Strona Główna Ogród Bez w ogrodzie – uprawa, podlewanie, wymagania

Bez w ogrodzie – uprawa, podlewanie, wymagania

Autor: Maciej
Bez w ogrodzie – uprawa, podlewanie, wymagania

Pachnący bez, który większości z nas kojarzy się zapewne z beztroskim dzieciństwem, dawniej był bardzo popularną rośliną. Na tyle, że z czasem zaczął być uważany za zbyt pospolity, a przez to zainteresowanie nim jako rośliną ozdobną spadło. Dziś bez w ogrodzie przeżywa jednak swoiste odrodzenie. Sadzi się go zarówno jako pojedyncze okazy, jak i w grupach. To przepiękna roślina ozdobna, ciesząca nie tylko oko, ale także inne zmysły. Charakterystyczny, wyraźny, a jednocześnie dość subtelny zapach kwiatów bzu ponownie umila chwile spędzane w ogrodzie. Chcesz posadzić bez? Sprawdź, jakie ma wymagania. 

Bez w ogrodzie – kilka słów wstępu

Kwitnący bez jest jedną z najmilszych oznak zbliżającej się wiosny. Zwisające kwiatostany o charakterystycznym, bardzo przyjemnym zapachu rozpromienią każdy zakątek ogródka, tchnąc w niego życie i radość. W zależności od odmiany, bez może być krzewem lub drzewem. To ułatwia wybór w zależności od tego, ile miejsca w ogrodzie możesz na niego przeznaczyć. 

Bez jest dziś powszechnie wykorzystywany jako element dekoracyjny: często więc stanowi element większej i bardziej złożonej kompozycji. Warto mieć go w swoim ogrodzie właśnie z tego względu. Co więcej: ta roślina nie ma dużych wymagań co do uprawy, co jeszcze bardziej podnosi jego atrakcyjność. 

Bez w postaci krzewu osiąga do 5 metrów wysokości, dlatego doskonale nadaje się do uprawy także w niewielkich ogródkach, w których nie ma miejsca na większe drzewo. Krzewy bzu można także łatwo rozmnożyć, pobierając odgałęziające się pędy tuż przy powierzchni ziemi. 

Sadzenie bzu w ogrodzie

Najlepszą pora na sadzenie bzu jest jesień lub wiosna. Najczęściej jednak dokonuje się tego na samym początku wiosny: tuż pod koniec marca lub na początku kwietnia. Sadzenie nie jest skomplikowane. Wystarczy wykopać dołek o głębokości będącej co najmniej dwukrotnością objętości bryły korzeniowej. Jeśli chcesz, by bez rósł szybciej i efektywniej, przed wsadzeniem go do gleby dołek wypełnij kompostem. Taka naturalna odżywka da mu siłę i składniki odżywcze na start. Młode rośliny trzeba często i solidnie nawadniać, pamiętając jednak o tym, że bez nie lubi nadmiaru wilgoci. 

Koniecznie przeczytaj  Ogród dla niecierpliwych. Sprawdź jakie rośliny wybrać, aby szybko założyć ogród?

Bez w ogrodzie – podłoże i stanowisko

Bez to roślina, która nie ma sporych wymagań bytowych. Dlatego urośnie i rozkwitnie niemal na każdym stanowisku. Jeśli jednak zapewnisz mu ekspozycję na słońce, będzie kwitnąć lepiej. Jeśli posadzenie bzu na słonecznym stanowisku nie jest możliwe, to w półcieniu lub cieniu również zakwitnie, jednak efekt będzie znacznie mniej imponujący. Bez może rosnąć w pełnym słońcu, jest bowiem dość odporny na upał. 

Wybierając stanowisko dla bzu, pamiętaj o tym, by lepiej nie sadzić go w bezpośrednim sąsiedztwie płotów czy ścian. Bez ma silnie rozwinięty system korzeniowy, który potrzebuje sporo miejsca do swobodnego rozrastania się. Pomiędzy poszczególnymi krzewami czy drzewami bzu powinno się zostawić z tego względu nawet 2 metry odległości. 

Bez nie jest wymagający pod względem podłoża. Spokojnie można więc posadzić go w zasadzie na dowolnej glebie. Jeżeli jednak zapewnisz mu żyzną, przepuszczalną glebę o pH pomiędzy 5 a 7, a także o naturalnej, średniej wilgotności, będzie rosnąć lepiej. Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba uważać pod względem podłoża, jest jego nadmierna wilgotność. 

Podlewanie i nawożenie bzu

Szczególnej troski o nawadnianie wymagają młode rośliny. Starsze i uodpornione już okazy dobrze radzą sobie pod tym względem samodzielnie, pobierając wilgoć z gleby. Niestraszna im także susza. W okresie intensywnego wzrostu, a więc gdy pojawiają się nowe pędy i kwiaty, bez ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Pod koniec lata do podlewania bzu należy podchodzić ostrożniej i dostarczać mu wody tylko wtedy, gdy od dłuższego czasu panuje susza. Przed podlaniem bzu sprawdzaj więc stan wilgotności gleby. 

Jeśli chcesz wspomóc bez pod względem nawadniania, obszar wokół krzewu lub drzewa pokryj ściółką. To rozwiązanie, oprócz zatrzymywania wilgoci w glebie, ma jeszcze kilka zastosowań. Po pierwsze: rozkładająca się materia organiczna to naturalna odżywka dla bzu. Po drugie: na ściółkowanej glebie wyrasta o wiele mniej chwastów. 

Koniecznie przeczytaj  Jak siać trawę w ogrodzie? Sprawdź nasz poradnik

Nawożenie bzu nie jest konieczne, jednak jeśli chcesz cieszyć się gęściejszymi i bardziej obfitymi kwiatostanami, na początku sezonu możesz zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. 

Przycinanie bzu

Jedną z czynności pielęgnacyjnych, jaką należy wykonywać w przypadku bzu, jest usuwanie obumarłych kwiatostanów. Bez nie wymaga za to systematycznego przycinania. Wystarczy cięcie sanitarne raz na kilka lat, polegające na pozbyciu się chorych, porażonych lub uszkodzonych fizycznie pędów. 

Uwaga: jeśli cięcie będzie radykalne, to bez może nie zakwitnąć w obecnym, a nawet w następnym sezonie. 

Bez w ogrodzie – zimowanie

Zasadniczo nie ma potrzeby zabezpieczenia bzu przed zimą – to roślina odporna na działanie mrozu i mroźnego wiatru. Jednak w przypadku młodych roślin, zwłaszcza tych sadzonych jesienią, warto zadbać o ich zabezpieczenie przed zimą na wszelki wypadek.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies