Strona Główna Dom Zioła w doniczce – jak uprawiać i pielęgnować zioła w domu?

Zioła w doniczce – jak uprawiać i pielęgnować zioła w domu?

Autor: Maciej
Zioła w doniczce – jak uprawiać i pielęgnować zioła w domu?

Świeże, aromatyczne zioła zawsze pod ręką to marzenie każdego pasjonata gotowania. Ich niesamowite aromaty podkręcające smak potraw, są niezastąpione w niemal każdej potrawie. Doniczki z rozmaitymi ziołami prezentują się w kuchni niezwykle gustownie, a do tego są super funkcjonalne, Zapewniając stały dostęp do aromatycznych przypraw. Czy uprawa ziół w doniczce jest trudna? Co trzeba zrobić, żeby uprawiać zioła w doniczce?

Dlaczego warto uprawiać zioła w doniczce?

Domowa uprawa ziół ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim świeże zioła to dokonały dodatek do dań mięsnych, sałatek, zup i wielu innych potraw. Samodzielnie wyhodowane zioła są nie tylko niezwykle aromatyczne, ale też nie zawierają żadnych dodatków, sztucznych składników czy konserwantów. Zioła nie są bardzo wymagające w uprawie, a dodatkowo wykazują działanie lecznicze.

Jakie zioła nadają się do uprawy w doniczce?

Większość popularnych ziół możemy uprawiać w doniczce. Jeżeli mamy do dyspozycji słoneczny parapet czy też taras lub balkon, spokojnie możemy przystępować do uprawy bazylii, rozmarynu, tymianku czy pietruszki. Zioła występują w odmianach jednorocznych i wieloletnich. Jeżeli chodzi o zioła jednoroczne, to możemy posadzić bazylie, majeranek, czy cząber ogrodowy. Z kolei, jeżeli chodzi o zioła dwuletnie, to na pierwszym miejscu, jest pietruszka naciowa, następnie kminek. Możemy też wybrać zioła bylinowe takie jak mięta, oregano, melisa, tymianek czy rozmaryn lekarski.

Jak sadzić i uprawiać zioła w domu?

Planując uprawę ziół w domu, trzeba wziąć pod uwagę przestrzeń i ekspansywność niektórych gatunków. Zwłaszcza, rośliny silnie rosnące, dominujące dobrze jest sadzić w różnych pojemnikach, w których nie będą zagrażać mniejszym gatunkom. Uprawę ziół zaczynamy od wyboru pojemnika oraz miejsca jego ustawienia. Najlepiej, aby było ono odpowiednio nasłonecznione. Zioła możemy wysadzać z wysiewu nasion. Wysiewkę dobrze zacząć pod koniec zimy. Początkowo nasiona wysiewamy do mniejszych pojemników z otworami w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Kiedy siewki podrosną, możemy przesadzić je do docelowych doniczek. Najlepiej sadzić je w ziemi kwiatowej lub mieszance ziemi da warzyw oraz ziół. Przed posadzeniem, na dno doniczki wkładamy drenażową warstwę z drobnych kamieni, a następnie przysypujemy ją ziemią.

Koniecznie przeczytaj  Las w słoiku - jak go zrobić i jakie rośliny wybrać?

Pielęgnacja ziół w domu

Pielęgnacja ziół uprawianych w donicy w domu polega na trzech podstawowych zabiegach. Po pierwsze zapewnienie odpowiedniej ilości światła, najlepiej słonecznego. Po drugie optymalne nawadnianie, unikanie przelewania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Na końcu – przycinanie. Zioła najlepiej rosną na parapetach południowych, ewentualnie wschodnich. Lepiej unikać uprawy na parapetach północnych — nie będą tam miały wystarczającej ilości słońca. Nie ma potrzeby nawożenia ziół, zwłaszcza tych jednorocznych. Niezbędne składniki pokarmowe pobiorą z podłoża. W przypadku ziół wieloletnich możemy po sezonie wzbogacić ziemię o nawóz organiczny lub przesadzić roślinę do świeżego podłoża, pełnego wartościowych minerałów.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies