Strona Główna Kwiaty Pierwiosnek: uroczy zwiastun wiosny. Uprawa, nawożenie, podlewanie

Pierwiosnek: uroczy zwiastun wiosny. Uprawa, nawożenie, podlewanie

Autor: Maciej
Pierwiosnek: uroczy zwiastun wiosny. Uprawa, nawożenie, podlewanie

Gdy po mroźnej, szarej i smutnej zimie przez okno wpadają pierwsze ciepłe promienie słońca, z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych oznak nadchodzącej wiosny. Przechadzając się po okolicy, sprawdzamy, czy na trawie pojawiają się już pierwsze kwiaty – zwiastuny wiosny. Jednym z takich wyczekanych znaków nadchodzącej wiosny jest pierwiosnek. Te rośliny zakwitają wczesną wiosną, będąc jednocześnie zapowiedzią tego, że lada dzień przyroda obudzi się już do życia. Pierwiosnki są bardzo urodziwe, stąd spore zainteresowanie nimi jako ozdobnymi roślinami ogrodowymi. Chcesz mieć je u siebie? Sprawdź, co musisz wiedzieć o ich uprawie i pielęgnacji! 

Pierwiosnek – kilka słów wstępu

Pierwiosnek jest znany również pod nazwą prymulka. To dokładnie ta sama roślina. Nazwa wywodzi się z faktu, że prymulki pojawiają się wiosną jako jedne z pierwszych roślin po zimie. Istnieje kilka gatunków pierwiosnków, a każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. 

Zróżnicowanie pod względem wysokości jest dość spore: najmniejsze pędy mogą mieć zaledwie kilka cm wysokości, największe zaś dorastają do prawie metra. Poszczególne gatunki prymulek różnią się między sobą również wyglądem części zielonych (mogą być owłosione lub nagie), a także kształtem liści. 

Pierwiosnki zakwitają bardzo wcześnie, bo już nawet w marcu. Warunkiem jest jednak to, by był to dość ciepły miesiąc. Jeśli marzec jest jeszcze zimny, prymulki rozkwitają później: w kwietniu, a nawet w maju. 

Podłoże i stanowisko dla pierwiosnków

Pierwiosnki cieszą wyglądem, dlatego są chętnie sadzone w ogrodach, ale także na balkonach i w doniczkach w domu. Wybierając stanowisko dla tych roślin, postaw na to, które będzie zacienione lub przynajmniej częściowo zacienione. Prymulki nie przepadają za ostrym światłem słonecznym. 

Koniecznie przeczytaj  Mrówki w ogrodzie - jak je zwalczyć? Domowe i sprawdzone sposoby

Dobrze więc jest sadzić je pod drzewami lub krzewami, które będą stanowić dla nich naturalny parasol ochronny przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Niektóre gatunki lubią jednak ekspozycję na promienie słońca. Dlatego przed posadzeniem prymulek zwróć uwagę na to, jaki to gatunek. Niektóre zakwitają również dopiero latem!

Jeśli zaś chodzi o podłoże, to rośliny te preferują gleby próchnicze w niewielkim stopniu. Służy im zaś duża zawartość piasku i naturalna wilgotność podłoża. Warto zadbać przy tym, by gleba dla pierwiosnków była również przepuszczalna. 

Wiele zależy jednak od konkretnego gatunku. Niektóre preferują gleby próchnicze i o kwaśnym odczynie. 

Jeśli chcesz, by prymulki w Twoim ogrodzie były wieloletnie, zadbaj o to, by podłoże, na którym rosną, było żyzne. Na słabych glebach pierwiosnki kwitną dość słabo.

Podlewanie pierwiosnków

Prymulki lubią wilgotne podłoże, a susza im szkodzi. Dlatego nie możesz dopuścić do przesuszenia ich. Rośliny podlewaj więc na tyle często i obficie, by miały stale wilgotne podłoże. Zwracaj jednak przy tym uwagę na to, by woda nie gromadziła się na podłożu w nadmiarze. 

Pierwiosnek – nawożenie

Jeśli gleba, na której rosną pierwiosnki, jest dość żyzna, zasadniczo nie ma potrzeby nawożenia ich. Wszystkie niezbędne składniki odżywcze pobiorą samodzielnie z podłoża. W przypadku uboższych gleb, pierwiosnki warto wspomagać je nawozami.

Jeśli prymulki hodujesz w doniczkach, bezwzględnie będą potrzebowały nawożenia. Wystarczy podlać je płynnym nawozem raz na kilka tygodni.

Pierwiosnek – przygotowanie do zimy

Wieloletnie pierwiosnki źle znoszą mroźne zimy bez śniegu – mogą przemarznąć. Dlatego należy zabezpieczyć je przed nadejściem mrozu. Na szczęście nie jest to skomplikowana czynność: wystarczy okryć je nawet suchymi liśćmi lub korą. 

Zima niesie ze sobą jeszcze jedno zagrożenie. Ponieważ pierwiosnki lubią wilgotne podłoże, przed nadejściem zimy gleba na ich stanowisku może być zbyt mokra. Gdy nadejdą mrozy, woda zamarznie, a w efekcie rośliny mogą przemarznąć. Dlatego już na etapie sadzenia zwróć uwagę na to, by rośliny te były wysadzone na lekkim podwyższeniu. Dzięki temu nadmiar wody będzie odpływać w głąb gleby, a nie zalegać bezpośrednio przy korzeniach.

Koniecznie przeczytaj  Morela w ogrodzie - uprawa, nawożenie i przycinanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies