Strona Główna Kwiaty Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Ziemia do kwiatów – dlaczego jest tak ważna, dla powodzenia uprawy roślin?

Autor: Maciej
Ziemia do kwiatów

Ziemia, czyli podłoże do roślin uprawianych w donicach, odgrywa kluczową rolę w powodzeniu tejże uprawy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie z podłoża kwiaty pobierają niezbędne składniki odżywcze. To właśnie w nim rozwijają się i wzrastają. Różne gatunki roślin, mają zróżnicowane potrzeby co do środowiska, w jakim żyją. Wymagania te różnią się pod względem kwasowości, struktury ziemi, wilgotności oraz niezbędnych składników odżywczych. Wybierając więc ziemię do przesadzania czy też sadzenia kwiatów, musimy dobrać ją odpowiednio do potrzeb danej rośliny.

Jaka powinna być ziemia do kwiatów doniczkowych?

Jak już wspomniano, kluczową kwestią, na podstawie której będziemy wybierać ziemię do kwiatów, są wymagania danej rośliny. Jeżeli chodzi o domowe kwiaty doniczkowe, to większość z nich dobrze czuje się w tak zwanej ziemi kwiatowej, ewentualnie ziemi uniwersalnej, charakteryzującej się odczynem lekko kwaśnym i zbilansowanym składem. Idealne podłoże do roślin doniczkowych powinno być dobrze przepuszczalne, a jednocześnie zdolne do zatrzymywania wody, przewiewne, a także bogate w składniki odżywcze. Optymalne składniki ziemi doniczkowej to:

  • Ziemia kompostowa lub próchnicza
  • Wieloskładnikowy nawóz mineralny
  • Dolomit, lub węglan wapnia – działają odkwaszająco
  • Piasek, włókno kokosowe lub perlit – działają rozluźniająco
  • Hydrożel – absorbuje wodę, będzie zatrzymywał nadmiar wilgoci, a razie potrzeby odda wodę do podłoża

Ziemia do roślin o specjalnych wymaganiach

Opisana wyżej ziemia do roślin doniczkowych, sprawdzi się dla większości kwiatów, jednak nie dla wszystkich. Niektóre gatunki charakteryzują się indywidualnymi potrzebami i aby uprawiać je z powodzeniem, musimy zapewnić im to, czego potrzebują. Przykładowo, rośliny kwasolubne takie jak anturium, azalie, czy też paprocie potrzebują podłoża o odczynie kwaśnym. Ponadto, powinno być ono bogate w materię organiczną, dobrze przepuszczalne, ale też absorbujące wodę. W skład idealnego podłoża dla roślin kwasolubnych powinien wchodzić torf, nawóz mineralny, dodatki rozluźniające, dodatki absorbujące wodę, a także mielona przekompostowana kora.

Koniecznie przeczytaj  Lilia - romantyczna ozdoba ogrodu. Uprawa i pielęgnacja

Kolejna grupa roślin, o specyficznych wymaganiach to kaktusy oraz sukulenty. Ta grupa ma dość małe potrzeby pokarmowe, ich korzenie umiejscowione są płytko i dobrze magazynują wodę. Cechy te wpływają na ich oczekiwania względem podłoża. Powinno być ono przede wszystkim bardzo dobrze przepuszczalne i lekkie, nie musi być zbyt żyzne. W skład ziemi do sukulentów i kaktusów może wchodzić torf, gruboziarnisty piasek, elementy rozluźniające, nawóz do kaktusów, a także składnik odkwaszający, na przykład kreda.

Jaka ziemia do storczyków i cytrusów?

Storczyki to również bardzo specyficzny rodzaj roślin o indywidualnych potrzebach. Storczyki hodowane w domowych uprawach mają tak zwane korzenie powietrzne. Oznacza to, że nie rosną one w ziemi, a wodę i składniki odżywcze pobierają z powietrza oraz wilgoci, która osadza się na korzeniach. Z tego właśnie powodu podłoże do storczyków nie ma nic wspólnego z ziemią. W jego skład wchodzi jedynie mieszanka kory sosnowej, torfu oraz łupin orzecha kokosowego. Jeżeli zaś chodzi o podłoże do owoców cytrusowych, to również musi ono mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim musi być dobrze przepuszczalne, średnio lub mało żyzne o lekko kwaśnym odczynie.

Ziemia ma znaczenie

Jak widać, podłoże do roślin przede wszystkim musi być dopasowane do potrzeb i wymagań danego gatunku. W sklepach ogrodniczych oraz budowlanych możemy spotkać mnóstwo gotowych mieszanek ziemi do uprawy roślin doniczkowych. Ciekawym rozwiązaniem są gotowe ziemie do gatunków, o specyficznych wymaganiach. Jeżeli chcemy mieć pewność, że podłoże będzie odpowiednie dla danej rośliny, poszukajmy gotowej mieszanki. Bez problemu powinniśmy dostać ziemię do palm, ziemię do cytrusów, podłoże do paproci, do kaktusów, do roślin zielonych, ale też do roślin kwitnących. Kupując ziemię dedykowaną danej grupie roślin, zyskujemy gwarancję, że zawarte w niej składniki odżywcze, a także jej struktura będzie optymalna dla tych właśnie roślin. Oczywiście, uprawiając kwiaty doniczkowe, oprócz odpowiedniego podłoża, warto też zadbać o ich regularne nawożenie, a także odpowiednie podlewanie. Wspomniane czynności pielęgnacyjne również muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań danej rośliny.

Koniecznie przeczytaj  Ścieżki w ogrodzie – z czego możesz je zrobić, jak je zaplanować?

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies