem jak filtr powietrza. 

Rola roślinności miejskiej jest więc nieoceniona pod wieloma względami, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt i innych roślin.

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies