Wiciokrzew robi wrażenie bez względu na aranżacje ogrodu. Ta roślinna ma wiele ciekawych odmian, a większość z nich przecudnie pachnie. Jak ją uprawiać i pielęgnować? W jaki sposób rozmnaża się Wiciokrzew? W naszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o tym gatunku!
Spis treści
Wiciokrzew – co to za roślina?
Wiciokrzew jest to pnącze, które posiada rurkowate kwiaty, w niektórych odmianach one intensywnie pachną. Taką roślinę z reguły sadzi się przy tarasach, pergolach, czy przy balkonach, bo pięknie się wije. Należy ona do rodziny przewiertniowatych, bo to typ zdrewniałego pnącza. Wygląda bardzo efektownie. Co ważne naturalnie występujący Wiciokrzew w Polsce jest pod częściową ochroną.
Istnieje dość popularny podział, w którym mamy:
- formy krzaczaste suchodrzewne
- pnące, czyli wiciokrzewy.
Wiciokrzew i jego odmiany
Lonicera, a więc Wiciokrzew ma ponad 20 odmiennych gatunków. W ogrodach znajdziemy jednak tylko kilkanaście z nich. Poniżej masz klasyki, czyli Wiciokrzew odmiany, które kupisz bez problemu:
- wiciokrzew japoński inaczej Lonicera japonica
- wiciokrzew przewiercień inaczej Lonicera caprifolium
- wiciokrzew pomorski inaczej Lonicera periclymenum
- wiciokrzew Browna inaczej Lonicera brownii.
To najpopularniejsze rodzaje, jakie można znaleźć. Wszystkie mają podobne wymagania co do uprawy, poza tym zbliżony sposób pielęgnacji. Wiciokrzew kwitnienie pojawia się w okresie czerwiec-październik. Czuć wtedy słodki zapach, poza tym można cieszyć się pięknym kwiatostanem.
Poniżej znajdziesz znane gatunki Wiciokrzewu:
- Wiciokrzew pospolity – jest trujący, rośnie w lasach oraz w zaroślach krzewiastych
- Wiciokrzew pomorski to dekoracyjny gatunek, który wyróżnia się pięknymi kwiatami o intensywnym zapachu, króluje w ogrodach
- Wiciokrzew japoński – rośnie nawet 2 metry w przeciągu roku, poza tym ma czarne, małe owoce, które tworzą się jesienią
- Wiciokrzew Browna – tu mamy kilka kolorów kwiatków o rurkowatej formie, do tego pojawia się delikatny zapach
- Wiciokrzew zimozielony – zachwyca przez okrągły rok, bowiem nie gubi liści, często występuje pod inną nazwą Wiciokrzew Henry`ego
- Wiciokrzew przewiercień – to trująca odmiana wyróżniająca się kwiatami o silnym zapachu
- Wiciokrzew Tellmana – on również ma owoce, jednak są niejadalne.
Wymagania Wiciokrzewu – jakie warunki są dla niego najlepsze?
Wymagania Wiciokrzewu nie są skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o tym, że ta roślina:
- jest uprawiana w jasnych miejscach, ale nie takich, które są wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie
- lubi miejsca osłonięte od wiatru.
Wiciokrzew uprawa będzie przebiegać bezproblemowo, gdy gleba posiada odczyn obojętny, ponadto będzie żyzna, przepuszczalna, wilgotna, ale nie podmokła. Dobre są również miejsca gliniaste, choć bogate w próchnicę. Suche oraz bardzo mokre lokalizacje odpadają! Jednak trzeba pamiętać, że każda odmiana lubi nieco inną ziemię, wobec tego warto sprawdzić dokładnie odczyn. Wymagania mogą być naprawdę skrajne!
Wiciokrzew – zasady sadzenia
Lonicera znajdzie się w pojemniku, który jest kilka razy większy niż doniczka, w której ją kupiliśmy. Gdy mowa bezpośrednio o ziemi wykonujemy dołki 5-10 centymetrowe, takie ma być ich pogłębienie. Do skrzynki lub bezpośrednio na glebę w pierwszej kolejności wkładamy ogrodowy kompost bądź obornik. Jedna mała łopatka na spód w zupełności wystarczy. Zasypujemy odpowiednią ziemią. Co ważne dobrze dodać korę, dlatego że będzie ona trzymała wilgoć, jak i zabezpieczała przed nagrzaniem. Dobrym pomysłem jest także ściółka okrywająca, czy obłożenie kamieniami.
Wiciokrzew kiedy sadzić?
To zależy od tego, jaki gatunek posiadamy. Mrozoodporne odmiany wysadza się jesienią, za to te delikatniejsze dopiero w okresie wiosennym.
Wiciokrzew – uprawa
Wiciokrzew można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w donicach lub w skrzynkach. To daje nam sporo możliwości na zaaranżowanie przestrzeni. Stawiamy na jasne, najlepiej w półcieniu miejsca, choć wtedy kwitnienie będzie mniejsze. Ważne jest, aby unikać silnego nasłonecznienia. Osłonięcie od wiatru jest ważne, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy rośliny przed niekorzystnymi dla nich warunkami. Zasadzone za ścianą lub iglakami będą zachwycać pięknymi kwiatami! Wiciokrzew uprawa jest w dużym stopniu uzależniona od konkretnego gatunku.
Ta roślina wymaga zastosowania podpory, bowiem jest to pnącze. Płot, ściana altanki, czy kratka – w zasadzie można wykorzystać liczne wsporniki w zależności od aranżacji ogrodu.
Wiciokrzew – pielęgnacja
Lonicera jest podlewana dość intensywnie, to samo dotyczy nawożenia. Robimy to regularnie, od wiosny, do jesieni. Co kluczowe niektóre gatunki wymagają takich zabiegów również zimą, wtedy to tylko sporadyczne podlanie. Kiedy jest sezon wegetacyjny dokarmiamy nawozem – organicznym, tudzież mineralnym, ale ze zwiększoną ilością potasu i fosforu. Ten pierwszy składnik jest na krzewienie, a drugi także, choć dodatkowo zapewnia lepsze ukorzenienie.
Wiciokrzew pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale wymaga przede wszystkim regularności w działaniu. Mimo iż ta roślina rośnie bujna nie potrzebuje radykalnego cięcia. Zostawiamy 2-4 silne pędy, do tego skracamy je do 1/3. Taki zabieg pozwoli nam uformować ją tak, że z każdym kolejnym rokiem będzie coraz bardziej rozgałęziona, mało tego kwiaty staną się dużo większe. Starsze Wiciokrzewy wymagają cięcia odmładzającego, czyli wtedy ogołacamy niższe partie. Usuwamy oczywiście również zamarłe lub słabe pędy.
Jak rozmnożyć wiciokrzew?
Nie wiesz, jak rozmnożyć Wiciokrzew? To proste, ponieważ stosujemy tu klasyczny podział rośliny. Do wyboru mamy aż dwa sposoby:
- odkłady, a więc pędy w pobliżu macierzystej rośliny są przyginane do ziemi i przykrywane nią. Za jakiś czas wytworzą one korzenie, to pozwoli rozdzielić je od Wiciokrzewu.
- Sadzonki pędowe pozyskuje się wczesną wiosną. Lekko zdrewniałe pędy podcina się na około 10 centymetrów. Wkładamy pozyskany materiał do ziemi ogrodowej, która jest wymieszana z piaskiem. Po około 3-4 tygodniach da się zauważyć, że wytworzył się system korzeniowy.
Robimy to w okresie, od czerwca, do lipca. Wtedy uda się tanim kosztem powiększyć liczbę egzemplarzy tej rośliny w naszym ogrodzie. Przy decydowaniu się na tradycyjny wysiew z nasion musimy się uzbroić w cierpliwość, bo to długi i skomplikowany proces.
Wiciokrzew i jego choroby
Nie da się ukryć, że piękny, ale intensywny zapach Wiciokrzewu wabi owady. Nektar pozyskują przede wszystkim motyle i kolibry, bardzo rzadko jednak są to pszczoły. Niestety, ale Wiciokrzew jest mocno narażony na choroby, a także na szkodniki. Najbardziej atakują je mszyce, które pojawiają się na wierzchołkach wiosną tuż przed kwitnieniem.
Te szkodniki znajdziemy przede wszystkim na młodych pędach, listkach oraz na pączkach kwiatowych. Poprzez to stają się one pożółkłe, zdeformowane, a nawet oblepione lepką spadzią. Trzeba wtedy postawić na środki na mszyce o działaniu owadobójczym.
Kolejnym szkodnikiem na Wiciokrzewie jest mączniak prawdziwy, który powoduje biały, charakterystyczny nalot na górnej stronie liści. Niekiedy później występują czerwone lub brązowe plamy, które skutkują wysuszeniem. Najlepiej po pierwszym wykryciu choroby zdecydować się na preparat – oprysk 2-3 razy aż przed 10 dni.
Zamieranie liści i ich plamistość to częste zjawisko, gdy chodzi o Wiciokrzew. Pomogą tu specjalistyczne preparaty, które działają na oba te schorzenia.
Profilaktycznie w walce z chorobami stosuje się, tak zwaną gnojówkę z roślin. W zależności od odmiany Wiciokrzew jest mniej, tudzież bardziej podatny na choroby i szkodniki.