Strona Główna Ogród Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Autor: Maciej
Wrzosy w ogrodzie – wszystko, co musisz wiedzieć o ich uprawie!

Majestatyczne i rozłożyste, o pięknych, intensywnych i nasyconych kolorach – to właśnie wrzosy. Ich kwitnienie zwiastuje nieubłagane nadejście jesieni, jednak ich wygląd i zapach dają sporo osłody. Piękne, dzikie wrzosowiska co roku przyciągają rzesze turystów zachwycających się tym widokiem. Nie musisz jednak wybierać się na łono natury w poszukiwaniu tych roślin. Możesz zasadzić je we własnym ogrodzie i cieszyć oko bez wychodzenia z niego. Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie? Podpowiadamy, o czym koniecznie musisz pamiętać!

Wrzosy w ogrodzie – kilka słów wstępu

Wrzosy to jeden z najpiękniejszych zwiastunów jesieni. W czasie, gdy inne rośliny dookoła powoli zamierają, one dopiero budzą się do życia. Choć ich liście przez cały rok są ozdobne, to kwiaty zakwitają dopiero jesienią. Co więcej: utrzymują się długo, ciesząc oko. Pojedyncze wrzosy nie robią aż tak piorunującego wrażenia jak posadzone razem, w dużych grupach. 

Wrzosy to niskie rośliny: mają wysokość zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów, dlatego z powodzeniem mogą być uprawiane w nawet niewielkich ogródkach. Choć wrzosy kojarzą się przede wszystkim z jednym, charakterystycznym odcieniem fioletu, to warto wiedzieć, że kwiaty mogą mieć także inne zabarwienie. Wrzosy mogą być więc białe, różowe, a nawet czerwone!

To rośliny mało wymagające pod względem warunków, co stanowi ich dodatkowy atut. 

Stanowisko i podłoże dla wrzosów

Wybierając stanowisko pod wrzosy, pamiętaj o tym, że lubią one ekspozycję na światło słoneczne. Choć są dość niskie i wiatr raczej nie powinien ich łamać, to jednak te rośliny nie przepadają za silnymi podmuchami. Dlatego do ich uprawy warto wybrać miejsce osłonięte od silnego wiatru. Lepiej również unikać stanowisk podmokłych: korzenie narażone na stały kontakt z wodą, zwłaszcza jesienią i zimą, mogą ulec zniszczeniu. 

Koniecznie przeczytaj  Krzewy do ogrodu – jakie wybrać, czym się kierować przy wyborze?

Jeśli zaś chodzi o podłoże, to wrzosy nie są pod tym względem wymagające. W naturze rosną w miejscach co najmniej trudnych: na skalniakach czy wydmach. Poradzą sobie więc nawet na średnio żyznej glebie. Jeśli jednak zapewnisz im lepsze podłoże: przepuszczalne, próchnicze i o kwaśnym pH, odwdzięczą się dorodniejszym wyglądem. 

Sadzenie wrzosów w ogrodzie

Odmiany wrzosów przeznaczone do uprawy w ogrodzie uprawia się z nasion lub z sadzonek. Najlepszy czas na założenie wrzosowiska to wrzesień i październik. Kluczowe jest przygotowanie podłoża. Przed zasadzeniem wrzosów glebę należy skopać na głębokość kilkunastu centymetrów, a następnie wymieszać ją z kwaśnym torfem. 

Zarówno nasiona jak i sadzonki należy sadzić z uwzględnieniem co najmniej 20 cm odległości pomiędzy sobą. Po posadzeniu roślin czy wysianiu nasion stanowisko warto pokryć korą. Ma ona duże znaczenie dla kondycji wrzosów. 

Wrzosy mają płytki system korzeni – ściółkowanie gleby korą pozwala więc zatrzymać wilgoć na dłużej. Rozkładająca się kora to także bogate źródło próchnicy zasilające wrzosy. 

Wrzosy w ogrodzie – podlewanie i nawożenie

Choć korzeniom szkodzi nadmiar wody i zaczynają wówczas gnić, to jednak przesuszenie rośliny także nie jest dla niej korzystne: mogą wolniej i mniej efektywnie rosnąć. Warto jednak pamiętać o tym, że lepsze będzie częstsze, ale skromniejsze nawadnianie, niż zalanie wrzosów wodą. Na co dzień dobrze radzą sobie z pobieraniem wody z podłoża, jednak jeśli lato jest upalne i suche, to rośliny trzeba wspomóc podlewaniem. 

Wrzosy nie są również wymagające pod względem nawożenia. Wystarczy, jeśli zasilisz je na początku sezonu. Odpowiedni do tego będzie uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Dobrze, jeśli będzie to preparat o wydłużonym uwalnianiu składników, dzięki czemu będzie zasilać rośliny przez cały sezon. 

Przycinanie wrzosów

Przycinanie wrzosów zapewni im ładniejszy kształt, a także pobudzi do kwitnienia. Taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu. Cięcie wrzosów nie jest skomplikowane: pędy wystarczy uciąć w miejscu poniżej pozostałości kwiatu. 

Koniecznie przeczytaj  Poziomka – wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie poziomek!

Wrzosy w ogrodzie – zimowanie

Wrzosy raczej dobrze radzą sobie z zimowymi warunkami, jednak dla pewności i wewnętrznego spokoju możesz je zabezpieczyć przed mrozami. Wystarczy okrycie fizeliną, włókniną, gałęziami drzew iglastych lub innym materiałem, który umożliwi cyrkulację powietrza.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies