Strona Główna Ogród Wałowanie trawnika – kiedy i czym wałować trawę?

Wałowanie trawnika – kiedy i czym wałować trawę?

Autor: Maciej
Wałowanie trawnika – kiedy i czym wałować trawę?

Wałowanie trawy staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Ta metoda jest prosta i daje dobre wyniki. Czym wałować? Kiedy można to robić? O czym należy pamiętać? W naszym artykule znajdziesz wszystkie wskazówki dotyczące wałowania trawy oraz ziemi!

Wałowanie trawnika – co to znaczy?

Wałowanie trawnika jest to wyrównywanie jego powierzchni za pomocą specjalnego sprzętu, zazwyczaj walca. Jeśli zrobimy to źle, to niestety, będzie miało poważne skutki.

Nie każdy stawia na wałowanie ziemi pod trawnik, a nawet już po jego wyrośnięciu. Jednak ten zabieg ma sporo plusów, przede wszystkim:

  • wyrównuje powierzchnie gleby
  • zagęszcza ziemię
  • sprzyja lepszemu i szybszemu ukorzenieniu trawy.

Kiedy wałować trawnik?

Wiele osób zastanawia się, kiedy wałować trawnik. Tak naprawdę możliwości jest aż kilka. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich:

  • Zazwyczaj ta czynność pojawia się przed posadzeniem nasion, czyli w trakcie zakładania murawy. To pozwala wygładzić nam teren, ponadto zagęścić ziemię.
  • Wałowanie ziemi następuje tuż po zasadzeniu, a więc po sianiu w celu szybszego kiełkowania, a także uniknięcia rozwiania nasion przez wiatr lub deszcz.
  • Wałowanie młodej trawy przy wariancie na rolce jest wręcz standardem. Robimy to przed ułożeniem, jak i po, aby roślinność lepiej przylegała do ziemi, poza tym szybciej zapuściła korzenie.
  • Jeśli chcesz zrobić pierwsze koszenie nowo posadzonej roślinności zacznij od wałowania trawy. Ważne jest, aby podłoże nie było mokre! Wykonuj taki zabieg tylko raz w sezonie, około 2-3 dni wcześniej nim skosisz. Wałowanie trawy przed pierwszym koszeniem jest najczęściej spotykanym rozwiązaniem, bo poprawia kondycję murawy.
  • Kiedy mamy starszy trawnik to wałowanie następuje wczesną wiosną, z reguły w okresie marca. Wszystkie wypuklenia i nierówności znikną, ponadto dzięki temu zapobiegniemy wysychaniu trawy.
Koniecznie przeczytaj  Dokarmianie ptaków zimą - kilka najważniejszych zasad

Wałowana trawa powinna być zawsze wilgotna, ale tylko lekko. Za mokra będzie się za mocno zbijać, a sucha nie pozwoli nam uzyskać dobrych rezultatów. Ważne jest znalezienie odpowiedniej proporcji nawodnienia.

Czy wałować trawę po siewie?

Jeśli zależy Ci na pięknym, jak i na równym trawniku to musisz zadbać o każdy, nawet o drobny szczegół podczas planowania. Nim rozrzucisz nasiona trzeba wykonać kilka czynności, czyli chodzi o prawidłowe przygotowanie podłoża. Wałowanie ziemi przyspiesza proces rośnięcia. Co więcej umożliwia nam stworzyć naprawdę dobre warunki do wzrostu.

Wałowanie trawy po siewie, a także wiosną jest normą. Jednak nie zaleca się tego robić, gdy mamy gleby gliniaste.

Wałowanie trawnika, walec na trawie w ogrodzie

Czym wałować trawę?

W sklepach mamy do wyboru rozmaite sprzęty ogrodnicze. Czym wałować trawę? Najczęściej decydujemy się na walec ogrodniczy (wał z tworzywa sztucznego się napełnia ciężarem, a metalowy nie), albo na kosiarkę bębnową, ale musi mieć ona koniecznie uniesione ostrza. Kiedy mowa o pierwszym urządzeniu to jest on w przypadku materiału sztucznego wypełniony wodą lub piaskiem, dzięki temu swobodnie możemy regulować jego ciężar. To ważne, bo w zależności od trawnika i okresu potrzebne jest nieco inne obciążenie, na przykład:

  • do wiosennego zabiegu przyda się 60 kg
  • do zakładania trawnika potrzebne jest większe obciążenie około 90 kg
  • po zimie stosujemy solidne obciążenie około 120-150 kg.

Należy mieć na uwadze, iż za ciężkie wypełnienie wału przyniesie więcej straty niż pożytku, dlatego że rozerwiemy w ten sposób darń, poza tym ona potem nierównomiernie osiądzie. Takie solidne modele wykorzystuje się tylko i wyłącznie na terenach sportowych, na przykład na boiskach. Zatem spory ciężar nie da pożądanych efektów, bo nie spełni swojego głównego zadania, czyli wyrównania murawy i poprawienia jej żyzności.

Koniecznie przeczytaj  Czosnek ozdobny - sposób na dekoracje ogrodu!

Niekiedy w zestawie z wałem mamy od razu kolce, które służą do napowietrzania trawnika. W ten sposób poprawiamy strukturę gleby, a także wpływamy pozytywnie na kondycję samej roślinności. Dobrym pomysłem są również sprzęty z listwą zagarniającą glebę, które przydają się przede wszystkim podczas zakładania przydomowej murawy.

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies