Strona Główna Ogród Morela w ogrodzie – uprawa, nawożenie i przycinanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Morela w ogrodzie – uprawa, nawożenie i przycinanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Autor: Maciej
Morela w ogrodzie – uprawa, nawożenie i przycinanie. Wszystko, co musisz wiedzieć!

Morele to jedne z ulubionych letnich owoców. Są pyszne, zdrowe, a do tego mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je spożywać na surowo, po ugotowaniu, upieczeniu lub przetworzeniu. Ciasta, dżemy, galaretki i inne desery – możliwości wykorzystania tych małych, smacznych owoców jest sporo. Chcesz cieszyć się morelami wprost z Twojego ogródka? Nic prostszego: posadź w nim drzewo morelowe! Jego uprawa jest dość prosta, dlatego bez problemu sobie z nią poradzisz. Co musisz wiedzieć o uprawie moreli w ogrodzie? Podpowiadamy!

Morela w ogrodzie – kilka słów wstępu

Morela ma swoje pewne wymagania co do uprawy, jednak jeśli je poznasz, zapewnienie jej odpowiednich warunków nie będzie wcale trudne. Na początku warto wiedzieć o tym, że kwiaty moreli są dość wrażliwe na przymrozki. Jednocześnie drzewo zakwita bardzo wcześnie, bo już na przełomie lutego i marca. Z tego względu odradza się sadzenie moreli w zimnych częściach kraju, ponieważ wiosny z przymrozkami mogą negatywnie odbić się na ich kwitnieniu. Są jednak odmiany, które kwitną później, więc w zimniejszych regionach warto rozważyć właśnie je. 

Co ciekawe, morela to roślina samopylna. Oznacza to tyle, że kwiaty zostają zapylone pyłkiem z kwiatów rosnących na tym samym drzewie. Nie potrzebują do tego ani wiatru, ani pszczół. 

Sadzenie moreli w ogrodzie

W ogrodzie, na wcześniej przygotowanym stanowisku, sadzi się młode drzewka. Morele można wyhodować również samodzielnie z pestek, jednak jest to długotrwały proces. 

Odpowiedni czas na sadzenie moreli to wiosna, ale już po ustąpieniu przymrozków. Drzewek moreli, w odróżnieniu od wielu innych drzew owocowych, nie sadzi się jesienią. Wynika to z ich kiepskiej odporności na mróz. Młode drzewka, sadzone jesienią, mogą nie zdążyć ukorzenić się na tyle dobrze, by przetrwać jesienne i zimowe przymrozki. 

Koniecznie przeczytaj  Żywopłot z bukszpanu – jak zaplanować i zrealizować piękne zielone ogrodzenie w swoim ogrodzie?

Odległość pomiędzy kolejnymi drzewkami to kwestia dość indywidualna – wiele zależy od tego, jak duże urośnie drzewo. Optymalna odległość między drzewkami to kilka metrów. 

Na pierwsze owoce przyjdzie trochę poczekać – morela wydaje je dopiero po 3, a nawet 5 latach od posadzenia i to pod warunkiem, że jej pielęgnacja jest właściwa. 

Morela – stanowisko i podłoże

Morele preferują ciepłe i słoneczne stanowiska, najlepiej także osłonięte przed silnym wiatrem. Takie warunki sprawią, że drzewo będzie kwitnąć lepiej, a tym samym owoców będzie więcej, będą większe i dorodniejsze. 

Drzewka najlepiej rosną i rozwijają się na podłożu żyznym i próchniczym. Morele preferują również gleby kwaśne, ewentualnie obojętne. Nie lubią przy tym zalegającej wody. Dlatego przed posadzeniem drzewek zadbaj o to, by ziemia była rozpulchniona i miała dobre odprowadzenie wody. 

Zaleca się, aby przed posadzeniem drzew podłoże przekopać głęboko i przemieszać je z obornikiem. Dzięki temu gleba zostanie użyźniona, a korzenie będą czerpać składniki pokarmowe z podłoża. 

Kupując drzewko, zwróć uwagę na to, by sadzonka była ukorzeniona. Im bardziej rozwinięta bryła korzeniowa, tym większe szanse na to, że roślina lepiej się przyjmie, będzie silniejsza i zdrowsza. 

Podlewanie i nawożenie moreli

Solidnego nawadniania wymagają przede wszystkim świeżo posadzone drzewka. Jednak starsze morele także wymagają okresowego podlewania: przede wszystkim w czasie dużych upałów i suszy. 

Co jakiś czas warto przeprowadzać zabieg tzw. ściółkowania gleby oraz nawozić stanowiska, na których rosną morele. 

Morela w ogrodzie – przycinanie

Przycinanie moreli to istotny zabieg wpływający na ich kondycję. Jego częstotliwość zależy przede wszystkim od wieku drzewek. Młode rośliny należy przycinać wiosną. Kiedy drzewko ma już ponad 2 lata, wystarczy przycięcie najbardziej rozwiniętych pędów. W przypadku drzewek starszych niż 4 lata dokonuje się raczej tylko tzw. cięć sanitarnych, a więc usuwa się te pędy, które są chore lub uszkodzone mechanicznie. 

Koniecznie przeczytaj  Miniaturowe drzewa ozdobne - poznaj 5 najpiękniejszych i mało wymagających gatunków!

Zimowanie moreli

Młode morele warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Delikatne drzewka warto okryć na całej wysokości, tj. od pnia aż do korony. Wystarczy słoma lub agrowłóknina. Podłoże warto wysypać torfem, liśćmi lub korą. 

Related Posts

Serwis korzysta z plików cookies w celu prawidłowego świadczenia usług, jak również w celach statystycznych oraz reklamowych. Zaakceptuj Więcej informacji

Polityka prywatności i plików Cookies